HIT PROIZVOD: Donje rublje koje s razlogom nose žene svih generacija

pexeles

Od povremenog 'bježanja' do potpune nemogućnosti zadržavanje mokraće – tako bi se ukratko mogla opisati inkontinencija, stanje (a ne bolest!) koje prije svega uzrokuje psihološku i socijalnu nelagodu. Svaka četvrta žena iznad 35-e godine može iskusiti nevoljno istjecanje urina ili inkontinenciju koja se događa zbog slabljenja mišića zdjeličnog dna. No postotak bi mogao biti puno veći, jer je samo trećina žena spremna otvoreno govoriti o problemima i neugodnostima koje doživljava zbog inkontinencije. Razlozi su sram i strah od negativne reakcije okoline, ali i prevladavajući stav da se o takvim stvarima jednostavno ne govori.

Iako se inkontinencija često poistovjećuje sa starijom životnom dobi – kad je, doduše, i najčešća, jer iznad 60-e istjecanje urina bilježi se kod svake druge žene! – čak 40% žena, kažu podaci, doživjelo je inkontinenciju tijekom bavljenja sportom. Znate onaj neugodan osjećaj kad pokušate skočiti, a mokraća 'pobjegne'. I pretilost može uzrokovati 'bježanje' mokraće. Naime, višak kilograma može povećati pritisak na mišiće abdomena i zdjelice, što dovodi do slabljenja mokraćnog mjehura. Oslabjeli mokraćni mjehur vrlo je česta nuspojava trudnoće i poroda. Kombinacija hormonalnih promjena, pritiska maternice na mokraćni mjehur i napora tijekom samog poroda može smanjiti učinkovitost mišića zdjelice. Srećom, u tim se slučajevima najčešće radi o privremenom stanju.

pexeles 

Bez obzira je li riječ o istjecanju malih količina ili, pak, ozbiljnijem problemu, inkontinencija je vrlo neugodna pojava. Ako do istjecanja mokraće dolazi dok osoba kašlje, smije se ili podiže teške predmete, što su također okidači, riječ je o stresnoj inkontinenciji, koja je i najčešća. Kad se smijemo ili kašljemo, pojačava se pritisak na mokraćni mjehur, a mišići dna zdjelice ne mogu se dovoljno stegnuti da bi zadržali svu mokraću.
Prosječna osoba prazni mokraćni mjehur četiri do osam puta dnevno, a ako shvatite da imate potrebu za mokrenjem češće nego inače ili se tijekom noći redovito budite, to bi mogao biti simptom urgentne inkontinencije. Točan uzrok tog tipa oslabjelog mokraćnog mjehura nije poznat, ali smatra se da mišići mjehura šalju pogrešne signale mozgu da je mjehur više pun nego što uistinu jest.

U menopauzi, u razdoblju kad je ovaj problem, ipak, najčešći, dolazi do brojnih fizičkih i hormonalnih promjena, prije svega do smanjenja količine estrogena u abdominalnim mišićima, što dovodi do promjena položaja mokraćnog mjehura, a posljedično i do smanjene učinkovitosti mišića koji ga zatvaraju.

Story 

Bilo kako bilo, inkontinencija je neugodna, ali – srećom – postoji način kako živjeti bez nelagode i straha od neugodnih mirisa, što najviše od svega muči žene s ovim problemom. Naime, mnoge ne koriste odgovarajuću zaštitu pri istjecanjima i to je razlog dodatne nelagode. Stoga je za održavanje zdravlja kože intimnog dijela, diskreciju te za samopouzdanje iznimno važna zaštita u obliku uložaka ili upijajućih gaćica. Žene s oslabjelim mjehurom vjerojatno će se složiti kako je, osim zaštite od istjecanja, jednako važno da proizvod suzbija mirise te sprječava vlagu. Sve to moguće je odabirom iznimno ugodnog i modernog TENA Lady rublja. TENA Lady Pants upijajuće gaćice visokog struka od sada dolaze i u nježnoj bež i elegantnoj crnoj boji, zahvaljujući kojoj izgledaju kao obično donje rublje. Namijenjene su umjerenim istjecanjima urina.

Story 

Korištenje adekvatnih gaćica, kakve su TENA Lady, jedan je od načina kako sami sebi pomoći i držati ovo stanje pod kontrolom. Kegelove vježbe također su učinkovite. One uključuju stiskanje pubokoksigealnog mišića (isti mišić koji zaustavlja mlaz mokraće) i njegovo zadržavanje dok se sporo broji do tri. Žena se treba zatim opustiti dok izbroji do pet, a zatim ponoviti stezanje. Postupno treba povećavati zadržavanje stisnutog mišića – dok ne izbroji 10. Kegelove vježbe nisu učinkovite ako se stišću mišići trbuha, bedara ili stražnjice istodobno kada se stišće područje rodnice. Kako bi žena bila sigurna da ispravno vježba, treba staviti dva prsta u rodnicu, malo ih raširiti i stisnuti mišiće rodnice. Ako osjeti kako se mišići oko prstiju stišću, vježba je pravilno izvedena.

Story 

Zdravstveni djelatnici općenito nastoje liječiti oslabjeli mokraćni mjehur što manje invazivnim metodama, kao što su promjene životnog stila, fizikalna terapija i medicinska pomagala. Ako se te metode ne pokažu uspješnima, specijalist bi mogao razmotriti je li potrebno invazivnije liječenje – najčešće kirurški zahvat.

*Sadržaj nastao u suradnji s brendom TENA Lady.