IMA SVEGA Najpoznatiji skandali na Olimpijskim igrama

Donosimo vam popis nekih od najpoznatijih svjetskih skandala koji su se dogodili tijekom održavanja Olimpijskih igara. Jedan od njih tiče se i ovogodišnjih

Profimedia

Sve je počelo još 1908. Kada je Amerikanac John Carpenter diskvalificiran s utrke na 400 metara jer je blokirao britanskog natjecatelja Wyndhama Halswellea, koji ga je pokušao proći. Zakazana je druga utrka, u kojoj se Halswelle trebao suočiti s još dvojicom američkih kandidata, no oboje su bojkotirali utrku u znak prosvjeda protiv Carpenterove diskvalifikacije. Na kraju je Halswelle osvojio zlato u jedinoj 'šetnji' u povijesti Olimpijskih igara.
Jim Thorpe osvojio je zlato 1912. i za peteroboj i za desetoboj. Te su mu medalje oduzete godinu dana kasnije, kada je otkriveno da je profesionalno igrao bejzbol u maloj ligi 1909. i 1910. Medalje su mu vraćene 1982., 30 godina nakon njegove smrti.

Poznat kao jedan od 'letećih Finaca', Paavo Nurmi bio je odlikovani trkač na daljinu koji je od 1920. do 1928. godine osvojio devet zlatnih medalja. U nadi da će se natjecati 1932. godine, to mu je zabranjeno zbog tvrdnji da je primio novac za turneju 1925. Natjecatelji su se zalagali da mu se dozvoli trka, ali su ignorirani.
Na Olimpijskim igrama u Melbourneu 1956. vaterpolska utakmica postala je sve samo ne sportsko natjecanje kada je ruski protivnik Valentin Prokopov u lice udario mađarsku zvijezdu Ervina Zadora. Incident je postao simboličan za političke napetosti koje su vladale u to vrijeme između Mađara i Rusa.

Nakon što su dvojica sportaša izveli pozdrav 'Black Power' tijekom izvođenja američke himne 1968., crnac George Foreman dao je izjavu mašći pritom malom američkom zastavom nakon svoje boksačke pobjede u teškoj kategoriji. Iako je Foreman kasnije komentirao da je jednostavno želio podržati svoju zemlju, kritičari su ga optužili da je u to vrijeme bio 'izdajnik utrke'.

Profimedia  George Foreman

Nakon masakra u Münchenu, napetosti na Olimpijskim igrama 1972. dovele su do zapanjujućeg gubitka američke muške košarkaške reprezentacije. Iako se činilo da je američka momčad odnijela pobjedu, Sovjeti su bili pobjednici nakon što su posljednje sekunde igre ponovljene nekoliko puta. Kao čin prkosa svemu što je dovelo do njihovog poraza, američki je tim do danas odbio prihvatiti njihove srebrne medalje.

Američki maratonac Frank Shorter 1972. bio je na korak od osvajanja zlata kad je njemački varalica ušao na stadion ispred njega. U autentičnom ispadu, izvjestitelj ABC-a Erich Segal povikao je: "To je prevara, Frank!", što postao jednim od najpoznatijih sportskih izjava svih vremena.

Dok je poljski skakač s motkom Władysław Kozakiewicz pokušavao oboriti svjetski rekord 1980. godine, dočekali su ga podsmijesi iz ruskog tima. Kad je napokon uspio, podigao je ruku prema gledateljima što je bio signal za određenu psovku i preko noći postao svjestka senzacija.

Američki osvajač zlatne medalje Greg Louganis 1988. udario je glavom o ronilačku dasku tijekom pripremne olimpijske runde, ali to nije bio jedini neuspjeh s kojim se suočio. U to je vrijeme bolovao od AIDS-a što je tajio, a stanje je otkrio tek sedam godina kasnije da bi izbjegao gubitak šanse za natjecanje. 

Profimedia  Greg Louganis

Nije trebalo dugo da se tajanstveni napadač umjetničke klizačice Nancy Kerrigan dovede u vezu s bivšim suprugom njezine kolegice, američke klizačice Tonyje Harding. Incident je toliko poznatim da je postao predmetom filma Ja, Tonya. Bilo je to 1994. 

Kada je sudac za klizanje na ledu 1998. godine na video snimci uhvaćen kako pokušava namjestiti rezultate, integritet cijelog sporta našao se na udaru kritika. Potpredsjednik MOO-a Dick Pound javno je izrazio svoje razočaranje zbog otvorenog varanja i tražio da se taj sport ukloni s Olimpijskih igara ukoliko mu se reputacija ne promijeni.

Profimedia  Nancy Kerrigan

Snowboarding je 1988. imao sporni debi kao olimpijski sport kada je njegov prvi osvajač zlatne medalje, kanadski sportaš Ross Rebagliati, diskvalificiran nakon rutinskog testa na droge nakon same utrke. Test je pokazao tragove marihuane te je uhićen, no kasnije je potom ponovno nagrađen zlatnom medaljom, nakon što je sud presudio da ta droga nije na popisu zabranjenih supstanci.

Nakon što je postala prva atletičarka koja je osvojila pet medalja na jednoj Olimpijadi, 2000. godine, američka natjecateljica Marion Jones je pokleknula pred teretom slave. Nakon dugog razdoblja poricanja, priznala je da je koristila steroide prije igara i službeno je skinuta s popisa olimpijskih rekordera.

Profimedia  Marion Jones

Osam godina nakon Olimpijskih igara 2000., istraga je otkrila da je kineska gimnastičarka Dong Fangxiao krivotvorila svoju dob tijekom natjecanja. Registrirana je kao da 17, a zapravo je imala samo 14 godina. Zbog toga joj je oduzeta brončana medalja.
Kostas Kenteris i Katerina Thanou povukli su se s Olimpijskih igara u Ateni 2004., nakon što su izbjegli test na drogu i nakon toga lažirali svoju umiješanost u motociklističku nesreću. Kenteris je duboko razočarao svoju domovinu, jer je ulijevao nadu da će Grčka kući donijeti zlato.

Nisu rijetki slučajevi da se olimpijski sportaši naljute na suce, ali kubanski taekwondo sportaš Ángel Matos 2008. napravio je korak dalje te ga udario u lice. Uznemirio se nakon što je diskvalificiran iz meča za brončanu medalju, a njegova nasilna gesta dovela ga je do doživotne zabrane sudjelovanja na međunarodnim taekwondo natjecanjima.

Sigurnosni propust dogodio se tijekom Olimpijskih igara 2010. kada je čovjek koji pati od mentalnih bolesti koristio lažne potvrde da bi ušao na taj događaj i zbližio se s potpredsjednikom Joeom Bidenom. Policija ga je uhvatila nekoliko redova dalje te nije uspio naraviti značajniju štetu.
Nakon što se dogodio propust u kojemu su pomiješane nacionalne zastave, u kojoj je južnokorejska zastava prikazana pored sjevernokorejske ženske nogometne reprezentacije, sjevernokorejski tim se uznemirio. Odbili su igrati sat vremena i tako odgodili početak utakmice protiv Kolumbije. Bilo je 2012. Godine.
Južnoafrički sprinter Oscar Pistorius postao je trenutna inspiracija 2012. godine kao prvi dvostruki amputirani igrač, koji se natjecao protiv sportaša bez invaliditeta na Ljetnim olimpijskim igrama. Ipak sve je to palo u vodu nakon što je proglašen krivim za ubojstvo djevojke.

U skandalu koji se još pamti, Rusija se našla na udaru visokoorganiziranog programa dopinga kojeg je financirala država između 2011. i 2015. godine, kao i neovlaštenog miješanja uzoraka na Olimpijskim igrama 2012. i 2014. godine. Kao rezultat toga, Rusiji je zabranjeno sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Tokiju koje su tek započele, kao i sljedeće zimske igre.

Bivši britanski trkač kostura i član MOO-a, Adam Pengilly poslan je kući tijekom igara 2018. nakon što je navodno sudjelovao u 'prepirci' sa zaštitarom u hotelu International u Pyeongchangu. MOO je potvrdio da se Adam kasnije ispričao zbog incidenta.