Revolucija u online kupovini: Uvedena novost koja će zauvijek promijeniti način na koji kupujemo

Europska unija pobrinula se da svi koji pružaju platne usluge na njenom području moraju omogućiti višestupanjsku autentifikaciju. Zvuči komplicirano, ali je, ustvari, vrlo jednostavno. Evo o čemu se radi...

promo

Kupnja online sjajna je stvar. Nema gnjavaže s parkingom, čekanja u redu, nervoze hoćete li stići sve obaviti prije zatvaranja. Štoviše, kupovati možete i kasno navečer, pa i nedjeljom, a da vam to nitko ne može zabraniti. Sjedite lijepo kod kuće, na miru listate dok ne nađete baš ono što vam treba. Izbor je ogroman, možete usporediti cijene s drugim trgovinama (ili pogledati što kažu servisi koji se time bave) i pročitati što su drugi rekli o proizvodu kojeg namjeravate kupiti. 'Klik' na dugme 'plati' i shopping je riješen dok kažete 'keks'. No koliko je online kupnja sigurna?

Europska unija pobrinula se da svi koji pružaju platne usluge na njenom području (dakle, trgovci, kartičarske kuće, banke...) moraju osigurati sustave koji će omogućiti potvrđivanje identiteta prilikom plaćanja na više načina. To se naziva višestupanjskom autentifikacijom. Na prvu zvuči komplicirano, ali nije. Ideja je jednostavna: svoj identitet možete potvrditi s bilo koja dva od ukupno tri elementa: nešto što znate (recimo, lozinka ili PIN), nešto što imate (poput mobitela) i nešto što jeste (otisak prsta ili sken lica). Ako imate mobitel opremljen čitačem otiska prsta ili skenerom oka/lica, to znači kako već sad pri ruci imate sve što vam treba. I pritom još ne morate ni pamtiti lozinku!

promo 

Kao odgovor na taj zahtjev Unije, tehnološke kuće poput Mastercarda imaju rješenja za sigurnije kupovanje online.
Njihov Mastercard Identity Check aktivira se ako u vašoj banci uoče plaćanje vašom karticom koje im se čini malo sumnjivim. Kako bi provjerili je li sve u redu, iz banke će vam o tome poslati obavijest putem njihove aplikacije. Vi potom trebate pogledati je li sve u redu i potvrditi transakciju biometrijom (otiskom prsta ili skenom lica, što je, složit ćete se, definitivno najbrže), m-tokenom ili jednokratnom lozinkom. I to je to. Transakcija je obavljena, vaša sigurnost zajamčena. Možete se nastaviti baviti drugim stvarima u životu.
Mastercard također tokenizira vašu karticu. Da, i to zvuči jako zamršeno, ali – pogađate – u stvari je jednostavno. Što, dakle, oni rade, zašto to čine i kako vam to pomaže? Pa, podatke s vaše kartice pretvore u drugi broj (digitalni token), kako pravi ne bi morao putovati stalno online i biti izložen mogućoj krađi. Taj novi broj – token – jedinstven je za svaku vašu specifičnu kupnju, samo što je beskoristan bilo kome drugome osim Mastercardu koji ga zna dešifrirati kako bi vas prepoznali. Čak i ako hakeri uspiju provaliti u trgovinu i ukrasti podatke kojima raspolaže, to im neće puno pomoći jer to nisu vaši stvarni osobni podaci.
Takve je digitalne tokene moguće koristiti u mobitelima, pametnim satovima i drugim digitalnim uređajima, kojima plaćate kao što biste to i inače činili, samo značajno sigurnije

Dodatni savjeti za sigurniju kupnju

promo 

Naravno, mudro je i dalje pridržavati se osnovnih mjera predostrožnosti kad je kupnja online u pitanju, pa ćemo vas kratko podsjetiti na njih.

1.Kupujte u trgovinama koje poznajete
Pripazite pritom na web odredišta s pravopisnim greškama ili neobičnim domenama (.net umjesto .com, recimo), kako vam ne bi podvalili lažnjak.
2. Zašto je sličica katanca važna?
Ako ne vidite malu sličicu katanca pored web adrese, odustanite od kupnje. To web odredište nije sigurno koliko bi moralo biti.
3. Provjerite trgovce
Temeljito pročešljajte recenzije. Ako su samo pozitivne ili ih je jako malo, to je sumnjivo. S druge strane, ako ih je lako kontaktirati (telefon, mail, chat), to je plus.
4. Ne dajte im sve osobne podatke
Ne moraju znati kad vam je rođendan, koje je djevojačko prezime vaše majke i tome slično.
5. Ne kupujte putem javno dostupnog Wi-Fija
Bolje je koristiti vaš osobni mobilni hotspot. Ako baš morate na Wi-Fi, upogonite virtualnu privatnu mrežu (VPN).
6. Koristite aplikacije za sigurnost
Instalirajte antivirusne i antimalware aplikacije, redovito ih nadograđujte i skenirajte svoj uređaj. Upogonite alat za upravljanje lozinkama.

*Sadržaj nastao u surdanji s Mastercardom.