Hedy Lamarr je jedna od kultnih holivudskih glumica, a doprinijela je i razvoju bežične tehnologije.

Rođena je 9. studenoga 1914. u Beču kao Hedwiga Eva Maria Kiesler u židovskoj obitelji. Njezina majka Gertrud Lichtwitz Kiesler je bila slavna pijanistica u svoje vrijeme dok je njen otac Emil upravljao bankom. Pripadali su višoj klasi pa je Hedy kao 10-godišnjakinja počela učiti plesati balet i svirati klavir.

Njezin talent je spoznao redatelj Max Reinhardt i prozvao ju najljepšom ženom u Europi te je kao tinejdžerica počela dobivati glumačke angažmane u njemačkim filmovima. Početkom 1933. je kao 18-godišnjakinja odigrala ulogu u filmu 'Ekstaza' Gustava Machatyja koja ju je proslavila diljem svijeta.

Hedy Lamarr je obilježila zlatno doba Hollywooda.
Profimedia 

Radnja govori o mladoj supruzi željnoj ljubavi koja se udala za puno starijeg muškarca koji ne mari za nju, a film je snimljen u Pragu. Kontroverze su izazvale scene na kojima Hedy pliva gola u jezeru i potom trči kroz šumu dok traga za odjećom, ali i ona na kojoj je prikazano njezino lice tijekom orgazma i bio je prvi takav prizor na filmu.

Zanimljivo je i da je nezainteresiranog supruga tumačio pokojni hrvatski glumac Zvonimir Rogoz. Zbog tada kontroverznih scena trebale su čak dvije godine da Nijemci dopuste izlazak filma.

'Ekstaza' je izazvala i još veću ljubomoru 13 godina starijeg Friedricha Mandlaza kojeg se Lamarr udalau ljeto 1933. On je bio opsesivan i kada se film 1935. pojavio na ekranu, pokušao je kupiti sve primjerke jer ga je užasavalo da će svi vidjeti izraz njegove supruge tijekom orgazma. Kasnije se saznalo i da je redatelj Machaty takav njen pogled dobio bockajući joj stražnjicu pribadačom.

Hedy Lamarr se udavala šest puta
Profimedia 

S vremenom su Hedy proglasili i najljepšom ženom svijeta, a udavala se nakon Friedricha još pet puta. Najduže je bila s W. Howardom Leejem, odnosno njihov brak je trajao sedam godina. Djecu, njih troje je dobila sa četvrtim suprugom, glumcem Johnom Loderom.

Dok je izazivala pozornost svojim glumačkim talentom, ljepotom i ljubavnim životom, u drugom planu je bila njezina inovativnost. Naime, Hedy je 1941. sa svojim susjedom, skladateljem Georgeom Antheilom razvila koncept promjene frekvencija kao sredstva za tajnost komunikacija, odnosno doprinijela je razvoju bežične tehnologije. 

Patent je tek 1962. počela koristiti američka vojska iskoristila na bojnim brodovima i 1997. godine je Electronic Frontier Foundation (EFF) dodijelio posebnu nagradu glumici za njen doprinos razvoju bežične tehnologije. Taj patent je kasnije bio ključan za razvoj Bluetootha i satelitskog obrambenog sustava SAD-a, a tijekom 2. svjetskog rata se koristio u borbi protiv nacista.

Koliko je Hedy bila inteligentna, znanstvena zajednica je spoznala tek nakon njene smrti pa se 2018. počela dodjeljivati nagrada koja nosi njeno ime od strane grada Beča mladim znanstvenicima. Također je i njezin datum rođenja, 9. studenoga odabran za Dan izumitelja u zemljama u kojima se govori na njemačkom jeziku.

Više fotografija legendarne ljepotice, koja je obilježila zlatno doba Hollywooda, pogledajte u galeriji. 

Profimedia Hedy Lamarr