SUPER PRIČA IZ OBROVCA: Zašto svi pričaju o maslinovom ulju iz lokalnog vrtića?

Bili smo u jednom od najljepših vrtića u Hrvatskoj, uz predivnu Zrmanju, u kojem proizvode vlastito maslinovo ulje, sade povrće u stakleniku, a sad su spremni i na izradu džema od smokava

pexels

Dječji vrtić Obrovac jedina je ustanove ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja na području Obrovca, što znači da je definitivno i najveselije mjesto u gradu. Smješten uz samu rijeku Zrmanju, u objektu koji je kompletno obnovljen 2020. godine, s impresivnim vrtom od gotovo tri tisuće četvornih metara, vrtić u Obrovcu zasigurno je i jedan od najljepših u Hrvatskoj. Idilu za 74 djece i njihovih odgajatelja lani je poremetila poplava, koja je uništila velik dio unutarnjeg inventara, ali i vrt, posebice živu ograda od ružmarina i ostalo raslinje koje je dugo plivalo pod vodenom bujicom. No vrijedne odgojiteljice, dječica i njihovi roditelji nisu se prepustili očaju, već su odlučili posaditi nova stabla. Zahvaljujući sredstvima iz Inina natječaja Zeleni pojas, to su ovih dana i realizirali.

privatni arhiv 

INA je, naime, još 2014. pokrenula Zeleni pojas, natječaj za sufinanciranje ekoloških projekata kojima je cilj očuvanje okoliša u lokalnim zajednicama. U proteklih 10 godina u sklopu Zelenog pojasa podržali su tako čak 134 projekta i uložili gotovo 420 tisuća eura. Među 15 projekata koji su i ove godine došli u fokus zbog njihove važnosti za lokalnu zajednicu, ali i bolju, zeleniju i održiviju budućnost cijelog društva, i ovaj je u Obrovcu.

"U sklopu Ininog Zelenog Pojasa našem vrtiću je odobreno sufinanciranje projekta “Smokve i masline”. Vrtić je tijekom realizacije projekta ostvario suradnju s firmom A & T iz Obrovca, koja je vrtiću pomogla u pripremi dvorišta za sadnju novih sadnica (kopanju rupa za nove sadnice, dovozu potrebne količine zemlje, odvozu viška grana i panjeva). Osim toga, suradnja se ostvarila i s Nasadima d.o.o. iz Zadra, gdje su i kupljene sadnice i čiji su djelatnici pomogli vrtiću pri sadnji istih. U sklopu projekta ukupno je posađeno 13 stabljika (5 stabala maslina, 1 stablo smokve, ali i 2 stabla kruške, 2 stabla jabuka, 1 stablo trešnje, 1 stablo mandarine i 1 stablo limuna). Uvelike smo obogatili naše dvorište različitom florom te se zajedno s djecom veselimo na njihovim plodovima, koje će nam dati“, rekla je Marija Šimičević iz Dječjeg vrtića Obrovac.

privatni arhiv 

Priča o eko vrtiću krenula je od ideje da svoj prostrani vrt iskoriste za stvaranje dobrih navika kod dječice te im ukažu na važnost zdrave prehrane. Jer, najbolje se uči kroz direktnu spoznaju. Kako su već imali nekoliko stabala maslina, s djecom su organizirali berbu plodova masline i nosili uh u uljaru.

"Nastojimo maksimalno iskoristiti naše veliko dvorište, pa smo, osim stabala, sadili i blitvu, salatu i drugo povrće, čime smo pokazali djeci kako ono što jedu ne nastaje na policama trgovina, nego da iza svega stoji velik trud. Imali smo i zajedničku berbu, napravili etikete za naše domaće proizvode i sve im se to jako svidjelo“, kaže Marija, napominjući kako lani urod nije bio dobar, pa su imali tek tri litre vlastitog maslinova ulja. Zahvaljujući Ininom Zelenom pojasu i donaciji od 3.000 eura predivan vrt dječjeg vrtića uz Zrmanju sada je bogatiji za dodatnih 13 stabala.
"Sadnjom stabala smokava planiramo saditi vlastiti džem te ga kasnije koristiti u prehrani djece u vrtiću. Također, u stakleniku ćemo nastaviti saditi voće i povrće ovisno o godišnjem dobu. U planu su nam i daljnje prijave na natječaje, kojima možemo dobiti sredstva kako bi obogatili naše dvorište te nastavljamo i s projektom Ekoškole, čiji smo član postali prethodne pedagoške godine“, kaže Marija.

privatni arhiv 

Inače, u suradnji s partnerima dosad je u sklopu Zelenog pojasa posađeno gotovo 12 tisuća (11.761) sadnica drveća, cvijeća i raslinja te je zazelenjen prostor od 121.339 četvornih metara. Uredili su zelene staze, obnovili odmorišta i dječja igrališta, čistili su livade, šume, podmorje, priobalje, jezera i rijeke, obnavljali su prihvatilišta za životinje, otvarali učionice u prirodi, podržali rad učeničkih zadruga i edukacije o ekologiji… Koliko je važan ovaj program govori i to da je Zeleni pojas kao primjer dobre prakse uvršten u Globalno izvješće o održivom razvoju za 2018. godinu jer izravno doprinosi očuvanju života na Zemlji, jednom od 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda. I ove godine na natječaj je stiglo puno prijava i doista je bilo teško odabrati najbolje. Projekt u Obrovcu odabran je jer je edukativan i odgaja najmlađe za zelenu budućnost.

INA 

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.