ZAŠTO HRVATI STOJE U REDU ZBOG 'ORAŠARA'? Kultura ih inače ne zanima, ali ovaj balet baš svi žele vidjeti

Prve izvedbe ove baletne čarolije u koreografiji Vladimira Malakhova očekuju se početkom prosinca, a ulaznice se prodaju brzinom svjetlosti.

Profimedia

Božić je pred vratima, glavni grad polako obasjavaju lampice, a jedna od prvih stvari na popisu prije božićnih blagdana je kupnja ulaznica za tradicionalnu izvedbu baleta 'Orašar' koja se počinje izvoditi početkom prosinca u Hrvatskom narodnom kažalištu!

Kilometarski red na Trgu Republike Hrvatske nastao je zbog ogromnog interesa građana za kupnju ulaznica, a kupovina putem interneta je onemogućena zbog prevelike potražnje. 

'I ove je godine baletna bajka Orašar P.I.Čajkovskog izazvala veliko zanimanje gledatelja, a nakon prošlogodišnje stanke uzrokovane pandemijom, taj se interes još više povećao. Pokazuje to i prvi dan prodaje kada se uslijed velikog interesa za ovu baletnu čaroliju dogodio zastoj u prodaji te je nažalost pristup stranici za kupnju ulaznica bio onemogućen', stoji u objavi na Instagram profllu zagrebačkog HNK-a. Više informacija o ulaznicama saznajte ovdje.

'Orašar' je postao najizvođeniji balet na svijetu, a blagdanska tradicija počela je davnih 1890-tih kada je premijerno izveden u kazalištu Mariinsky u St. Petersburgu 18. prosinca 1892. 

Kada je Čajkovski je završio skladanje glazbe za 'Orašara', pomislio je da glazba 'beskrajno siromašnija' od one u 'Trnoružici', koju je završio dvije godine prije. Bio je to posljednji od njegova tri baleta , od kojih je prvi bio 'Labuđe jezero'.

Ovaj balet iz bajke u dva čina je klasična božićna priča čija je radnja usredotočena na obiteljsko slavlje Badnje večeri. Adaptaciju priče Alexandrea Dumasa Pèrea E.T.A. Hoffmanna uglazbio je Petar Iljić Čajkovski, a originalnu koreografiju osmislio je Marius Petipa.

U klasičnoj baletnoj izvedbi 'Orašara' možete uživati ​​u spektaklu plesa, darivanja, čarobnih putovanja kroz snježne zemlje i valcera cvijeća. Koreografski i režijski 'Orašara' je 2019. u zagrebačkom HNK postavio baletni umjetnik svjetske reputacije Vladimir Malakhov, koji je već uprizorio popularno 'Labuđe jezero'

Danas je 'Orašar' najgledanija baletna predstava godine i predstava kroz koju baletne kuće obično ostvare najviše prodanih ulaznica. Došlo je do raznih adaptacija, uključujući hip hop Orašara, Židovskog Orašara i brojnih izvedbi Orašara pomiješane s humorom 1970-ih i nekonvencionalnim kostimima.

Prašina koja se podigla oko 'Orašara' nije samo kod nas, u čitavom svijetu su izvedbe ovog baleta vrlo često unaprijed rasprodane, a razlog je to što je 'Orašar' više od samog baleta. Njegov utjecaj na suvremenu glazbu i kulturu je od velikog značaja, s obzirom da su dijelovi baleta iskorišteni u brojnim pjesmama i filmovima, a preslatke drvene lutke Orašara u svim dimenzijama i bojama prevladavaju već nekoliko sezona u raskošnim božićnim dekoracijama.

Instagram 

S obzirom da po istraživanjima, kroz godinu samo 20% Hrvata pokaže interes za neku kulturnu manifestaciju, otkud tolika pomama za ulaznicama? 

Zbog čega je balet kod nas popularan i rasprodan samo u adventskom periodu? Ima li doista sentimentalno značenje  ili je pak riječ o pukom trendu i pomodarstvu? Gledaju li ljudi na ovu baletnu čaroliju kao na event na kojemu se poželjno pojaviti i biti 'viđen' ili stvarno uživaju u izvedbi?