RAK DOJKE I PREHRANA: Nutricionistica otkriva koje namirnice preveniraju bolest, a što pomaže protiv nuspojava liječenja

Hrana nije svemoguća, ali je važna karika u prevenciji i procesu ozdravljenja od mnogih bolesti, pa i raka dojke, kaže nutricionistica Petra Sliško

Shutterstock

Mjesec listopad tradicionalno je posvećen borbi protiv raka dojke, zloćudne bolesti od koje u Hrvatskoj obolijeva svaka treća žena, a koja se može u potpunosti izliječiti ako se otkrije na vrijeme. Mnoge žene vjeruju da je genetika ključna za rizik od raka dojke, pa ako se genetskim testiranjem utvrdi BRCA mutacija, žene se upućuju na češće preglede, a neke se, poput glumice Angeline Jolie, odlučuju za operativni zahvat uklanjanja tkiva dojke kako bi smanjile taj rizik. Bolest ili zdravlje, pa i dojki, uvijek su, međutim, rezultat djelovanja više čimbenika, a ne samo jednog: okolišnih toksina, razine stresa, hormonskog disbalansa…, pa i genetike i načina života, prije svega prehrane. Mnogi kažu da je uloga hrane precijenjena, no višestruko je dokazano kako ono što unosimo u naš organizam može imati preventivni učinak, ali i oboljelim ženama olakšati oporavak nakon suočavanja s dijagnozom raka dojke.

Croatia Poliklinika  Petra Sliško, mag. nutricionizma

Petra Sliško, mag. nutr. iz Kliničko-nutricionističke ambulante u Croatia Poliklinici, kaže kako se preventivna prehrana temelji na unosu raznolikog voća i povrća; izvora proteina kao što su meso peradi, riba i jaja; biljnih ulja; sjemenki i orašastih plodova; začinskog bilja te mahunarki i cjelovitih žitarica, uz ograničeni unos crvenog mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda. Savjet je svakako izbaciti i unos pekarskih i suhomesnatih proizvoda, hranu s visokim udjelom dodanog šećera (kolači, keksi, bomboni, slatkiši i grickalice) te prženu i masnu hranu.

"Ukratko, prehrana bogata namirnicama visoke energetske gustoće s visokim udjelom zasićenih masti i jednostavnih ugljikohidrata te smanjenim unosom prehrambenih vlakana može biti kotačić u razvoju karcinoma dojke. Alkohol je također nepoželjna komponenta, čak i u umjerenim količinama“, kaže Petra Sliško, napominjući kako ne znači da neke namirnice direktno izazivaju i "hrane“ rak, već da prehrana koja se bazira na unosu istih može doprinijeti razvoju čimbenika ili pak biti sam čimbenik rizika za nastanak i razvoj ove bolesti.
Suočavanje s dijagnozom za svakog je pacijenta najteže te je popraćeno brojnim preispitivanjima i brigom za budućnost. Tada osobe često donose odluke o promjeni brojnih aspekata svojeg života, a nerijetko se odlučuju i za promjenu prehrambenih navika. No ima i onih žena koje su se čitav život hranile 'po pravilima', pa su se opet suočile s najtežom dijagnozom.
"Kod oboljelih pacijentica često viđam razočaranje jer smatraju da se cijeli život hrane pravilno i, unatoč tome, su oboljele. Također, viđam i strah i želju za uvođenjem što hitnijih i rigoroznijih prehrambenih promjena kako bi bolest nestala ili se barem primirila. Zbog svega toga izuzetno je važno educirati pacijentice, shvatiti njihovu brigu i dati im prave alate kako bi mirnije i sigurnije stupile u borbu s ovom izazovnom bolešću“, kaže nutricionistica iz Croatia Poliklinike.

Kad joj u ambulantu dođe žena oboljela od raka dojke, kako to obično izgleda i što joj prvo savjetuje?
"Prvenstveno želim naglasiti da je nutricionističko savjetovanje puno više od fizičkog ili virtualnog mjesta na kojem se priča isključivo o prehrani. To posebice vrijedi kod onkoloških bolesnika. Nutricionistički pristup sastoji se od temeljite obrada pacijentice dijetetičkim metodama kojima dobivamo uvid u prehrambene navike, ključne simptome i okidače, osobnu i obiteljsku anamnezu te sve specijalističke i laboratorijske nalaze. Ukoliko je potrebno, pacijentica odrađuje dodatne pretrage kako bi se identificirali određeni okidači. Nakon toga zajedno osmišljavamo plan i program djelovanja koji će za pacijenticu biti minimalno opterećenje, ali će ujedno osigurati adekvatnu razinu energije i spremnost organizma za liječenje. Djelujemo kroz plan prehrane, prehrambene smjernice, eventualne dodatke prehrani te vodiče za lakše snalaženje u procesu. Svaka ova stavka je u potpunosti prilagođena vrsti liječenja i stanju pacijentice“, kaže Petra Sliško, napominjući kao je tijekom nutricionističkog savjetovanja neizostavan dio i slušanje, razumijevanja i suosjećajnost.
"Smatram da su žene sklone predugom 'držanju svih konaca u svojim rukama' i, iako posjeduju izuzetnu snagu i hrabrost, treba im se pružiti mogućnost da se od toga ponekad odmore. Zbog toga je izuzetno važno svakoj ženi oboljeloj od raka dojke osigurati integrativni pristup bolesti koji će podržati njezino psihičko i fizičko zdravlje i djelovati na što bolje ishode same bolesti i liječenja“, kaže nutricionistica Sliško.

Shutterstock 

Znamo da je terapija kod raka dojke mukotrpna i nerijetko osobe teško podnose bilo kakvu hranu. Ipak, hrana je moćan 'alat' oporavka i može u nekim slučajevima smanjiti mučninu kod osoba na kemoterapiji.

"Mučnina je česta nuspojava liječenja raka dojke i intenzitet ovisi o samoj terapiji i stanju pacijentice. Tu može pomoći korištenje drvenog ili plastičnog pribora za jelo, konzumacija manjih i češćih obroka, upotreba začina i marinada kako bi se neutralizirali određeni okusi hrane, izbjegavanje masne i zaslađene hrane te unos izmiksanih i lako probavljivih namirnica. Pomaže i polagani unos tekućine u vidu pijuckanja te izbjegavanje intenzivnih začina poput češnjaka i dimljene paprike. Mučnina nije jedina nuspojava kemoterapije pa se nutricionističke smjernice često temelje i na smanjenju dijareje, konstipacije, umora, oslabljenog apetita i suhoće usne šupljine“, savjetuje ova stručnjakinja.
Inače, kliničko-nutricionistička ambulanta Croatia Poliklinike, osim osoba koje traže ili trebaju savjete oko prehrane uslijed najtežih dijagnoza, prima i pacijente oboljele od alergija, kožnih bolesti, upalnih bolesti crijeva pa sve do bolesti štitnjače, autoimunih bolesti, inzulinske rezistencije i dijabetesa. Ovim pristupom, kaže nutricionistica Sliško, polako razbijaju stigmu da je nutricionist važan isključivo kod regulacije tjelesne mase. Kad je hrana u pitanju, ona nije svemoguća, ali je važna karika u procesu ozdravljenja od mnogih bolesti i stvaranju kvalitetnijeg lifestyle-a.
Cjelovit pristup zdravlju, mogućnost skrbi za pacijenta na jednom mjestu i multidisciplinarno, baš kako to rade u Croatia Poliklinici, stvara povjerenje kod pacijenata, ali i poprilično olakšava život, jer sve mogu obaviti na jednom mjestu. U mjesecu borbe protiv raka dojke, Croatia Poliklinika osigurava 20% popusta na UZV dojki ili mamografiju.

*Sadržaj nastao u suradnji s Croatia Poliklinikom.