Još prije pet, deset, a pogotovo pedeset godina, svijet zaljubljivanja je izgledao potpuno drugačije. Skupa s njim i načinima kako uopće upoznajemo partnere, mijenjale su se i definicije prijevare, ali i granice što se smatra dopuštenim, a što apsolutno neprihvatljivim ponašanjem. I dok je sam preljub relativno lako definirati i jednostavno odrediti granice, situacija postaje znatno kompliciranija kada je u pitanju mikrovaranje.
U mikrovaranje spada čitava lepeza obrazaca ponašanja koji egzistiraju na granici prijateljske ljubaznosti i preljuba, a prepoznavanje svakoga od njih kao prelaska granice ovisi od para do para. Ako se pita stručnjake, mikrovaranje se definira kao relativno beznačajan čin emocionalne nevjere koji je počinila osoba koja je u vezi, najčešće putem aplikacija, poruka ili drugih online kanala. Ipak, mikrovaranje nije samo dopisivanje s drugom osobom ili provjeravanje svoje dejting aplikacije, već i laganje o ljubavnom statusu, posvećivanje više pažnje našem izgledu kada znamo da ćemo vidjeti određenu osobu ili održavanje odnosa u kojem su emotivna privrženost i seksualna privlačnost izražajniji nego što je to slučaj kod tipičnih platonskih veza.
Jedan od najvećih problema mikrovaranja je njegova suptilnost i nerijetko svjesnost da to radite. Ponekad sve ono što spada u već spomenutu široku lepezu ovog fenomena, a što možda radite, opravdavate činjenicom kako je to u redu jer do samog preljuba nikada neće doći, pa nastavljate lajkati omiljeni profil na Instagramu, flertovati s kolegom na poslu ili se redovito za pomoć kad imate problem obraćati onom najzgodnijem iz vašeg ureda kojemu se obavezno zahvalite dugim, toplim osmijehom.
Preljubi su nešto što postoji otkako je svijeta, no dok su njegove granice oduvijek bile jasno postavljene, s mikrovaranjem to nije slučaj. Sam fenomen kao i naziv za njega razvio se s napretkom tehnologije i mogućnostima interakcije u digitalnom svijetu, ostavljajući nas na neistraženom terenu koji nudi beskrajno mnogo poteza i mogućnosti djelovanja i minimum pravila igre.
Malo je vjerojatno da smo jedini koji vjerujemo kako su danas odnosi znatno površniji nego što su bili nekad, i kako partneri ulaze u veze s puno kraćim fitiljem i pragom tolerancije na određeno ponašanje. Paralelno s time, jednako brzo kao što se sve danas događa, mijenja se i dinamika odnosa u našim životima, kako onih poslovnih i obiteljskih, tako i ljubavnih. Generacija milenijalaca mahom je zauzela stav kako servirano na zlatnom pladnju zaslužuje sve odmah i sad, a život pod takvim uvjerenjima ide ruku pod ruku s minimalnom dozom strpljenja za sve što nam se u životu događa. Koliko ste puta nastavili svajpati udesno samo zato što vam onaj dečko s kojim ste se matchali i koji se činio kao vaš savršen potencijalni partner nije odgovorio na vašu poruku unutar vremenskog okvira kojeg smatrate poželjnim? Gotovo da nema osobe danas koja ne vjeruje kako je njezino vrijeme previše dragocjeno da bi ga trošila na osobe koje to iz bilo kojeg razloga ne zaslužuju, pogotovo kraj toliko drugih opcija koje se zahvaljući digitalnom svijetu čine bližima no ikad prije i koje redovito držimo otvorenima čak i kada ne bismo trebali.
Možda danas jesmo fleksibilniji kada su seksualnost i veze u pitanju, no problemi s osjećajima ljubomore, zanemarivanja u vezi i emocionalne napuštenosti jednako su prisutni kao i nekad prije. Mikrovaranje je najčešće posljedica želje za potvrdom ili nedostatka zabave u našem životu, no iako možda nikada ne bismo prevarili partnera, ili barem to ne bismo učinili fizički, ne smijemo zaboraviti na emocionalnu prevaru koja s mikrovaranjem opasno koketira i koja jasno upućuje na to da partnera iz jednog, manjeg ili većeg dijela svog života s namjerom isključujemo. A čim njegovo mjesto prepuštamo drugoj osobi, puštamo i sebe u istraživanje odgovora na ono intrigantno pitanje 'što ako' i 'što bi bilo kad...'. A u ovim je okolnostima to najskliskiji teren na kojem možete igrati!