Svi smo ludi za malinama, čiji slasni plodovi ljeti odlično osvježavaju. No, kako bi se reklo u reklami – to nije sve, maline su i izuzetno zdrave. Iznimno su bogate antioksidansima -100 grama plodova maline daje 44 posto dnevne preporučene količine vitamina C. Maline sadrže i resveratrol, prirodni fenol koji usporava starenje, te visok udio elagične kiseline, koja djeluje antikancerogeno.
U malinama nalazimo i veće količine vlakana, folne kiseline, vitamina K, vitamina E5, mangana, magnezija, bakara, kalija i omega 3 masne kiseline. Redovna konzumacija svježih malina uljepšava ten, jača kosu, poboljšava zdravlje probavnog i kardiovaskularnog sustava, osnažuje imunitet i štiti od upala. Maline smanjuju djelovanje slobodnih radikala te štie od raka debelog crijeva, dojke, maternice, jednjaka i prostate, a ketoni u malini zaslužni su za kontrolu glukoze u krvi te pomažu u sprečavanju pretilosti i dijabetesa.
Sada kad smo sve to nabrojali, red je da se prisjetimo i raznovrsne uporabe malina u kulinarstvu. Iako ih je najbolje jesti svježe, mogu se svakako koristiti i za pripremu pekmeza, sokova, sladoleda, kolača, slatkih umaka... Maline se možete sušiti ili zamrzavati te tako sačuvati za doba godine kad ih nema. Posebna i zdrava poslastica je i vino od maline, koje u ovim vrućim ljetnim danima možete staviti i u domaći sladoled i tako dobiti vrhunsku sezonsku i zdravu poslasticu. Baš kao blogerica Vedrana Orlović, autorica bloga Kefirolicious čiji vam recept za sladoled od malinova vina donosimo.
SLADOLED OD MALINOVOG VINA
400 ml vrhnja za šlag
150 ml vina od malina
2 žlice šećera
1/3 žličice cimeta
1 žličica naribanog svježeg đumbira
U dublju posudu dodajte sve sastojke. Mikserom ih miksajte 3 minute na manjoj brzini pa 5 minuta na većoj.
Smjesu izlijte u posudu, poklopite i stavite u zamrzivač na minimalno 5 sati ili preko noći.
Sladoled izvadite iz zamrzivača 10 minuta prije posluživanja da se malo 'opusti'.