Obraćate li zapravo pažnju na one kriptične sličice na pakiranjima šminke s oznakama poput 3M ili 6M, ili šminku bacate onako otprilike, kad ju potrošite ili kad se posuši, pita se Elle.hr.

S obzirom da “stara” šminka može postati leglo gljivica i bakterija koje, vjerujte nam, nikako ne želite na svom licu, trebali bismo ipak malo ozbiljnije shvatiti oznake roka trajanja. Ako vam je teško u glavi voditi evidenciju kad ste neki proizvod otvorili, predlažemo da oformite mali kozmetički dnevnik u kojem ćete bilježiti takve informacije. Osim što će vam pomoći da izbjegnete ružne posljedice dotrajale kozmetike, vjerojatno ćete i kupovati manje. Ljepša koža, deblji novčanik, više mjesta u kupaonici, svi sretni.

Koliki je zapravo rok trajanja šminke?
ELLE 

Ako ste imalo kao i mi, sigurno se po vašim kupaonskim ladicama kriju neki pradavni ruževi, a ako vas je strah uopće početi računati kad ste ga kupili, ni ne morate, samo ga bacite u smeće zajedno s opravdanjima “ali skupo sam ga platila” i “ali ta mi boja tako dobro stoji”. Biste li skupi francuski sir čuvali godinama nakon što se pokvario? Eto vidite. Slijedi mali odokativni vodič koliko traje koja šminka, i da, vrijeme je za proljetno čišćenje.

Maskara: 3-6 mjeseci

Olovka za oči: 1 godina

Tuš za oči: 6 mjeseci

Ruž: 2 godine

Sjenilo i rumenilo: 1-2 godine

Tekući puder s pumpicom: 1-2 godine