IZRAELSKI KANTAUTOR SPECIFIČNOG GLASA I OSEBUJNOG STILA: Asaf Avidan održat će koncert po prvi put u Splitu

Uspoređivan s Janis Joplin i Ninom Simone, izraelski pjevač, tekstopisac i multiinstrumentalist - gitarist, pijanist i usni harmonikaš - Asaf Avidan poznat je po osebujnome pristupu pjevanju i boji glasa.

promo

Boja glasa, kojom najbolje izražava svoje osjećaje, podsjeća na Jimmyja Scotta, jazz pjevača neobična glasa uzrokovana Kallmannovim sindromom, rijetkim genetskim poremećajem koji je spriječio mutaciju glasa u pubertetu i kojemu duguje posebnu visinu glasa kao i neobičnu boju istoga. Avidan je sklon eksperimentiranju s novim zvukovima i različitim žanrovima odabirući različite boje i detalje kojima slika fascinantne glazbene slike. Pri tome se prepušta različitim utjecajima, bilo zapadne kulture ili kulture Bliskoga istoka ili svih vrsta sjevernoafričkih kultura.

Asaf Avidan rođen je 23. ožujka 1980. u Jeruzalemu u obitelji diplomata izraelskoga Ministarstva vanjskih poslova. Četiri godine djetinjstva proveo je na Jamajci pohađajući Priory School. Dio djetinjstva proveo je i u New Yorku gdje je bio izložen utjecaju afroameričke glazbene tradicije, što se osjeća u njegovim glazbenim afinitetima. Glazbeni ukus razvio je slušajući Leonarda Cohena, Boba Dylana, Fugees i The Roots, a studiozno je proučavao i neke koji nisu na listi njegovih najomiljenijih glazbenika, primjerice Billie Eilish i Kanyea Westa. Avidanovi djed i baka emigrirali su iz Rumunjske u Izrael gdje je završio obveznu vojnu službu u Izraelskim obrambenim snagama; studirao je animaciju na jeruzalemskoj Akademiji za umjetnost i dizajn Bezalel, a njegov završni kratki film “Find Love Now” osvojio je nagradu na Haifa Film Festivalu. Nakon toga se preselio u Tel Aviv gdje je radio kao animator. Godine 2006., nakon prekida sa svojom dugogodišnjom djevojkom, vratio se u Jeruzalem želeći nastaviti glazbenu karijeru, što je rezultiralo njegovim debijem i EP-em "Now That You're Leaving" iz iste godine.

promo 

Nakon spomenutoga debija njegova karijera odvija se dvostrano, sa sastavom Asaf Avidan & the Mojos i samostalnim djelovanjem. Krajem 2006., dok su bili na turneji u Izraelu, Avidan i bas gitarist Ran Nir odlučili su okupiti bend. Originalni naziv grupe bio je Asaf Avidan & the Mojo Jive Cats, ali je ubrzo nakon toga ime skraćeno u Asaf Avidan & the Mojos. Uz spomenuti su dvojac bend činili i bubnjar Yoni Sheleg (Johnny Snow), gitarist i prateći vokalist Roi Peled i violončelist Hadas Kleinman. S grupom Asaf Avidan & the Mojos, s kojom je žario i palio od 2006. do 2011. godine, objavio je tri studijska albuma.

Tijekom dvije godine djelovanja Asaf Avidan & the Mojos stekli su veliku popularnost i pohvale kritike u Izraelute je više lokalnih izdavača izrazilo želju za snimanjem njihovih albuma. Presudan je bio njihov debitantski album "The Reckoning" iz 2008. koji je postao jedan od najprodavanijih nezavisnih albuma u Izraelu s više od 20 000 prodanih primjeraka ostvarivši i zlatnu nakladu. "The Reckoning" je također bila i jedna od najprodavanijih neovisno objavljenih ploča, koju su objavili samostalno utemeljivši "Telmavar Records" s Avidanovim bratom Roieom. Iznimnoj popularnosti izdanja pomogla su dva singla: "Reckoning Song" i "Weak", kao i turneja na kojoj su svirali diljem Europe. Kasnije su objavili još dva albuma; "Poor Boy" / "Lucky Man" iz 2009., koji je dobio pozitivne kritike i omogućio je bendu svjetsku turneju koju su ostvarili od 2009. do 2011. nastupajući u Njemačkoj, Francuskoj, Kini i Sjedinjenim Američkim Državama. Na krilima toga uspjeha 2010. su godine snimili i album "Through the Gala".

Nakon raspada grupe njihova popularnost nije jenjala. Njemački disk džokej Wankelmut 2012. godine napravio je remiks singla "Reckoning Song" sa spomenutoga albuma preimenovavši ga u "One Day" / "Reckoning Song". Taj je remiks postigao veliki komercijalni uspjeh diljem Europe te je bio na vrhu ljestvica u nekoliko zemalja, ostvario je zlatnu i platinastu nakladu i imao više od sto pedeset milijuna pregleda na YouTubeu.

Iste godine Avidan je započeo samostalnu karijeru objavivši četiri studijska albuma koji su postigli uspjeh u europskim zemljama: "Different Pulses" (2012.), "Gold Shadow" (2015.), "The Studyon Falling" (2017.) i "Anagnorising" (2020.) Nakon što su Asaf Avidan & the Mojos najavili da će uzeti kreativnu pauzu na neodređeno vrijeme, Avidan je objavio da će se grupa raspustiti zbog njegove želje da nastavi solo karijeru.

Djelujući samostalno, ostvario je jednako zavidan uspjeh na koncertnome i diskografskom polju. Avidan je rado viđen gost na stilski različitim festivalima; 2013. godine nastupio je na francuskom rock festivalu Eurockéennes de Belfort i na glazbenome festivalu Sanremo u Italiji, a 2015. na festivalu Blues Passion u Cognacu.

2012. godine. objavio je singl "Different Pulses", nakon čega je uslijedila premijera istoimenoga debitantskog solo studijskoga albuma. "Different Pulses" postigao je uspjeh ušavši na ljestvice ploča u raznim zemljama i dobio je nagradu od francuskoga Syndicat National de l'Édition Phonographique. Naredni album "Gold Shadow" iz 2015. godine bio je podjednako uspješan u Europi i dosegao je zlatnu nakladu u Francuskoj. Album "Study on Falling" uslijedio je 2017. Iste godine Avidan je nastupio kao gost u pjesmi "Baila Leila" bosanskohercegovačkoga glazbenika Gorana Bregovića.

Osim što je osebujan izvođač Asaf Avidan jest i osebujan autor. Mnoge njegove pjesme odraz su duboko emotivnih situacija, što je njegova svojevrsna terapija, neka vrsta katarze pa su mu neke od izvedbi izazvale fizičku bol. Upravo je to bilo nadahnuće za skladbe koje je snimio za album "Different Pulses". Kako sam kaže, u glazbu želi dodati slojeve nečega mitskog i duboko kopati po svojoj nutrini sve dok ne otkrije univerzalnu jezgru. Također, na skladanje ga potiču sva loša životna iskustva, između ostaloga i ozbiljne bolesti koje je prebrodio. Nadahnjuju ga i osobe s kojima se druži ili se s njima družio, poput vođe Radioheada Thoma Yorkea za skladbu "No words", Nicka Cavea za "Wildfire" ili Davida Bowieja za "Earth Odyssey". Avidan kroz glazbu nastoji projicirati sebe. U stvaralačkome procesu on je opsjednut znakovima društava i vjerovanjima ljudi, onim nadnaravnim pa je i uporaba gospel glazbe jedan je od tih elemenata. Što se tiče skladateljskoga djelovanja, i tu je njegovo iskustvo veliko; surađivao je sa slavnim redateljem Wimom Wendersom, kao i sa slavnom plesačicom-koreografkinjom Bobbi Jene Smith.