SVE U JEDNOJ PROSTORIJI SA STILOM: Mirjana Mikulec zna kako spojiti kuhinju, blagovaonicu i dnevni boravak

Dizajnerica interijera Mirjana Mikulec zna kako urediti malen prostor na što praktičniji način.

Shutterstock

Koncept uređenja dnevnog prostora u kojem su kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak u jednoj prostoriji sve je češći.

Mogli bismo reći da je dnevni open space jedno od glavnih obilježja modernog stanovanja. I kada su prostorije društvenog tipa odvojene, moji ih klijenti tijekom uređenja žele povezati u jednu cjelinu. Razlog se ne krije samo u činjenici da su stanovi u kojima živimo sve manje površine pa se pronalaze načini kako da se u malo kvadrata ukomponiraju sve funkcije, nego i u načinu života. Unatoč tome što skroman broj kvadrata ostavlja manje mogućnosti i donosi više kompromisa, ovako je, reći će vam mnogi, jednostavnije i praktičnije. Imati sve dnevne sadržaje objedinjene na jednome mjestu odraz je modernog načina života u kojem se traže jednostavnost i funkcionalnost. Puno radimo pa ono vrlo malo vremena kod kuće želimo provesti u druženju, povezani s članovima obitelji.

Shutterstock 

Naročito je to važno u obiteljima s manjom djecom - dok ste u kuhinji ili blagovanju, dostupni ste djetetu za njegova pitanja. A ako je dijete manje, imate ga uvijek na oku dok provodi vrijeme u igri. Ovako članovi obitelji više komuniciraju i upućeni su jedni na druge dok obavljaju svoje zajedničke, ali i zasebne aktivnosti. Tako se kvalitetnije provodi zajedničko vrijeme, postiže intimnija atmosfera. Za manje je stanove dnevna zona otvorenog koncepta dobrodošlo rješenje jer se tako dobije dojam većeg prostora.

Male, zasebne prostorije, naime, ostavljaju dojam još veće skučenosti, naročito ako ih zarobite glomaznim i odviše tamnim komadima namještaja. Naglašen volumen namještaja, prejaki uzorci i dominacija tamnih boja zagušuju prostor i čini ga još manjim i mračnijim. Kako je riječ o tri sadržaja unutar jedne prostorije, potrebno je prostor odijeliti na cjeline - tako se osigurava zoniranje te potrebna privatnost. Izvrsno je kada prostor ima nepravilan oblik u smislu niše pa se u njega može uvući jedan od sadržaja - primjerice, kuhinja.

Shutterstock 

Zoniranje se može ostvariti i kuhinjom sa šankom, drugom bojom, tepihom ili različitom podnom oblogom, bojom zida… Postoji doista niz mogućnosti kako se može vizualno odvojiti prostor.

Sklopivi (set) stol i kružni oblici

Multifunkcionalni, kao i sklopivi komadi namještaja idealni su za sve male prostore, pa tako i dnevne zone. Set stolića koji mogu stati jedan ispod drugoga izvrsno je rješenje jer štede prostor. Jednako vrijedi za sklopive stoliće, kao i naslonjače te stolove. Birajte komade jednostavnog volumena i pročišćenih linija. Iznimno je zahvalan okrugli oblik stola jer nudi mogućnost da više osoba sjedne za njega, a uvelike je olakšano kretanje prostorom.

Trendi pregrade

Jedan od vrlo popularnih načina odvajanja prostora jest i metalna ili drvena rešetkasta pregrada, najčešće obojena u crno. Po želji, prostor unutar rešetki može biti ispunjen prozirnim staklom koje ipak ostavlja mogućnost cirkulacije zraka i dopiranje prirodne svjetlosti u zabačenije dijelove prostorije. Osim pregrada, jedno od izvrsnih rješenja odjeljivanja prostora jesu komoda ili polica s knjigama.

Shutterstock 

Bez gornjih ormarića

Kuhinje bez gornjih ormarića jedan su od trendova u interijerima koje su donijeli industrijski i rustikalni stil. To je dobro rješenje za male kuhinje kao i male dnevne prostore jer izgleda otvorenije i prozračnije. Kako je potreba za pohranom u ovom dijelu doma iznimno velika, problem možete riješiti otvorenim policama koje djeluju jako dekorativno ili bočnim ormarima od poda do stropa.