Potez koji je oduševio Hrvatsku: Pogledajte kako se učenici ove srednje škole zajedničkim snagama bore za bolje sutra

Projekt skupljanja kišnice pod nazivom "Više od kiše“ jedan je od 15 koje je INA odabrala kao najbolje u sklopu svojeg Zelenog pojasa

Shuterstock

Nakon što su lani u dvorištu postavili plastenik i kompostanu i tako na održiv način počeli sa zbrinjavanjem ostataka hrane iz školske kuhinje, zagrebačka Srednja škola - Centar za odgoj i obrazovanje može se pohvaliti još jednim 'zelenim' projektom. Naime, učenici i djelatnici ove škole za djecu s intelektualnim poteškoćama osmislili su projekt "Više od kiše“, čiji je cilj skupljati kišnicu te ju potom koristiti dalje -  za zalijevanje biljaka u školskom plasteniku. Zahvaljujući Ini, koja je prepoznala njihov entuzijazam i financijski pomogla realizaciju projekta, spremnik od 500 litara već je postavljen na vrtnu kućicu u školskom dvorištu, gdje su prošli tjedan posađene i nove trajnice. Inače, INA već 11 godina za redom u sklopu Zelenog pojasa poziva organizacije civilnog društva, javne i obrazovne ustanove, dobrovoljna vatrogasna društva te parkove prirode da prijave svoje projekte iz područja zaštite okoliša, prirode i klime. Ove godine odabrali su 15 sjajnih ideja, među kojima je ovaj Srednje škole - Centar za odgoj i obrazovanje.

privatni arhiv 

"Već dugi niz godina u našoj školi njegujemo zelene aktivnosti. Prvo smo krenuli s recikliranjem, potom smo počeli s izrađivanjem novih predmeta od već iskorištenih materijala, a lani i s plastenikom i kompostanom. Naime, svu hranu iz školske kuhinje kompostiramo, a taj kopmost koristimo dalje za sadnju začinskog bilja. Uredili smo i plastenik u kojem za sada sadimo cvijeće i začinsko bilje, no u planu imamo i sadnju povrća, tako da plastenik još uvijek nije zaživio u obliku kojem težimo. Sada smo napravili sustav za skupljanje kišnice, što je još jedan način edukacije naših učenika, ali i podizanja svijesti o važnosti zaštite voda“, kaže Maja Postogu, prof. soc. pedagogije iz Srednje škole - Centar za odgoj i obrazovanje.

privatni arhiv 

Sustav za skupljanje kišnice za sada najviše koristi učenicima koji se školuju za vrtlare i cvjećare u sklopu praktične nastave, ali namjera je organizirati i edukativne radionice o važnosti očuvanja voda za sve učenike. Inače, prošli su se tjedan učenicima i djelatnicima škole 'na terenu' pridružili i članovi INA Kluba volontera te zajedničkim snagama u školskom dvorištu posadili trajnice i s učenicima izrađivali prirodne filtere za vodu. Zanimljivo je da je ova volonterska akcija izrade filtera i sadnje višegodišnjih biljki organizirana upravo 25. listopada - na Dan međusobnog pomaganja.

privatni arhiv 

U kojoj je mjeri INA pomogla 'zazeleniti' Hrvatsku svjedoče impresivne brojke: u 11 godina, koliko se provodi natječaj Inin Zeleni pojas posađeno je gotovo 24 tisuće sadnica, drveća i cvijeća kroz 149 zelenih projekata te je zasađeno 240 tisuća četvornih metara novog zelenog prostora.

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.