ŠTO UČINITI S KOZMETIKOM KOJOJ JE ISTEKAO ROK TRAJANJA? S jednim proizvodom budite posebno oprezni

Neke od najčešćih beauty dilema tiču se roka trajanja proizvoda, a evo kako znati je li vašem prozvodu istekao rok i što učiniti s njim.

Unsplash

Svaki kozmetički proizvod na kutijici ima naznačen rok trajanja, no velika većina nas kutijice ili baci ili, ako ih i imamo, nismo potpuno sigurni kada smo krenuli koristiti određeni proizvod i koliko ga je sigurno koristiti i dalje nakon što mu jednom istekne rok trajanja.

Ista pravila svakako ne vrijede za sve jer je riječ o proizvodima različitih sastojaka, tekstura i formula pa ne čudi što su mnogi i dalje s upitnicima oko glave. 

Faktori koji utječu na 'ispravnost' proizvoda za njegu poput krema, pilinga ili seruma jesu temperatura, vlažnost, izloženost svjetlu te, možda jedan od najvažnijih, učestalost kontaminacije proizvoda. To znači da će najkvarljiviji biti oni proizvodi koje često dodirujete rukama da biste ih nanijeli.

Što je u proizvodu više prirodnih, odnosno manje sintetičkih sastojaka, to će on biti kvarljiviji. Čak i kada sadrže konzervanse koji osiguravaju da proizvod traje dulje, konzervansi neće jednako učinkovito djelovati zauvijek, a posebno su kvarljivi prirodno dobiveni sastojci poput ekstrakata raznih bobica i cvjetova.

Proizvodi koji nisu otvoreni, u pravilu bez većih problema na policama mogu stajati dvije do tri godine, a najbolji pokazatelj trebate li proizvod nastaviti koristiti i dalje jesu upravo promjene u teksturi, boji i mirisu pa jednom kada ih primijetite, znači da je stiglo vrijeme da se s tim proizvodom oprostite.

Proizvodi koji su u kontekstu kvarljivosti najtrajniji jesu silikoni i sintetički mirisi koji mogu trajati i duže od 10 godina pa ne morate brinuti je li na primjer vazelin i dalje siguran za korištenje, jer najvjerojatnije je. Sa svim ostalim budite izuzetno oprezni, a pogotovo ako ste primijetili promjenu u boji, konzistenciji ili mirisu.