EKO PRIČA: Od sadnje autohtonih voćki do izrade prirodne kozmetike – ovako to rade u ovom hrvatskom vrtiću!

Freepik

"Kad mojim sokakom pođeš - u zeleni vrtić dođeš“ – nije to stih ih vesele dječje pjesmice, već naziv hvalevrijednog projekta Dječjeg vrtića Latica Garčin, kojim se zaposlenici trude među svojim polaznicima od najranije dobi doprinijeti širenju svijesti o važnosti održivog razvoja i života u skladu s prirodom. Njihovu 'zelenu inicijativu', u sklopu koje je posađeno 15 sadnica, među kojima i dio autohtonih voćki, prepoznala je i INA i nagradila u sklopu svojeg ekološkog projekta nazvanog Inin Zeleni pojas. Naime, INA je još 2014. pokrenula Zeleni pojas, natječaj za sufinanciranje ekoloških projekata kojima je cilj očuvanje okoliša u lokalnim zajednicama. U proteklih 10 godina u sklopu Zelenog pojasa podržali su čak 149 projekta i uložili više od 420 tisuća eura. Među 15 ovogodišnjih laureata je i projekt ovog vrtića, definitivno najveselijeg mjesta u Garčinu.

"Kako bismo od prostranog dvorišta našeg vrtića napravili oazu u kojoj će djeca moći aktivno učiti o prirodi i biljkama te vlastitim rukama ubirati plodove, a time i učiti o zdravoj prehrani te razvijati navike brige o okolišu, zahvaljujući Ininom projektu, u našem je dvorištu posađeno 15 sadnica, od čega je dio stabala autohtonih voćaka. U sadnji stabala pomogla su i djeca starije skupine “Zvončići” koji se jako vesele probati marelice, breskve, kruške, jabuke i dunje koje su upravo oni posadili uz pomoć odgojiteljica i stručnjaka“, kaže Ankica Bitunjac iz vrtića Latica Garčin.

Dječji vrtić Latica 

Dječji vrtić Latica 

U ovom vrtiću kažu kako se stalno trude pridonijeti širenju svijesti o važnosti održivog razvoja i života u skladu s prirodom - kako među djecom, tako i među odgojiteljima - pa su u sklopu eko projekta "Inin Zeleni pojsa“ organizirali i radionica izrade pripravaka od ljekovitog bilja za članove odgojiteljskog vijeća. Tim su povodom ugostili i članove odgojiteljskog vijeća DV 'Roda' iz Ruščice kako bi se omogućila razmjena informacija te razvoj vještina u izradi prirodne kozmetike, čajeva, tinktura i sapuna. Radionica je održana pod vodstvom fitoterapeuta Josipa Užarevića koji je nastojao pokazati kako od visokokvalitetnih prirodnih sastojaka napraviti personalizirane kozmetičke preparate.

Mališani su, pak, u eko radionici učili o odvajanju otpada, kompostiranju, važnosti kukaca u preradi bio otpada... Zajedno su posjetili i vrt u kojem su izabrali stablo (mladu krušku) te je presadili u dvorište vrtića te naučili što je sve od pribora potrebno za pripremu i sadnju mladog drveća, ali i o tome koju važnost drveće ima u prirodi. Uz to, moći će tijekom cijele godine promatrati i učiti o promjenama u prirodi.
Posljednja aktivnost - sadnja 15 voćki i biljaka penjačica - još je jedan doprinos zelenijoj budućnosti. Inače, u suradnji s partnerima, INA je u sklopu Zelenog pojasa posadila gotovo 12 tisuća (11.761) sadnica drveća, cvijeća i raslinja te je zazelenjen prostor od 121.339 četvornih metara. Uredili su zelene staze, obnovili odmorišta i dječja igrališta, čistili su livade, šume, podmorje, priobalje, jezera i rijeke, obnavljali su prihvatilišta za životinje, otvarali učionice u prirodi, podržali rad učeničkih zadruga i edukacije o ekologiji… Koliko je važan ovaj program govori i to da je Zeleni pojas kao primjer dobre prakse uvršten u Globalno izvješće o održivom razvoju za 2018. godinu jer izravno doprinosi očuvanju života na Zemlji, jednom od 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda.

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.