Mnogi gotovo potpuno nesvjesno udišemo i izdišemo, a disanje je iznimno važno i ako mu se malo više posvetimo više ćemo doprinijeti našem organizmu.
Prije nego krenemo vježbati osnovno je naučiti pravilno disati - kaže certificirana instruktorica pilatesa, DNS metode i vlasnica studija za vježbanje Power House u Zagrebu, Sanja Kovačec.
Budući da je disanje iznimno važno Sanja Kovačec nam je pripremila i dva videa u kojima jasno prikazuje kako se pravilno diše te što se događa s našim tijelom prilikom izvođenja vježbi ako ne dišemo na ispravan način.
Osim što tijelo opskrbljujemo kisikom udišući i izdišući, utječemo i na držanje tijela te na koncu i samo izvođenje vježbe.
Jesmo li zaboravili na dijafragmu?
„Pod utjecajem raznih faktora kao što su stres, dugoročno sjedenje, bolovi, razne bolesti i slično naše se disanje tijekom života značajno promijeni, da ne kažem iskrivi. Primjerice, nismo ni svjesni koliko plitko dišemo kada smo pod stresom, a vjerujte jako plitko dišemo. Ako dovoljno često pogrešno dišemo ili se pogrbljeno držimo, to će nam prijeći u naviku, a ono što je ispravno činit će nam se neprirodnim“, objašnjava Sanja Kovačec te nastavlja:
„Zbog ubrzanog načina života i sličnih faktora, disanje najčešće postaje plitko. Prestajemo koristiti dijafragmu kao osnovni udisajni mišić i dišemo podizanjem rebara, prsnog koša i ramena te savijanjem leđa u torakolumbalnom spoju (područje na kralježnici između donjeg i početka srednjeg dijela leđa). Stalnim savijanjem kralježnice ugrožena je stabilnost trupa i kralježnica postaje podložna degenerativnim promjenama i ozljedama. Tijelo tada nedostatak stabilnosti kompenzira tako da smanjuje mobilnost negdje drugdje, što uzrokuje mišićnu napetost i generalno smanjenje pokretljivosti. Dobar primjer toga je torakalna kralježnica koja postaje sve manje pokretljiva i vratni mišići koji postaju iznimno napeti i bolni.“
A kako onda disati?
Sanja objašnjava da se pravilno diše trbušno i to punih 360° oko kralježnice.
To znači da kada udahnete ekspanzija mišića (napuhavanje) nije samo naprijed, već i bočno i prema leđima, a također je taj udah poželjno osjetiti do mišića dna zdjelice. Pritom je važno nimalo ne savijati kralježnicu, a rebra širiti isključivo ustranu, a ne prema naprijed.
Razlika "normalnog" disanja i disanja prilikom vježbanja
„Kada vježbate, nakon ranije opisanog udaha, pokušajte zadržati osjećaj kao da vam je u trbuhu napuhana lopta i zategnite se dodatno aktivnošću abdominalnih mišića. Dalje kroz vježbu dišite tako da ne gubite tu aktivnost, a time i stabilnost kralježnice“, govori Sanja.