Hedy Lamarr rođena u Beču 1914. godine, a iz Austrije je došla do crvenih tepiha Hollywooda i postala seks diva filmova 1930-ih i 1940-ih.
Zanosna crnka svijetlih očiju palila je i žarila tadašnjom scenom, a njezin je život bio fascinantan u svakom smislu – od ljubavnih skandala, preko uloga pa sve do tehnoloških inovacija kojima je promijenila svijet.
Rođena kao Hedwiga Eva Maria Kiesler u židovskoj obitelji, Hedy je odrasla u bogatoj obitelji glazbenika. Njezina majka Gertrud Lichtwitz Kiesler je bila slavna pijanistica u svoje vrijeme dok je njezin otac Emil bio pjevač, ali i upravitelj jedne velike bečke banke. Obitelj je tako plivala u novcu, a Hedy je bila vrhunski obrazovana od rane mladosti. Učila je balet i znala je svirati klavir, što joj se isplatilo kada je odrasla i probijala se do Hollywooda.
Lijepu crnokosu Hedy prvi je zamijetio redatelj Max Reinhardt koji je u njoj prepoznao ljepoticu holivudskog kalibra. Prozvao ju je najljepšom ženom Europe dok je još bila u teen godinama. Tako je zahvaljujući njemu počela dobivati glumačke angažmane u njemačkim filmovima. Početkom 1933. je kao 18-godišnjakinja odigrala ulogu u filmu 'Ekstaza' Gustava Machatyja koja ju je proslavila diljem svijeta.
Radnja tog filma govori o mladoj supruzi željnoj ljubavi koja se udala za puno starijeg muškarca koji ne mari za nju, a film je snimljen u Pragu. Kontroverze su izazvale scene na kojima Hedy pliva gola u jezeru i potom trči kroz šumu dok traga za odjećom, ali i ona na kojoj je prikazano njezino lice tijekom orgazma. To je bio prvi takav prizor na filmu uopće pa je film čak u nekim zemljama bio zabranjen. Zanimljivo je i da je nezainteresiranog supruga tumačio pokojni hrvatski glumac Zvonimir Rogoz.
Nakon tog uspjeha, glas o mladoj zavodnici prenio se sve do Hollywooda, a Hedy je postala svjetski tražena zvijezda.
S 18 se udala za 13 godina starijeg Friedricha Mandlaza koji je bio posesivan i ljubomoran. Kada je film ‘Ekstaza’ ugledao svjetlo dana pokušao je kupiti sve karte za kino projekcije na kojima se film prikazivao, jer je bio zgrožen idejom da mu itko ženu gleda golu. Brak očekivano nije opstao, a Hedy se nakon njega udala još pet puta!
Kako su je prozvali najljepšom ženom svijeta nije ni čudo da su joj se muškarci bacali pod noge. Prvi brak joj je trajao četiri goddine, a zatim se 1939. udala za Genea Markeyja, producenta i scenarista. Zajedno su posvojili sina, a razveli su se nakon tri godine. Zatim je rekla sudbonosno ‘da’ Johnu Loderu s kojim je bila četiri godine. Dobili su jedno dijete, a onda se razveli. S četvrtim suprugom, Howardom Leejem je ostala najduže – čak 7 godina. Dobili su troje djece, a onda se 1960. i taj odnos raspao.
No, glumica nije dugo čekala da nađe novog ljubavnika. Udala se za Lewisa J.Boiesa, koji je bio njezin brkorazvodni odvjetnik u rastavi od prošlog supruga. Nakon što se razvela od njega, ostala je sama sljedećih 35 godina – sve do svoje smrti.
Dok je izazivala pozornost svojim glumačkim talentom, ljepotom i ljubavnim životom, u drugom planu je bila njezina inovativnost. Naime, Hedy je 1941. sa svojim susjedom, skladateljem Georgeom Antheilom razvila koncept promjene frekvencija kao sredstva za tajnost komunikacija, odnosno doprinijela je razvoju bežične tehnologije.
Patent je tek 1962. počela koristiti američka vojska iskoristila na bojnim brodovima i 1997. godine je Electronic Frontier Foundation (EFF) dodijelio posebnu nagradu glumici za njen doprinos razvoju bežične tehnologije. Taj patent je kasnije bio ključan za razvoj Bluetootha i satelitskog obrambenog sustava SAD-a, a tijekom 2. svjetskog rata se koristio u borbi protiv nacista.
Koliko je Hedy bila inteligentna, znanstvena zajednica je spoznala tek nakon njene smrti pa se 2018. počela dodjeljivati nagrada koja nosi njeno ime od strane grada Beča mladim znanstvenicima. Također je i njezin datum rođenja, 9. studenoga odabran za Dan izumitelja u zemljama u kojima se govori na njemačkom jeziku.
Još fotografija ove zanosne ljepotice sklone skandalima pronađite u našoj fotogaleriji.