Kako se u ovom razdoblju pripremiti za porođaj?

Korisni savjeti i smjernice

Profimedia

Što trebaju znati žene koje se pripremaju za porođaj u vrijeme pandemije, na što obratiti pažnju, što kada počnu trudovi, a vi ste u samoizolaciji... Ovo su tek neka od pitanja koja ovih dana muče brojne trudnice, a portal roditelji.hr donosi savjete koje bi svaka buduća mama trebala imati na umu.

Profimedia 

Shvatiti što možete očekivati u određenoj situaciji i to prihvatiti, pomoći će u uklanjanju straha, najvažniji je savjet. Iznimno je bitno dobro se raspitati što se sve promijenilo u rodilištu i što možete očekivati. Sada vas sigurno brine kako ćete uopće ući u bolnicu, na koji ulaz, trebate li prije toga proći nekakvu kontrolu ili postupak dezinfekcije te, dakako, postoje li neke posebne upute oko samog poroda.

Sigurnost je sada najvažniji faktor koji treba uzeti u obzir. Možda ste se zapitali je li u ovoj situaciji bolje roditi kod kuće? Porod kod kuće moguć je u Hrvatskoj, no ako o tome do sada niste razmišljali, ovo definitivno nije vrijeme za takve odluke. Liječnici ponavljaju kako je sigurnost najvažnija, a ona će vam u ovom izazovnom trenutku, unatoč teškoj situaciji u zdravstvu, biti osigurana prvenstveno u medicinskoj ustanovi.

Važno je stalno prisjećati se kako niste sami. Društvena distanciranost sada znači da mnoge žene neće imati prijatelje ili obitelj u blizini koji će razdragano doći u bolnicu u posjet djetetu te pružiti važnu ruku pomoći tijekom postporođajnog razdoblja. Povežite se iz pomoć tehnologije - ako je moguće, čak i tijekom samog poroda To ženama može pomoći da ostanu mirne i usredotočene. Ako će vam biti lakše, ponesite sa sobom neki dragi predmet, uspomenu, koja će vam dati dodatnu snagu, primjerice fotografiju starijeg djeteta ili drugih članova obitelji, najdražu majicu vašeg partnera i sl.

Na internetskoj stranici Udruge Roda savjetuju što mogu očekivati trudnice koje se u ovom trenutku nalaze u samoizolaciji. Ako počnu trudovi, trebate nazvati svoje rodilište i savjetovati se s osobljem. Trebate ih informirati da kod vas postoji sumnja na koronavirus ili da vam je dijagnoza potvrđena.

Profimedia 

Ako su simptomi blagi, savjetovat će vam da ostanete kod kuće (u samoizolaciji) u ranoj fazi poroda, što je i inače standardna praksa.

Zdravstveni su djelatnici/e dobili upute kako će na najbolji način osigurati da vi i vaše dijete dobijete sigurnu i kvalitetnu skrb, pri čemu će što je moguće više poštovati vaš plan poroda.

Kad, u suradnji sa zdravstvenim djelatnicima/ama, odlučite da je vrijeme za odlazak u rodilište, trebate slijediti opće smjernice za boravak u bolnici:

Ako je moguće, dođite u bolnicu vlastitim prijevozom ili, u odgovarajućim slučajevima, nazovite 112.

Najavite dolazak u rodilište i okolnosti dolaska.

Na ulazu u rodilište dočekat će vas netko od osoblja i dati vam kiruršku zaštitnu masku koju morate zadržati na licu sve dok vas ne izoliraju u odgovarajućoj sobi.

Dogovorit će se testiranje na koronavirus.

Budući da je riječ o novom virusu, malo je informacija o brizi za rodilje s koronavirusom. Vrlo malom broju novorođenčadi je dijagnosticiran koronavirus odmah po rođenju te nije skroz jasno da li se prijenos virusa dogodio za vrijeme, prije ili nakon poroda. No, ako u trenutku poroda kod vas postoji sumnja na koronavirus ili je dijagnoza potvrđena, liječnici koji su specijalizirani za skrb novorođenčadi (neonatolozi) će pregledati dijete i dati vam informacije o njihovom stanju, što uključuje to da li je djetetu potrebno testiranje.