Yarn bombing – novi arty trend s političkom porukom i stavom

Yarn bombing, odnosno heklano ukrašavanje urbanih površina već je neko vrijeme popularan spoj aktivizma i ručnog rada, no lock down je i to promijenio. Kako se aktivizam proljetos preselio u stanove, glavna kućna radinost s aktivističkim prizvukom postalo je vezenje, a neka umjetnička rješenja stvarno su sjajna. Iako su mlađe generacije na njih u početku gledale s podsmjehom, posljednjih mjeseci vez je postao sredstvo subverzivnog komuniciranja putem društvenih mreža

Press

Instagram uz brojne inspirativne profile nudi različite obuke iz vezenja, a u potrazi za ovim u posljednje vrijeme iznimno arty trendom pomaže i hashtag #coronacrafting. Prema statistikama Googlea pretraživanje opreme za vezenje poraslo je za 100 posto od ožujka. Etsy pak bilježi 77 posto povećanja potražnje opreme za vezenje u Britaniji, u odnosu na prošlu godinu. Uz to je sve više onih koji nude i poduke iz vezenja. Na društvenim se mrežama sve češće sheraju gobleni koji obrađuju aktualne teme, a sve je više i profila posvećenih baratanju iglicom i koncem.

Press 

Profimedia 

Press 

Profimedia 

Tessa Perlow (@tessa_perlow) izrađuje ukrase za zid te po odjeći veze prikaze inspirirane astrologijom i tarotom. Celeste Mogador (@celeste_mogador) veze broševe, Diana Weymar (@tinypricksproject) kurira pak globalni projekt ručno vezenih citata Donalda Trumpa. Kombinacija vezenja s drugim medijima je također hit na Instagramu. Australka Laura McKellar šiva cvjetne maske i krune na vintage portrete, dok Meksikanaka Victoria Villasana voli šarene geometrizirane elemente dodavati crno-bijelim fotografijama.

Iako se na vezenje povijesno gleda kao na servilnu aktivnost, ono ima i poveznice s feminističkim akcijama. Naime, sufražetkinje su vezenje koristile kao sredstvo prosvjedovanja. Osim što su koncem ispisivale nedozvoljene potpise na izborima, vez su koristile za izradu sufražetskih rupčića. Tako je i britanska umjetnica Gillian Wearing proslavila stotu obljetnicu sufražetkinja rupčićem na koji je izvezla imena 50 feministkinja. Zanimljivo je i da je na ovogodišnjoj dodjeli Oscara Natalie Portman nosila crni Diorov ogrtač na kojem su bila izvezena imena ženskih redateljica koje nisu bile nominirane. Socijalna izolacija je definitivno imala utjecaj na povratak ove vrste rukotvorina u trend, zanimljivo će biti promatrati na koji način će se vezenje uklopiti u život na otvorenom i da li ove jeseni kreće novi još jači val kreative sa stavom.

Profimedia