UMJETNIČKA TAJNA 21. STOLJEĆA: Oko njegova identiteta lome se koplja, no tko je zapravo Banksy?

Glavni cilj Banksyjeva djelovanja je uprijeti prstom u ono od čega najčešće skrećemo pogled.

DOX TV

Provokator ili vrhunski genijalac koji je svijetu umjetnosti pokazao srednji prst? O Banksyju od samih početaka kruže brojne priče i teorije, no najveća nepoznanica i dalje ostaje – tko je on?

Prema nekim izvorima, dolazi iz Bristola, europske prijestolnice graffiti scene. Počevši s oslikavanjem bristolskih zidova, od samih početaka Banksy je bio poznat po svojim političkim porukama. Ubrzo je i publika shvatila njegovu vrijednost pa mu je popularnost počela sve više rasti.

DoxTv 

Nakon što mu je Bristol postao premalen, seli se u London gdje je napravio pravu eksploziju. Ulični umjetnik koji je do tada bio nepoznat u trenu je osvojio London, ali i privukao pozornost kolekcionara. Svojim političkim porukama osobito je bio blizak mladima koji su u njemu vidjeli sve ono protiv čega se i sami bore. Jačanjem interneta, Banksyjeva popularnost je buknula. Prema riječima njegova bivšeg agenta Stevea Lazaridesa, upravo su mladi doprinijeli ogromnom rastu popularnosti Banksyjevih djela objavljujući ih na internetu i prodajući na raznim platformama.

No popularnost i zarada daleko su od ciljeva koje je ovaj umjetnik želio. Glavni cilj Banksyjeva djelovanja je uprijeti prstom u ono od čega najčešće skrećemo pogled – siromaštvo, društvena nejednakost, besmisao ratova. Od samih početaka, Banksy je bio i ostao buntovnik, nalazeći se u pravom trenutku na pravom mjestu i ukazujući na probleme kojih nismo niti svjesni.
Kako je rasla njegova popularnost uspio je ono što je svakom uličnom umjetniku do tada bilo nezamislivo – probio se u umjetničke galerije i muzeje. No i to je učinio pod svojim uvjetima, pa je tako jednom prilikom kradom objesio svoja djela u četiri njujorška muzeja. Banksy je time prošao put od anonimnog uličnog umjetnika do anonimnog cijenjenog umjetnika 21. stoljeća čija se djela prodaju za milijune. Sva ga medijska pozornost i slava ne sprječavaju da i dalje ukazuje na snobizam umjetničke scene, što je i dokazao uništivši svoju sliku “Djevojčica s balonom” na aukciji u Sotheby’su 2018. godine. Razrezanoj slici dao je novo ime, “Ljubav je u kanti”.

DOX TV 

Brojna izložena djela, grafiti koji šalju poruku i dalje kriju tajnu identiteta Banksyja. Skrivajući ime i prezime, time je još više dao moć svom stvaranju, ali i potaknuo brojne rasprave. Oko njegova identiteta od samih početaka se lome koplja, a brojni pokušaji njegova razotkrivanja nisu urodili plodom. Od povezivanja s bendom Massive Attack preko benda Gorillaz pa sve do nepoznatog Robina Gunninghama, vodile su se brojne istrage da bi se otkrilo pravo ime i lice koje se krije iza nadimka Banksy.

Misterij njegova identiteta samo doprinosi njegovoj popularnosti i Banksyja bez imalo zadrške možemo proglasiti najpopularnijim umjetnikom 21. stoljeća. Osim toga, svojim djelima i dalje umjetnosti vraća jednu od temeljnih ideja, a to je provocirati. Jer baš svako od njegovih djela barem na neki način provocira konzumerističko moderno društvo. Bilo s političke ili ekonomske strane.
Odgovor na pitanje tko je Banksy možda nikada nećemo dobiti, no je li to uopće važno? Trag koji je ostavio i koji će tek ostaviti dovoljan je da ga proglasimo možda jednim od najvažnijih umjetnika ovog stoljeća. Ako vas ipak zanima njegovo djelo i zašto je toliko važan, dokumentarac “Traži se: Banksy” otkrit će vam tajnu na DOX TV-u, 10. 11. u 23:30.

DOX TV