Kraljevski savjeti - kako preživjeti vruće noći

Isprobanim trikovima protiv ljetnih temperatura

Unsplash

Mnogi čimbenici mogu utjecati na kvalitetu vašeg sna. Stres, određeni lijekovi, dijeta, nekvalitetan madrac i drugi elementi životnog stila samo su neki od njih. Osim toga, ljeti na popis možemo dodati još jedan problem – vruće noći.

Znamo koliko su za dobro funkcioniranje i koncentraciju tijekom dana važni sati odmora (ženama i za svjež izgled). Koliko se god trudili eliminirati sve faktore, uvijek se pojavi onaj jedan, svima zajednički problem – visoke ljetne temperature. Ljetni mjeseci predstavljaju potpuno novi problem za one koji imaju poteškoće sa spavanjem i snom.

Emmezeta 

Istraživanja pokazuju da je optimalna temperatura za spavanje ona između 15 i 18 Celzijevih stupnjeva. Ekstremna vrućina ili hladnoća može utjecati na kvalitetu spavanja. Sve ispod ili iznad toga može otežati odmor i mirovanje. Zato se tjelesna temperatura prije spavanja prirodno smanjuje kako bismo se lakše opustili. No izuzetno visoke temperature otežavaju hlađenje i tako utječu na spavanje, fazu povezanu s najvećom moždanom aktivnošću. To dovodi do neprestanog okretanja i nemirnog sna.

Srećom, postoji nekoliko jednostavnih načina za optimizaciju sna.

Tuš ili kupka prije spavanja

Neki stručnjaci preporučuju vruću kupku kako bi se tjelesna temperatura spustila kad legnemo u krevet i pripremamo se za san, jer prijelaz iz toplog tuša u hladnije okruženje pomaže rashladiti tijelo, a to bi trebalo povećati melatonin u tijelu. Ako pak niste spremni na “vruće” ekshibicije, možete isprobati drugu krajnost, odnosno brzi hladan tuš koji će sniziti vašu tjelesnu temperaturu. Nećete više biti znojni ili ljepljivi pa će vam sve to pomoći da se osjećate ugodnije i opuštenije.

Emmezeta 

Kupite pravu posteljinu

Pamučna posteljina mnogo je prozračnija od svilene ili one od poliestera, što znači da je i cirkulacija zraka bolja. Ovo vam je i više nego dobar razlog za kupnju kvalitetne posteljine. Unesite djelić luksuza u svoj krevet bez grižnje savjesti. Stručnjaci preporučuju ulaganje u prozračnu posteljinu koja upija vlagu i snižava vam tjelesnu temperaturu dok spavate. Sigurno ste i vi doživjeli frustraciju – budite se usred noći i primjećujete da ste mokri. Kako vi i vaša odjeća, tako i posteljina. Nemojte više!

Uložite u odgovarajući jastuk i madrac

Jedan od načina koji bi vam trebao osigurati kvalitetan san tijekom vrućih ljetnih noći jest odabir manjeg i tvrđeg jastuka. Osim toga, važnu ulogu igra i kvalitetan madrac. Imajte na umu da dobar san popravlja koncentraciju i produktivnost, a pomaže i u podizanju imuniteta. Što kažete na to da vam, uz miran san i sve navedeno, odabir madraca donese i čistu savjest? Sjajno, zar ne? Seaqual madrac proizveden je od reciklirane plastike koja se nakuplja u oceanima, a posebnom je čini upravo činjenica da je izuzetno mekana i prozračna s antialergijskim i antibakterijskim svojstvima te zaštitom protiv grinja.

Podsjetimo, Jadransko more nažalost je jedno od zagađenijih mora zato što je poluzatvoreni bazen, a gravitira mu cijeli niz zemalja različitog civilizacijskog dosega. Tu su brojne zemlje Azije, Afrike i Europe. Vrijeme razgradnje plastike u moru je 450 godina, aluminijske konzerve 200 do 500 godina, drveta 13 godina, papira dva do četiri tjedna. Kupnjom ovoga madraca, osim što se brinete o svom zdravlju, pomažete i u očuvanju prirode te čišćenju mora. Ovi se madraci mogu kupiti ovisno o dimenziji vašeg kreveta tako da su potpuno prilagodljivi prostoru u kojem spavate. Možete ih pronaći u Emmezeti i naweb shopu.

Emmezeta 

Planirajte obroke

Nemojte jesti neposredno prije spavanja. Što kasnije jedete, češće ćete se buditi tijekom noći, a ako je vruće, teže ćete ponovno zaspati. 

Rashladite prostor

Ako imate uključen ventilator, okrenite ga prema prozoru jer bi to moglo pomoći kod cirkulacije zraka i istisnuti vrući vanjski zrak.

Sadržaj je kreiran u produkciji native studija Adria Medije Zagreb u suradnji s tvrtkom Emmezeta i u skladu s vizijom AMZ premium brendova.