Ovakvi proizvodi često sadrže manje kemikalija nužnih da se proizvod brzo ne pokvari, a uz njih dolazi i ekološka svijest o važnosti nezagađivanja okoliša suvišnom ambalažom, kao i o smanjenju potrošnje vode. Prema istraživanju 48 % Britanaca želi da njihova beauty rutina bude brza, a gotovo četvrtina zahtjeva da njihov utjecaj na okolinu bude minimalan. U prošlosti je „kruto“ značilo obično, no ne nužno na dobar način. Danas ono ne označava kompromis kada je u pitanju dugotrajnost ili kvaliteta.
„Krute formule zapravo mogu trajati i duže. Najčešće imaju veću koncentraciju i potrebna je manja količina vode da ih se aktivira, što im povećava i dugotrajnost.“, objašnjava Roshida Khanom, direktorica za sektora ljepote i osobne njege tvrtke za istraživanje tržišta Mintel.
Kao i mnogi drugi beauty trendovi i ovaj dolazi iz Južne Koreje. Ono što je važno naglasiti je da će kruti proizvodi manje vjerojatno mijenjati svoju kemijsku strukturu i stabilnost sastojaka, dok se tekući puno lakše mijenjaju, pogotovo ako su u kontaktu s nekim drugim sastojcima ili na primjer vlagom.
Također, budući da ih se aplicira direktno, odnosno bez prstiju ili drugih pomagala, ovi proizvodi se manje i troše, a smanjeno je i prenošenje bakterija s njih na kožu. U nekim beauty proizvodima voda čini i više od 70 posto sastava, a kruti proizvodi sadrže znatno manje vode pa im treba i manje aditiva koji im produžuju trajanje, a nužno nisu dobri za kožu.
Uz to za proizvodnju tekućih proizvoda se u nekim slučajevima troši i do pet puta više energije te dvadeset puta više ambalaže, tako da kruti proizvodi automatski spadaju u eco-friendly kategoriju.