Kako riječka udruga mijenja živote beskućnika? Ovo je jedna od najljepših priča o dobroti i ljubavi

Depaul Hrvatska, koja u Rijeci djeluje kroz tri programa Kuću utočišta, vanjski rad i društveno poduzetništvo, pokrenula je i program “Recikliraj, reaktiviraj i rehabilitiraj”, koji je podržala INA kroz Zeleni pojas

Shutterstock

Prepoznati čovjekovu potrebu i na nju djelotvorno odgovoriti i to tako da se riječima pretpostave djela, u temeljima je djelovanja udruge Depaul Hrvatska, koja je usmjerena na skrb o beskućnicima i svima onima koji su uslijed društvene isključenosti u riziku od beskućništva. Kako kaže Veronika Mila Popić, predsjednica udruge Depaul Hrvatska, za njih to znači inovativnost i kreativnost, a nadasve prilagođenost osobi, u čemu ih vode vrijednosti svetog Vinka Paulskog, zaštitnika djela kršćanske ljubavi.

„Depaul Hrvatska je društvo u kojem će svaka osoba imati mjesto koje će nazvati dom i biti dio svoje zajednice“, kaže ova iznimna žena, napominjući kako je njihovo djelovanje usmjereno prema iskorjenjivanju beskućništva i promjeni života onih koji su njime zahvaćeni tako da vrednuju i razvijaju ljudske mogućnosti. Diljem svijeta Depaul mijenja živote beskućnika i ostalih osoba u nepovoljnom položaju, a u Rijeci djeluje kroz tri programa Kuću utočišta, vanjski rad i društveno poduzetništvo.

promo 

Kuća utočišta je dnevni centar za beskućnike i osobe u riziku od beskućništva. Na godišnjoj razini usluge Kuće utočišta obuhvate preko 250 osoba, za koje se pripremi više od 25.000 obroka. Korisnicima su na raspolaganju tri obroka, higijenske potrepštine, zdravstvene usluge, pomoću u vezi mentalnog zdravlja, psihološka poduka i edukacija, te različiti pravni i drugi savjeti u vezi ostvarivanja njihovih socijalnih prava.

Program vanjskog rada s beskućnicima podrazumijeva rad s osobama koje su ostale izvan sustava prihvatilišta ili prenoćišta te borave na ulicama, u ruševnim zgradama i slično. Njima se osigurava prehrana i higijena na licu mjesta, a i ostale usluge kao što su zdravstveno i psihosocijalno savjetovanje. Ništa manje nije važno ni društveno poduzetništvo, odnosno radne aktivacije beskućnika i osoba u riziku od beskućništva, utemeljeno na održivom razvoju i principu samoodrživosti, jer je to ključno kako bi se iskorijenilo beskućništvo i tako ljudima doista pomoglo.
„Program društvenog poduzetništva Depaul Hrvatske odvija se na više područja. Be-vrt ili radna aktivacija, rehabilitacija i socijalizacija ostvaruje se na prostoru našeg vrta i plastenika. Uključuje uvježbavanje vještina vrtlarenja i uzgoja sadnica te proizvodnju eko gnojiva i glistinca. Ruka koja se daje, radna aktivacija u programu društvenog poduzetništva, odnosi se na ponudu usluga koje naši korisnici pružaju lokalnoj zajednici, a time postupno stvaraju temelj kvalitetnog povratka u svijet rada i resocijalizacije. Kruh sv. Vinka, proizvodnja aromatiziranih prepečenih kockica kruha, trenutačno se odvija u dnevnom centru Kuća utočišta, a u tijeku je i obnova prostora za proizvodnju. Provodimo i nekoliko godišnjih kampanja s ciljem podizanja svijesti javnosti o problemu beskućništva kao što su Tjedan svetog Vinka i Jedna noć pod zvijezdama. Za projekt “Recikliraj, reaktiviraj i rehabilitiraj”, koji je usmjeren poticanju angažmana društveno marginaliziranih skupina i volontera u proizvodnju i distribuciju trajnica autohtonih sorti (primjerice kadulja, lavanda, planika, mirta, tamaris, dud, brnistra) u Vrtu beskućnika u Rijeci, dobili smo potporu Ine u iznosu od 5.000 eura“, kaže Veronika Mila Popić.

privatni arhiv 

Naime, INA već 11 godina za redom u sklopu Zelenog pojasa poziva organizacije civilnog društva, javne i obrazovne ustanove, dobrovoljna vatrogasna društva te parkove prirode da prijave svoje projekte iz područja zaštite okoliša, prirode i klime. Ove godine odabrali su 15 sjajnih ideja, među kojima je ovaj Udruge Depaul Hrvatska.

„Sadnja se odvijala u Rijeci i Lici (Klanac), uključili smo i stručnjake agronome, a naši su korisnici, kao i šira javnost, dobili kvalitetnu edukaciju o vrtlarenju, ali i o važnosti ekologije. Naime, projekt je komplementaran programu distribucije hrane Depaul Hrvatske te uključuje aktivne mjere provođenja koncepta smanjenja otpada recikliranjem kuhinjskog otpada koji se koristi u proizvodnji gnojiva kompostiranjem, bioenzimom i glistenjakom“, kaže Veronika Mila Popić. Napominje kako je ovaj projekt nastao iz razumijevanja nužnosti radne aktivacije i edukacije njihovih korisnika, ali i promoviranja principa života s manje otpada na području hortikulture i vrtlarenja, osobito uzgoja autohtonih biljnih vrsta. Od predviđenih aktivnosti preostala je još sadnja sadnica u Lici te volonterska akcija krčenja terena, koja će se održati u suradnji s INA Klubom volontera.

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.