'ZELENA' TERAPIJA: U svijetu je veliki hit, a pomaže kod stresa i povećava osjećaj zadovoljstva

Članovi Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije, uz financijsku pomoć Ine, uredili su biljkama trajnicama prostore Zavoda za protetičku rehabilitaciju KBC-a Zagreb i tako postavili temelje za uvođenje hortikulturne terapije u liječenje osoba s amputacijom

Udruga osoba s amputacijom udova Zi Zagrebačke županije

Više od 30 novih lončanica i začinskog bilja odnedavno krasi prostore Zavoda za protetičku rehabilitaciju Klinike za reumatske bolesti i rehabilitaciju KBC-a Zagreb. Dio je to projekta Zelena snaga Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije, koji se provodi za osobe s amputacijom, smještene u ovom Zavodu, a u suradnji s Agronomskim fakultetom te uz financijsku pomoć Ine. Naime, projekt Zelena snaga, u sklopu kojeg je posađeno preko 200 sadnica, INA je prepoznala kao jedan od 15 najboljih u sklopu svojeg natječaja Zeleni pojas. INA je, naime, još 2014. pokrenula Zeleni pojas, natječaj za sufinanciranje ekoloških projekata kojima je cilj očuvanje okoliša u lokalnim zajednicama. U proteklih 10 godina u sklopu Zelenog pojasa podržali su tako čak 149 projekta i uložili više od 420 tisuća eura. Osim što je 'zelen', projekt ima i 'dodanu' vrijednost, jer je ovim uvedena terapija biljem kao dio rehabilitacije, sa svrhom poboljšanja zdravstvenog stanja osoba s amputacijom i osjećaja zadovoljstva vlastitim životom.

Udruga osoba s amputacijom udova Zi Zagrebačke županije 

"U akciji sađenja sredinom listopada prostor Zavoda obogatili smo sa preko 200 sadnica. Pribavili smo oko 30 trajnica-lončanica kojima smo uredili prostor Zavoda, koji prije skoro pa uopće nije bio opremljen biljkama, što je negativno utjecalo na mentalno zdravlje i volju pacijenata. Dodatno, začinskim biljem (90 trajnica) uredili smo balkoni pacijenata koji dolaze na rehabilitaciju nakon amputacije. U akciji sađenja sudjelovali su članovi udruge, osoblje Zavoda, pacijenti, profesori i studenti sa Agronomskog fakulteta te Inin Klub volontera. Atmosfera je bila odlična, prostor Zavoda živnuo je i napravili smo veliku promjenu. Početkom prosinca provedena je i edukacija o njezi bilja za pacijente te smo time završili ovaj projekt, a nastavak već imamo u planu - želja nam je urediti terapijski vrt u Božidarevićevoj“, kaže predsjednica Udruge Ana Sršen, višestruko nagrađivana paraolimpijka osvajačica medalja na državnim, dobitnica najvećih državnih nagrada za doprinos u sportu i humanitarno djelovanje te dvije nagrade za životno djelo.

Udruga osoba s amputacijom udova Zi Zagrebačke županije 


Pozitivan utjecaj hortikulturne terapije u rehabilitacijskom procesu već je, napominju iz ove Udruge, potvrđen kroz brojna istraživanja. U inozemstvu se često koristi i pokazuje izvrsne rezultate. Osim što je 2003. u Osijeku uvedena u Kliniku za neurologiju KBC-a Osijek, u Hrvatskoj se malo zna i priča o terapiji biljem. Može se koristiti u različitim okruženjima, uključujući bolnice, staračke domove, škole, rehabilitacijske centre, zatvore i mentalne ustanove. Cilj hortikulturne terapije je potaknuti oporavak i poboljšati kvalitetu života, a brojne su dobrobiti, prije svega smanjenje stresa i anksioznosti te poboljšanje općeg mentalnog zdravlja, budući da povezanost s prirodom, miran okoliš i fizička aktivnost doprinose smanjenju negativnih emocionalnih stanja. Osobe koje se bave vrtlarskim aktivnostima često izvješćuju o povećanju osjećaja zadovoljstva, postignuća i samopouzdanja. Nadalje, osobama s demencijom terapija hortikulturom može poboljšati kognitivne funkcije kao što su pamćenje i orijentacija.

Nisu zanemarivi ni fizički učinci jer aktivnosti poput kopanja, sadnje i održavanja vrta zahtijevaju fizički napor i mogu pomoći u poboljšanju fizičke izdržljivosti, ravnoteže i koordinacije. Tu je i faktor socijalne povezanosti jer grupne aktivnosti u vrtu promiču socijalnu interakciju, što može pomoći u izgradnji socijalnih veza. Terapija hortikulturom često se koristi kao komplementarna terapija u liječenju različitih zdravstvenih stanja, uključujući posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), ovisnost, poremećaje raspoloženja i dr. Pacijentima s posttraumatskim stresnim poremećajem rad u vrtu može pomoći da se opuste, smanje simptome tjeskobe i stresa te se nose s traumatičnim iskustvima.

Udruga osoba s amputacijom udova Zi Zagrebačke županije 

Osobe koje se oporavljaju od kirurških zahvata ili ozljeda mogu imati koristi od ove vrste terapije u smislu poboljšanja fizičke izdržljivosti, fine motorike i motoričkih vještina. Korisna je i za starije pacijente pa se često koristi u staračkim domovima kako bi se poboljšala kvaliteta života starijih osoba. U Udruzi osoba s amputacijom udova Zagreba i Zagrebačke županije nadaju se kako će njihov primjer biti tek početak primjene terapije biljem u zdravstvenim, ali i drugim ustanovama u Hrvatskoj.

Udruga osoba s amputacijom udova Zi Zagrebačke županije 


Inače, ova Udruga godinu završava sa 6. skupom Inovacije u protetici i rehabilitaciji, koji je održan 9. prosinca. Kao i prošle godine i svake do sada, glavna poruka događanja jest apel nadležnim državnim institucijama da osobama s amputacijama omoguće korištenje modernih pomagala koja im povećavaju kvalitetu života i čine aktivnim i radno sposobnim članovima društva, a predstavljeni su i rezultati velikog istraživanja koje je pokazalo kako je kvaliteta života osoba s amputacijom u Hrvatskoj niska te da bitno ovisi o dostupnost pomagala. U rujnu su realizirali projekt Trkački kamp i doveli osmjehe na lica svojih korisnika od kojih su neki prvi puta potrčali nakon amputacije. Pokrenuli su i prvu planinarsku školicu za osobe s amputacijom naziva "I am the mountain", a sada, u suradnji s Inom i zahvaljujući sredstvima iz njihova Zelenog pojasa, napravili i prvi korak u promociji važnosti hortikulturne terapije.

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.