MRAČNA STRANA ROCK ‘N’ ROLLA: Kad zabava prekine nevinost

Rolling Stones i “Stray cat blues”, Ted Nudgent i “Jailbait”, Iggy Pop i “Look away”, osim što ovi hitovi osvajaju svojom zaraznom melodijom, u pozadini kriju puno mračniju istinu

promo

Onu o odnosima s maloljetnicama. I nisu jedini. Ono što je krenulo kao nevina zabava i ljubav prema rock glazbi 70-ih i 80-ih pretvorilo se u zastrašujuća iskustva brojnih djevojaka.

Era glam rocka privukla je ne samo brojne glazbenike već i mlade koji su željeli pobjeći od obične svakodnevnice. Rodney Bingenheimer's English Disco, meka zabave i rock koncerata, privukla je svjetsku pažnju. Svi priznati bendovi bili su redoviti gosti u Rodneyjevu klubu. No što je činilo ovaj klub i slične njemu posebnima bila je publika – često su je činile maloljetnice, djevojke zaljubljene u blistavi svijet rock 'n' rolla.

Iza blještavila i melodija skrivalo se zlostavljanje koje je ili ostajalo neizrečeno ili se prešućivalo, kao da se ništa loše ne događa. Baby groupies, djevojčice od 12, 13 godina, postale su uobičajen prizor na koncertima. Stajale su u backstageu, ali i na razuzdanim zabavama rock glazbenika. Ono što se tada činilo kao normalna pojava, danas dobiva jasnu sliku zlostavljanja. Glazbenici koji pjevaju o odnosima s djevojčicama od 13 do 15 godina i dalje su prihvaćeni, bez preuzimanja ikakve odgovornosti.

Nisu samo groupies bile žrtve pohote odraslih muškaraca. Glazbenice koje su tražile svoj put na sceni kojom su vladali isključivo muškarci također nisu bile pošteđene. U najranjivijim godinama bile su izložene odnosima u kojima se nikako nisu trebale naći i to s onima koji su trebali brinuti o njima.
Njihova iskustva niti dan-danas nisu shvaćena ozbiljno, a brojni od njih prošli su nekažnjeno ili su njihova nedjela podmetena pod tepih. Odnos koji je među prvima šokirao javnosti bio je onaj između Stevena Tylera, pjevača Aerosmitha, i tada 16-godišnje Julije Holcomb. Njezina zaljubljenost u desetak godina starijeg frontmena pretvorila se u bolestan odnos u kojem je Tyler Juliju kontrolirao, preuzeo skrbništvo nad njom kako bi mogao putovati s njom preko granice, a na kraju ju i natjerao na pobačaj. Veza koja se u Julijinim očima tada činila normalnom s godinama je postala trauma čije tragove nosi i danas.

Osim po svojim vokalnim sposobnostima, Axl Rose oduvijek je poznat i po svom nepredvidivom ponašanju, a ništa drugačiji nije ni njegov odnos prema ženama. U nekoliko navrata bio je optužen za napad, a nekadašnja menadžerica Vicky Hamilton čak mu je pomogla u skrivanju od policije kad je nepoznata djevojka podnijela prijavu protiv njega zbog navodnog silovanja. Njegovo naglo ponašanje doživjele su i brojne druge žene koje su ga opisale kao dr. Jekyll i mr. Hyde.

Axl Rose i Steven Tyler samo su dva primjera kako slava omogućuje zlostavljačko ponašanje, a brojne žrtve ističu kako su zlostavljanja često omogućena od strane menadžmenta. Ljudi koji odvraćaju pogled, ne sprječavaju očigledna silovanja i seksualne napade te ne podižu glas, velik su dio problema.

Koliko je zlostavljanje rašireno u glazbenoj industriji, kako je #metoo pokret i dalje nužan te kako cjelokupna glazbena scena ima ogroman problem, otkrivaju one koje su doživjele najgore od blještavih svjetla rock scene. Glazbenice, posjetiteljice koncerata, sudionice rock scene 70-ih i 80-ih godina donose zastrašujuća iskustva koja su doživjele i koja su u to vrijeme normalizirana.

Što se krije iza glamura rock scene otkrit će vam šokantni dokumentarac “Odvrati pogled” koji vas čeka samo na DOX TV-u u subotu 4. 11. u 21:50.