Mirjana Hrga (51) ovih dana privlači puno pozornosti svojim statusima na Facebook profilu, a kroz godine je više puta podigla puno prašine svojim izjavama.
Prvo je kritizirala djecu koja koriste internet i njihove roditelje.
'Kaže jutros stručnjak da su djeca na internetu 5 do 8 sati. Dakle, puno radno vrijeme. Sjedi, gubi vid, malo uči, a sve ostalo – više manje vodi u sigurnu propast. Tko da ih zaustavi? Roditelji su još gori. Stvorili smo svijet ovisnika, beskorisnih voajera, ravan svijetu narkomana, alkoholičara, kockara. Ne pronalazim da su takvi svijet zaslužili po dobru', napisala je.
Objava bivše televizijske voditeljice privukla je glumicu i producenticu Vitomiru Lončar koja joj se požalila da njezini kineski studenti na internetu provode još više vremena. Mirjana joj je vrlo rado replicirala ubacivši u usporedbu prosječnu 20-godišnju Hrvaticu 'bez perspektive' koja sluša narodnjake.
'Da vidiš kako se to odražava u Hrvatskoj u stvarnom životu. Konkretan primjer koji pokriva gomilu istih: u dobi od oko 20 godina, nepismena, ali visi na internetu, doslovno ne zna pisati, neobrazovana, besperspektivna i ne razumije da njoj ne pripada 'svijet holivudske zvijezde'.
Regularna plaća pet i pol, maksimalno šest i pol, pere suđe, sjecka luk, ali kad dobije priliku da za isto radno vrijeme zaradi dvostruko (ne računajući napojnice, smještaj i obrok) ona ne može izdržati od želje da se vrati u ništa. Ode na nokte, pramenove i koncert Saše Matića. Što će poslije? Njezin mozak ne doseže. Kaže internet da je sve moguće - ludilo od jada. I to je ono što će nas pokopati. Privid važnosti bez stvarnog pokrića, a vodonoša više ne bi bio nitko.'
Nakon toga se osvrnula na profesoricu Pravnog fakulteta koja je gostovala u Dnevniku jedne televizije. Sunčana Roksandić, stručnjakinja za gospodarsko kazneno pravo s Pravnog fakulteta u Zagrebu u vijestima je komentirala preprodaju Agrokora Ivice Todorića.
'Silno me iznervirala u Dnevniku jedne tv profesorica Pravnog fakulteta, pozvana valjda da pokuša pomoći raspetljavanju atraktivne (pre)prodaje nekadasnjeg Agrokora Ivice Todorica. Možda je žena vrhunski elokventna, ali utvaram da znam prepoznati tv pozere kojima važnost toga kako će izgledati oduzima veliku količinu energije', započela je Hrga svoju objavu na Facebooku.
'Friška frizura, pedantna šminka, pritom neočekivano jaka za informativni program i zadanu temu, a početak intervjua s rukama u džepovima (!) pomno izabranog kombinezona - slika koja više pristaje zabavnom programu. Pritom žena u istoj rečenici govori 'no međutim' i predaje studentima... Naravno, ne moraš biti masne kose, s podočnjacima i ofucanim sakoom ali ovo... OK. Nova generacija profesora. Moja je 4 godine hodala u istom sakou i hulahopkama kojima je 'otišla očica'. Jesam li joj zbog tog asketizma koji sam podvodila pod totalnu posvećenost znanosti više vjerovala, ne znam. Možda. Ali ova 'model žena profesorica', sa osmijehom C16, uklopila se odlično u novo vrijeme. Novih vrijednosti. U novom vremenu izvori vode vrijede u najmanju ruku koliko i nafta. Kupiti to u zemlji s 4 godišnja doba nazvao bi svatko tko ima mozga razumnim. Hrvati nikako da shvate da ne možes u kapitalizam tako da ostaviš stare navike. Tržiste je igra za sebe, ne poznaje nacionalnosti. Država se tu i tamo može uplesti, ali moraš se sam pobrinuti za sebe', nastavila je bivša novinarka.
'Todorić im nije valjao, evo im u trećoj rundi Arapina (ili koga god već). Možda je frajer samo paravan, možda stvarno kupuje ono što bi svatko normalan poželio imati, možda ekipa s Bliskog Istoka pametno širi svoj politički utjecaj bez tenkova - samo s parama, možda se Rusi ne osjećaju poslovno komotno u zemlji koja je rod rođeni Ukrajini pa proslijeđuju pošto poto...moze biti svašta. Motiva ne nedostaje. Onako kako odlaze njive, voda, drvo...tako ce doći i dan kada će objaviti da vaše zdravstveno pokriva tek toliko da vas skrpaju u hitnoj, a za ostalo - mjesečno jedne skupe cipele manje, i stariji mobitel nije loš, kvadrat stana manje, mali čim napuni 18. ne treba 4-ti auto u obitelji. Te će pare ići za zdravlje, odnosno nedaj Bože bolest. I tako. Možemo se farbati. Još malo odgađati. Napucani pojavljivati na tv, ali ne koristi. Nova vremena nose nova pravila, a spašeni će čini se biti 'zaostali' s komadom zemlje i par kokoši', zaključila je Mirjana.
Mirjana je i prije nekoliko mjeseci otkrila što joj je zasmetalo.
'Nikad bolji život i nikad više ludila, u svakom smislu. Korona, potres, rat, kriza, možda bi mogao i 3. svjetski da ne bude dosadno, a ako ne izbije, tu je inflacija, pa možda malo i nestašica, pa nije isključen ni 'par-nepar', a njive neuzorane, masline neobrane, štale prazne i još njih par zna ribu upecat. Gradovi puni 'gospode' i novih zgrada. Pa red je da svatko ima svoj stan....Sramota je biti majstor. A tek živjeti na selu. Borba za sto litara ulja (ako ikako može), 200 kila brašna. Glavno da je njemu, a onaj do, ako zakasni neka crkne.
Ali, bude li opet neka nacionalna katastrofa, evo ih prvih da pokažu 'veliko srce' i kao stari lopov zaliječi vlastitu pohlepu. Čudne generacije koje najradije do podne spavaju, popodne odmaraju. Ne pitaj ih i ne zahtijevaj ništa. Oni su 'svoji'. Onih par što se digne da nešto popravi, kao da je dobitnik Nobelove nagrade, a ne vodoinstalater.
Šutiš, sretan da se uopće pojavio jer drugog nema, jer od onih tisuća viška završenih ekonomista nikakve koristi. Normalne ljude dižeš na razinu nekadašnjih svetaca.
Baš si mislim koliko nas zna zapaliti vatru ako nestane struje. Što ćemo bez Googlea, kako ostati 'pametan' na Facebooku? Nastavi niz. Ludo 21. stoljeće. Zanima me što će biti sutra. I prekosutra. Ne usudim se pitati za mjesec dana. A kamoli 'petoljetku', napisala je Mirjana te izazvala oduševljenje svojih prijatelja i pratitelja koji su joj poručili da je sve sažela.
Bivša novinarka i savjetnica nekadašnje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović je ranije komentirala aktualna zbivanja.
'Prokletstvo je pamtiti i znati. Čitam povremeno, u ovo mrklo doba noći portale. Spominju se neke osobe koje znam od trenutka kada ni sami sebe nisu bili svjesni. Ne podcjenjujem, ali procjenjujem. S obzirom na start, nema šanse da su pokrpali rupe. Sada postaju faktori. Nikada nisam bila sigurnija u svoju odluku da se okrenem sebi i svom dvorištu. Švicarski sir za njihovo je stanje kompaktna masa', istaknula je Hrga.
Svojedobno je komentirala i svoj povratak iz Zagreba nakon što je dugo boravila na našoj obali s obzirom da u gradiću Osoru na otoku Cresu ima konobu Mare koju je otvorila sa suprugom, odvjetnikom Stašom Stefanovićem.
'Provela prvi dan u Zagrebu otkako je ovaj nesretni virus tema. Ljudi su nervozni, uplašeni, što od virusa, što od dana koji dolaze. Zagreb je bitno drugačiji od onoga što sam ostavila. Puno nervozniji, kao da ne živi nego iščekuje. Ukratko, čini mi se da postaje besmislen kao mjesto življenja. Nakon više od 8 mjeseci života na otoku, u istoj državi, mogu samo reći da nije ni približno isto u smislu kvalitete življenja. Ovo je zatvor', napisala je bivša novinarka.
Smetala joj je i panika koja je nastala tijekom pandemije koronavirusa.
'Dakle, tako me sad iz takta izbacila jedna situacija, da imam potrebu napisati da smo društvo paničnih egoističnih debila. Iz Zagreba mi javljaju da će na blagajni čekati sat vremena. Kupuju da u samoizolaciji ne ogladne?! U mom selu se grupa pametnjakovića bavi označavanjem svakog Talijana do koljena sedmog! Što bi tek bilo da dođe Kinez?! Halo ljudi, ta kombinacija samoljublja i fašizma je odvratna! Je li itko spreman crknuti dostojanstveno?! Nadam se da ćete svi preživjeti, a ovi idioti sramiti se svoje gluposti!', poručila je.
Nakon što je otišla s pozicije savjetnice bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, objasnila je koliko se njezin život promijenio.
'Prije sam promatrala sugovornike pred kamerom. Sad proučavam ljude u konobi. Različito je. Ovi prvi su me se u startu bojali, pa je i pozicija bila drugačija. Sada je živa rapsodija. Ne znaju tko sam. Gledam ih kako ulaze, sjedaju, komuniciraju, naručuju', započela je.
Voljela bih to snimati. Oduševljavaju me i gejevi. Pristojni, vječito raspoloženi, komunikativni, dragi. Divni su i mladi ljudi, pristalice mirnih mjesta. Čini mi se kao da na njihovoj decentnosti svijet ostaje. Ako opstane', zaključila je bivša novinarka.