Jasmina, i sama oboljela od multiple skleroze, ispričala nam je sve o karlovačkom projektu koji mijenja društvo

Društvo multiple skleroze Karlovačke županije, uz podršku dm-a, pokrenulo je hvalevrijedan projekt s ciljem osvještavanja javnosti o osjetljivosti menstrualnog zdravlja žena s ovom bolešću

Robert Gašpert
Projekt koji mijenja svijest o zdravlju žena s multiplom sklerozom  YouTube

Problemi su, priča nam Jasmina Slavnić, počeli trncima u nogama tamo negdje 2006. godine, što je pripisivala umoru. Kad je zatrudnjela, a potom i rodila prije predviđenog termina, stres i zabrinutost hoće li sve biti uredu, kod Jasmine su izazvali nove simptome: vrtoglavicu, nemoć, konstantan umor… Pregled kod neurologa pokazao je da Jasmina boluje od multiple skleroze, kronične neurološke autoimuna bolest koja se najčešće javlja u dobi od 20 do 50 godine i to tri puta češće kod žena nego kod muškaraca.

"Za mene je to, naravno, bio šok, no ubrzo sam tu činjenicu sama sa sobom procesuirala i u konačnici dobro prihvatila, premda je bolest jako podmukla i nepredvidljiva. Odmah sam se učlanila u Društvo multiple skleroze Karlovačke županije, gdje sam prvo volontirala, a kasnije se i zaposlila. Sada već 15 godina radim ovaj posao, jako sam sretna i zahvalna, bez obzira na financijske izazove, i drago mi je da smo tu na pomoći svim našim članovima“, kaže Jasmina Slavnić, tajnice udruge koja broji 112 članova, od kojih je 71 žena.

Robert Gašpert  Jasmina Slavnić, tajnica Društva multiple skleroze Karlovačke županije


Žene, suočene s brojnim poteškoćama koje bolest sama po sebi donosi, pa i činjenicom da mogu završiti u invalidskim kolicima, moraju – baš kao i sve druge žene – brinuti i o menstrualnom zdravlju. Upravo kako bi osvijestili javnost o osjetljivosti menstrualnog zdravlja žena s ovom bolešću, Društvo multiple skleroze Karlovačke županije pokrenulo je projekt kroz koji će s psiholozima i socijalnim radnicima organizirati grupe podrške menstrualnom zdravlju teško pokretnih žena s dijagnozom ove bolesti u svojoj županiji. Prema projektu, kojeg je napisala predsjednica Društva Maja Liković Cipulić, provest će se i istraživanje o menstrualnom zdravlju kroz kampanju "MenStruiraj se“, potom i organizirati edukacija učenika Medicinske škole Karlovac o menstrualnom zdravlju žena s multiplom sklerozom, a sve će završiti akcijom na Dan žena, kad će se diljem grada simbolično postaviti 71 gaćice s cvijetom.
"Toliko, naime, u našoj udruzi ima žena s multiplom sklerozom, a ovim ćemo činom pokazati našoj zajednici da smo tu za njih i da mogu potražiti bilo koji oblik podrške od nas“, kaže tajnica udruge. Ovaj hvalevrijedan, koji se provodi u suradnji s Forumom mladih s multiplom sklerozom Hrvatske, kako bi utjecao i na mlade žene s multiplom sklerozom iz cijele zemlje, podržao je dm, doniravši im 2495 eura za provedbu aktivnosti. Naime, u sklopu platforme "Jedni za druge zajedno“ dm je pokrenuo natječaj {ZAJEDNO} za bolje sutra, u sklopu kojeg će s više od 80.000 eura podržati realizaciju niz projekata s ciljem doprinosa menstrualnom zdravlju žena i promjeni percepcije menstruacije u društvu. Među 104 prijavljena projekta, povjerenstvo dm-a odabralo je one koji će u najvećoj mjeri doprinijeti tom cilju, među kojima je i ovaj Društva multiple skleroze Karlovačke županije.

Robert Gašpert 

Naime, ovo je jedina udruga na ovom području koja se bavi osobama s multiplom sklerozom, no imaju vrlo dobru suradnju s lokalnom zajednicom, krovnim organizacijama kao što su Savez udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije i Savez društava multiple skleroze Hrvatske. Kao vrijednu uslugu, uveli su i terapiju ultrazvukom po Seltzeru za svoje članove, koju provode učenici Medicinske škole Karlovac, koji na taj način postaju zdravstveni radnici osjetljivi i senzibilni za osobe s multiplom sklerozom. Također, licencirani su pružatelji socijalne usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom, kojom se osigurava pomoć i podrška u aktivnostima koje ne može izvoditi sama, a koje su svakodnevno potrebne. Predsjednica Maja Liković Cipurić, mag.act.soc., provela je i prvo kvalitativno istraživanje u Hrvatskoj o socijalnoj podršci osoba s multiplom sklerozom, što je izvrstan temelj za provođenje mnogih aktivnosti. Kroz dobru suradnju sa osnovnim i srednjim školama grade senzibilnu zajednicu za osobe s multiplom sklerozom, a trude se svojim članovima osigurati razne terapije kao što je vježbanje u teretani, terapijsko jahanje i, dakako, psihosocijalnu podršku.

Robert Gašpert 

"Ovaj projekt odabrali smo jer smo u njemu prepoznali viši cilj. Upravo ovaj projekt pokazuje koliko je kompleksna tema ženskog zdravlja. Osjetljive skupine, poput žena koje se bore s multiplom sklerozom, također se suočavaju s izazovima koje donosi menstrualni ciklus. Samo otvorenim dijalogom i konstantnim edukacijama možemo učiniti promjene u društvu koje su nam prijeko potrebne“, rekla je Martina Markota, voditeljica koorporativnih komunikacija dm-a.

Osim projekta Društva multipleskleroze Karlovačke županije, dm je u sklopu natječaja{ZAJEDNO} za bolje sutra, podržao i projekt o mestrualnom siromaštvu Hrabrog telefona, provedbu edukativnih radionica Škole za primalje na temu spolno odgovornog ponašanja, menstruacije i reproduktivnog zdravlja slabovidnih i gluhih te djevojaka iz ruralnih skupina, program "Menstruacija – normalizacija kroz sport“ Odbojkaškog kluba Dinamo; edukaciju gluhoslijepih osoba o menstrualnom zdravlju Udruge gluhoslijepih osoba Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije; projekt Vaginalni mikrobiom – (ne)prijatelj bolnih menstruacija Instituta Ruđer Bošković te projekt "Zašto se crveniš?“ Prve privatne gimnazije s pravom javnosti Varaždin, čiji je cilj modernizirati i kreativno unaprijediti edukaciju o menstrualnom ciklusu i njegovim posljedicama primjenom tehnologije virtualne stvarnosti (VR).
*Sadržaj nastao u suradnji s dm-om.