Novi trend 'zaludio' generaciju Z: Jesi li 'the great resignation' ili 'quiet quitting' tip?

Pitanje kako pojednostaviti život i učiniti ga lakšim i po vlastitoj 'mjeri', postaje ključno, no koja su bolja rješenja od rezignacije, zna psihologica Tanja Pureta

Unsplash

Posljednje vrijeme puno se piše o trendu 'the great resignation' ili kako ga još zovu 'the big quit'. Riječ je o tome da ljudi masovno počinju davati otkaze kako bi našli svoje mjesto pod Suncem. Naime, ne žele se više toliko davati za posao, već žele da ih se više cijeni, imati više slobode i prava na privatno vrijeme. Neki, pak, koji nisu odabrali otkaz kao opciju, priklonili su se trendu 'quiet quitting', što doslovno znači 'tiho odustajanje' – rade točno onoliko koliko trebaju i ni mrvicu više. Nema više mailova nakon radnog vremena, prekovremenih sati ili rada vikendom, a pitanje kako pojednostaviti život i učiniti ga lakšim i po vlastitoj 'mjeri', postaje ključno, osobito za generaciju Z, koji su predvodnici ovog trenda.
"Sam pojam 'quiet quiting' postao je poznat 2022. pa ga zbog toga mnogi pripisuju mlađim generacijama, posebice generaciji Z. Serijom TikTok videa popularizirao ga je Bryan Creely, nekadašnji suradnik u korporativnom odjelu za ljudske resurse. Međutim, koncept tihog odustajanja od posla nije nova pojava. Zapravo, prisutan je među zaposlenicima otkako postoji koncept radnog odnosa. Najčešći razlozi za tiho odustajanje su osjećaj podcijenjenosti te preopterećenosti ili nepovezanosti s misijom i vrijednostima organizacije u kojoj su zaposleni“, pojašnjava mag. psihologije Tanja Pureta, direktorica Ramiro centra za poslovno savjetovanje.
Iako se, napominje ova stručnjakinja, tiho odustajanje može naizgled činiti kao bezazlen izbor pojedinih zaposlenika, s kojim bi se trebale nositi na relativno jednostavan način, to nije tako, jer učinci tihog odustajanja mogu pustiti korijenje vrlo duboko te tako nepovoljno utjecati na sve zaposlenike, jer prebacuju teret povećanog angažmana na leđa onih odgovornijih.

Unsplash 

"Može se činiti i da tiho odustajanje rješava mnoge probleme onih koji su mu pribjegli, no stvarnost je i u tom slučaju drukčija. Imajmo na umu da svatko od nas, bez obzira koliko smo angažirani u obavljanju zadataka, na poslu provodi veliki dio dana, tjedna i godine. Distanciranje od tolikog dijela vlastitog života je uistinu loše rješenje, jer ne predstavlja odustajanje od posla, već odustajanje od sebe“, smatra psihologica Pureta.

I, uistinu, uživati u privatnom vremenu teško je bez profesionalne ispunjenosti, stoga nije mudro odabrati 'bijeg' i rezignaciju, ali jest pokušati učiniti život jednostavnijim i lakšim kad god je to moguće. Puno je načina kako to postići, a ključni su živjeti na način koji nas najviše ispunjava i osloniti se na tehnologiju.
Uz novi mobitel Samsung Galaxy Z Flip 6 pretraživanje informacija postaje 'piece of cake', a Circle to Search ključna je funkcija. Želite više saznati o novoj ribi koja se nedavno pojavila u Jadranu – zaokružite riječ i vaš će vam Samsung Galaxy Z Flip 6 sve reći od Tetragonurus cuvieri bez da morate pretraživati na desetke stranica. Isto možete učiniti i s fotografijom. Ili, zašto biste se mučili s vašim tekstovima i bilješkama kad će Note Assist istovremeno snimati i transkribirati zvuk, ispravljati pogreške, sam organizirati bilješke…

promo 

Široka stražnja kamera od 50 MP-a te Visual Engine tehnologija koja obrađuje fotografije, garantira savršenu izvedbu i danju i noću. Besprijekoran će biti baš svaki detalj na fotografiji, a ako ti, pak, neki detalj smeta, lako ga možeš i ukloniti s fotke. Uz mnoge druge značajke ovog pametnog, preklopnog mobitela, svakako treba naglasiti i trajnost baterije – 23 sata gledanja videa i 69 sati glazbe bez da se isprazni trebalo bi biti sasvim dovoljno, zar ne?

Inače, ovaj mobitel, kojim upravlja umjetna inteligencija, ima i svoj savršeni par – Galaxy Buds3 Pro. Slušalice se dizajnom prilagođavaju ušima, imaju novi zvučnik od 11 mm za dinamičan zvuk i vrhunski hi-fi doživljaj, a svim funkcijama na njima upravlja se bez potrebe za korištenjem mobitela. Jednostavno izgovorite naredbu, poput 'next song' ili 'volume up' i Galaxy Buds3 Pro odradit će sve umjesto vas. Možete i klizati prstom gore-dolje po slušalicama za preciznu kontrolu glasnoće. Značajke Adaptive ANC i Adaptive EQ prilagodit će zvuk prema okruženju gdje se nalazite.

promo 

Živjeti jednostavan život znači živjeti na način koji nas najviše ispunjava, jer ulažemo vrijeme i energiju u stvari koje su nam, doista, važne. Kad se u slobodno vrijeme prepustimo hobijima ili bilo čemu što nam ispunjava dušu, biti ćemo zadovoljniji i na poslu. I tu nam tehnologija može pomoći da se osjećamo izvanredno i pomičemo vlastite granice. Pametni satovi postali su naši savršeni pratitelji u svim avanturama. Galaxy Watch Ultra, primjerice, podnosi toplinu od minus 20 do 55 °C i pritisak vode od 10 ATM-a, a besprijekoran je i na 9000 m nadmorske visine. Znači, može svugdje s vama, i u najekstremnije situacije, a ako se, ne daj Bože, nađete u nevolji pritisnite i držite brzi gumb pet sekundi kako biste aktivirali snažnu sirenu za pomoć. Prodorni zvuk od 86 decibela može se čuti do 180 metara udaljenosti, probijajući se kroz šumu drveća. Prepoznat će i pad te uputiti SOS poziv.

Baterija ovog 'ljepotana' impresivne je izdržljivosti, a dva su načina rada: ušteda energije za praćenje vježbanja (48 sati) i ušteda energije za dugotrajnu upotrebu (100 sati). Kad padne noć, zaslon se automatski prebacuje u noćni način rad. Njegov 'brat blizanac', jednako atraktivan i pametan Galaxy Watch 7, uz sve druge kvalitete, poseban je jer prati faze sna, srčani ritam, otkucaje srca, krvni tlak, razinu šećera u krvi… Kad smo zdravi, sve je jednostavnije, zar ne?

promo 

Ako se privatna ispunjenost i osobne vrijednosti 'poklope' s dobrim employer brandingom u poslovnom okruženju, tiho odustajanje, zasigurno, više neće biti opcija.
"Nedovoljna povezanost osobnih vrijednosti zaposlenika i organizacijskih vrijednosti u pravilu brzo dovodi do njihovog nezadovoljstva, neangažiranosti te naposljetku do tihog odustajanja ili stvaranja želje za promjenom radne okoline. Kako bi se obranile od pojave ili dubljeg ukorjenjivanja prakse tihog odustajanja, organizacije se moraju aktivno angažirati na propitivanju i sustavnom reorganiziranju svojih temeljnih postavki. Zaposlenici danas traže više od same materijalne naknade i benefita. Žele osjećati da njihov rad ima smisla u kontekstu ostvarenja ciljeva organizacije te da se njihov doprinos vidi i cijeni“, kaže psihologica Pureta, napominjući kako je ključno da tvrtke stvore organizacijsku kulturu u kojoj se svi, ili barem najveći dio zaposlenika, osjeća cijenjeno, osnaženo i motivirano.

Nedavni podaci LinkedIna otkrili su da je stvarnost, međutim, bitno drukčija: čak 66 posto radnika osjeća se preopterećeno i podcijenjeno te, posljedično, nije osobno predano svom poslu. No da bi mogli donijeti kvalitetne profesionalne i privatne odluke za smislen i uspješan život, trebamo, savjetuje psihologinja Pureta, biti spremni i na osobnu i profesionalnu introspekciju. To znači da trebamo iskreno, samostalno ili uz pomoć stručnjaka, procijeniti svoju kompetentnost, identificirati područja za rast i posvetiti se ciljanom osobnom razvoju. To svakako podrazumijeva suočiti se i sa svojim nedostacima ili izaći iz vlastite zone udobnosti. Kad to ostvarimo onda dolazi i ona toliko željena lakoća življenja.

*Sadržaj nastao u suradnji sa Samsungom.