Od malih nogu zanimalo ga je novinarstvo, a ta se ljubav miješala s onom prema tenisu, ali životne su okolnosti presudile i usmjerile ga u ozbiljne novinarske vode.
- Vidio sam se na televiziji, a većinu radnog vijeka dosad sam proveo na radiju. Interes za politikom tijekom odrastanja 90-ih godina, u vremenima koja su bila sve samo ne laka, tinjao je po onoj - bolje da se ja bavim politkom nego ona mnome, ali s ove strane, novinarske - kaže 39-godišnji Adrian De Vrgna, politički reporter koji je 2018. postao dio RTL-ova Informativnog programa.
- Gotovo tri godine sam dio, rekao bih, najboljeg tima kada je riječ o televiziji. Intenzivno, zanimljivo, zabavno, zanemarimo li one stresne trenutke lovljenja rokova. Vrijeme leti. Posebno dinamično bilo je u domaćoj politici. Parlamentarni izbori u doba korone, prije toga predsjednički. Sve je to zahtijevalo da dajemo najbolje od sebe, a mislim da smo to najbolje i pokazali u predizbornim emisijama koje smo radili naizmjenice kolegica Damira Gregoret i ja - objašnjava markantni Šibenčanin koji je 14 godina brusio iskustvo u radijskim informativnim redakcijama. Nedavno je zaslužio pohvale za zahtjevan intervju sa Zoranom Milanovićem, predsjednikom Republike Hrvatske.
- Bio predsjednik Republike, Vlade, Sabora, stranke ili netko peti, običan građanin, svima pristupam jednako. Priprema je važna, ali razgovor uživo ode svojim tokom. Treba znati mjeru, dati sugovorniku da odgovori, slušati što govori, intervenirati i ne dopustiti da ‘kolo vodi’. Jer u fokusu je uvijek interes gledatelja, zbog njih smo tu i u tom su smislu neki sugovornici teži. S Milanovićem sam imao tri intervjua od njegove prisege. Vjerujem, svaki put profesionalno jer ništa ne radim polovično - otkriva tajne zanata, ali i pogreške i anegdote koje su mu se dogodile.
- Čitaš vijesti pa se spetljaš. Jednom sam prasnuo u smijeh, a tema je bila ozbiljna. I onda ti je neugodno, ali ljudi smo. Sjećam se i jedne borbe da mi prolaznik ne uleti u kadar pa sam ga blokirao rukom dok je snimatelj sužavao kadar. Čovjek jednostavno nije bio svjestan da se razgovor događao uživo s Trga pa se poslije ispričao. Htio je, naime, nešto poručiti sugovorniku - smije se iskusni novinar.
Osnovnu školu završio je u Šibeniku, gimnaziju u Zagrebu, a Fakultet političkih znanosti bio mu je logičan put. Ispričao nam je i što mu je profesionalna želja.
- Političke emisije ne bih odbio, iako ne mora značiti da ću se cijeli radni staž zadržati u političkom novinarstvu. A što se intervjua tiče, pa svi mi se odazovu - ističe.
Opisao nam je i odrastanje u Dalmaciji kad je sanjario o tenisu i mislio da ipak neće ‘politika u njegovu butigu’.
- Trenirao sam u Solarisu, igrao na Šubićevcu te išao na natjecanja. Tenis je individualan i jako skup sport, a određene su okolnosti u jednom trenutku učinile da ga ipak igram rekreativno. Uz karijeru sportaša, zbog čega sam na terenu nakon škole provodio i po četiri, pet sati, vidio sam se u ovome što sada radim, ali i maštao o koječemu drugome. Djetinjstvo mi je bilo divno, s dvije sestre i roditeljima koji su se jako žrtvovali da bismo mi postali svoji ljudi, s diplomama. I danas pomažu, savjetuju, ali su i vjerni kritičari. U mirovini su, u Dalmaciji borave veći dio godine i najbolji su roditelji na svijetu. Nikola i Marija, hvala na podršci, ljubavi, svemu - poručuje Adrian.
Od stresnog novinarskog posla opušta se u prirodi, šetnji sa psom, obiteljskim druženjima, pićem s dragim ljudima i putovanjima, a središte Adrianova života je sin Enrico.
- Kiko je centar mog svijeta. To je frajer od 14 godina. Divan, ne zato što je moj. Više zasluga pripisujem mami Vani. Uz čuda moderne tehnologije zanimaju ga povijest i politika, a sada je vrijeme da odluči u koju će srednju. Rastura engleski, dobar je u školi. I, meni najvažnije, dobar je čovjek - kaže novinar.
Za kraj nam je rekao da im je ljetna baza Primošten.
- Putujemo okolo, ja govorim dalmatinski, on kajka, glupiramo se kao da smo frendovi, a ne otac i sin - ponosno ističe.