NOVA SERIJA NA NETFLIXU SNIMANA JE U PULI: Zbog ovog je događaja nastao izraz 'Stockholmski sindrom'

Neflixova serija Clark inspirirana je životom najpoznatijeg kriminalca u Švedskom zbog čijeg je zločina nastao naziv 'Stockholmski sindrom'.

NETFLIX

Vjerojatno ste čuli za Stockholmski sindrom, znanstveni fenomen koji obilježava stvaranje emocionalne veze i identifikacije žrtava s agresorom, ali znate li kako je nastao taj naziv?

Naziv je nastao nakon jedne od najpoznatijih pljački banke na svijetu, koja se odigrala u švedskom Stockholmu, a u kojoj je četvero talaca, nakon što su šest dana proveli zarobljeni u banci s pljačkašima, ne samo odbilo svjedočiti protiv svojih otmičara, već su počeli skupljati novac za njihovu obranu.

Policijska fotografija 

Ako vas zanima kako je do toga došlo, nova Netflixova mini serija 'Clark' mogla bi vam dati neke odgovore. Serija, u kojoj glavnu ulogu igra Bill Skarsgård (najpoznatiji po ulozi klauna Pennywisea u remakeu filmova ‘Ono’), prati život ozloglašenog švedskog kriminalca Clarka Olofssona koji je stekao nadimak prvog švedskog ‘celebrity gangstera’. Kroz šest epizoda priču od njegova rođenja 1947. do osamdesetih godina prošlog stoljeća kad je osuđen na desetogodišnju zatvorsku kaznu, pratimo iz njegove perspektive. Inače, neke su scene snimane u Puli. 

Serija Clark, Netflix  YouTube

Olofsson je rođen u radničkoj obitelji i imao je dvije sestre. Kad mu je bilo 11 godina, otac je napustio obitelj, a majka završila u psihijatrijskoj ustanovi pa se svo troje djece našlo u udomiteljskim obiteljima.

Već sa 16 godina završio je u popravnom domu zbog sitnih zločina, a tri godine kasnije je prvi put dospio i u zatvor, gdje se više puta vraćao.

1973. , dok je bio na izdržavanju još jedne zatvorske kazne, pljačkaš Jan-Erik Olsson, koji je uzeo taoce prilikom pokušaja pljačke banke na trgu Norrmalmstorg u centru Stockholma, zatražio je da mu dovedu Olofssona. Vlasti su to i učinile, a njih dvojica su s četvero talaca u banci proveli šest dana.

Došlo je do situacije da su se taoci vezali za njih dvojicu, a kasnije je taokinja Kristin Enmark rekla da se s Olssonom i Olofssonom osjećala sigurno, ali da se bojala da bi policija mogla pogoršati situaciju koristeći nasilne metode. Policija ih je na kraju uhitila puštajući suzavac u glavni trezor u koji su se zabarikadirali s taocima. Predali su se nakon sat vremena, a nitko od talaca nije bio ozlijeđen.

Profimedia 

Taoci su bili krivi jer su napravili sve što sam tražio od njih. Da nisu, možda ne bih bio ovdje. Zašto me nitko od njih nije napao? Zbog toga ih je bilo teško ubiti. Zbog njih smo morali živjeti zajedno dan za danom, kao koze u toj prljavštini. Nismo imali što drugo raditi nego se upoznavati s njima’, rekao je Olsson u jednom kasnijem intervjuu.

Nakon uhićenja, obojica su osuđeni na duže zatvorske kazne, a zanimljivo je da je Olofsson nastavio održavati kontakte s taocima. Nastavio je i s kriminalnom karijerom te je nakon ove pljačke više puta osuđivan, ali i bježao iz zatvora. U međuvremenu se oženio za Belgijanku.

YouTube 

1991. promijenio je ime u Danel Demuynck i preselio se u Belgiju, a devet godina kasnije je ponovo završio u zatvoru zbog krijumčarenja droge u Dansku. Pušten je na uvjetnu slobodu u svibnju 2005. Uslijedili su novi zločini i zatvorske kazne. Od srpnja 2018. Olofsson živi u Švedskoj kao slobodan čovjek. Danas mu je 75 godina, a pola života proveo je u zatvoru.