Industrija uređenja interijera sve više jača i privlači kreativce da se u njoj okušaju, a društvene mreže naprosto vrve zanimljivim interijerima i influencerima koji su stvorili prekrasne kućne oaze zahvaljujući svom nepogrešivom stilu i oku za detalje. Jedna od njih je i domaća influencerica Tea Gligić, mlada mama i dizajnerica koja obožava maksimalizam.

Naime, Tea je jedna od domaćih najutjecajnijih amaterskih dizajnerica interijera, a svoj je dom, koji dijeli s mužem i troje djece, pretvorila u raj maksimalističkog uređenja, zlatnih detalja i cigle. Njezin Instagram profil broji gotovo 8.000 pratitelja, a Tea ih je primarno prikupila neobičnim i vrlo hrabrim DIY projektima kojima je vlastitim rukama stvorila dom iz snova.

S obzirom na to da njezin profil pratimo već mjesecima, odlučili smo porazgovarati s njome o dizajnu interijera, njezinom stilu i ‘uradi sam’ projektima kojima dekorira i oblikuje svoj interijer. Za početak je važno reći da je Teina avantura s uređenjem interijera krenula spontano i iz potrebe.

‘Sve je krenulo s idejom uređenja vlastitog doma,a uz spretnog partnera sve moje ideje su se mogle za malo novca realizirati i tako je krenula izrada ‘uradi sam’ projekata gdje sam ja shvatila koliko puno zapravo uživam u dizajnu interijera i u samom dizajnu predmeta’, započinje nam Tea pričati svoju priču te dodaje kako ne zna kako bi točno opisala stil svog doma osim što u njemu vlada apsolutna sloboda spajanja materijala i tekstura.

Tea tako obožava kombinirati uzorke, materijale, teksture i boje, a vrlo vješto spaja ono što isprva izgleda nespojivo. Misao vodilja kod uređenja interijera Tei je uvijek ‘više je više’ jer voli iskoristiti svaki milimetar prostora i zidova kako bi uživala u svim detaljima koji unose dašak života u njezin dom.

Uz to što je majstora u kreiranju veselog, a opet cozy ambijenta, Tea je i vrlo iskusna DIY majstorica, no ima i pomoć supruga.

‘Ne mogu pokupiti zasluge za sve DIY projekte jer ih je većinu odradio partner, ali sam svaki asistirala i tako naučila koristiti sav potreban alat, no ako nešto fizički ne mogu - ne mogu, zato je on uvijek tu da mi pomogne i lako mi je upuštati se u svakakve projekte’, objašnjava nam te dodaje kako je finalni izgled njihovog doma iziskivao puno truda, znoja i bolova u leđima, ali i da se sve isplatilo.

Odlučila nam je podijeliti i svojih par trikova i savjeta kako da svaki interijer postane poseban i da odražava osobnost njegova vlasnika. Formula je jednostavna - 'uvijek u dom stavljajte ono što volite, jer je najbitnije kako ćete se vi osjećati u svom prostoru.'

‘Slobodno se upusti u ‘uradi sam’ projekte. Krenuti od nekog manjeg kao npr. slikarsko platno i mašti dati na volju’, zaključuje ova inspirativna dizajnerica interijera u usponu, čije bismo zamisli i ideje voljele prekopirati i u svoj dom.

Naš razgovor i odgovore na naša pitanja koja smo postavili Tei pronađite u nastavku.

Kako si ušla u svijet dizajna interijera?

Sasvim spontano, dizajn me oduvijek privlačio, ali sam s mode nekako uskočila u dizajn interijera kroz uređenje vlastitog doma. Odlučila sam na svom profilu dijeliti dijelove svog doma i ljudima se to svidjelo.

Općenito, odakle tvoja ljubav prema dizajnu?

Još kad sam bila djevojčica sam se krenula likovno izražavati, to se kroz moje školovanje u srednjoj školi i kasnije na fakultetu sve više ‘oblikovalo’. Umjetnost i estetika su bili prva ljubav, uz partnera koji je totalna suprotnost od mene , razvila se ljubav u prema samoj izradi dizajna i projektima. Ideja je puno, vremena je malo pa i volji treba poticaj.

Kako bi opisala svoj stil?

Nemam stil. Mnogi će me opisati kroz industrijski stil uređenja radi cigle, ali imam prijateljicu kojoj se cigla savršeno uklopila uz farmski stil uređenja. Istina je da nemam definiran stil, znam da volim miksati, odnosno u mojoj glavi je uvijek misao da ako mi se nešto sviđa, naći će svoj način da se uklopi.

Na što si u svom domu posebno ponosna?

Na muža. Da nemam njega ne znam bi li koji majstor tako shvatio moje vizije. I kroz cijeli proces mog ulaska u svijet interijera i dizajna me naučio koristiti jako puno alata.

Poznata si po genijalnim DIY projektima. Koji ti je najdraži?

Na prvu bih ispalila - hodnik. Zidala sam, otpala mi je kičma, i onda smo taj dio prekrili s velikim ogledalom. Zapravo moram priznati da mi je najdraži projekt bio makeover muževe kolijevke u kojoj sad spava moja djevojčica.

Gdje kupuješ dodatke za dom, tepihe, namještaj?

Kupujem gdje god stignem. Nekad ulovim na marketu na Facebooku, nekad na buvljaku. Namještaj je iz Ikee, Emmezete i Lesnine, ali skoro nikad ništa ne kupujem u paru ili iz iste serije.

Odakle crpiš inspiraciju?

Dosta dugo mi je inspiracija dolazila s Pinteresta, ali unazad dvije godine velika inspiracija su mi krug prijatelja koji imaju istu ljubav prema dizajnu kao i ja. Uvijek savjetima i idejama pokrenu moju maštu, njihovi interijeri mi hrane dušu i zbog njih razmišljam van okvira.

Kako balansiraš privatan i poslovan život?

Kako balansiram? Nikako! Nije mi poznat taj pojam. U kaosu sam, moja organizacija, moje vrijeme , želje i ‘pozdravi’ sve je to u kaosu. Da mi nema moje majke koja mi toliko pomaže oko djece neke moje želje bi stajale i čekale svoje vrijeme da se ostvare. Zahvalna sam joj na svakoj podršci koju mi je pružila i što se nikad nije žalila da joj je naporno iako i sama radi. Kad imaš podršku od obitelji onda je ipak malo lakše.

Kakve interijere općenito voliš?

Volim sve, ali da imaju karakter. Može biti i minimalizam, ali mora imati karakter i isticati se. Mora opisivati osobu kojoj služi. Ali ako baš moram naglasiti što baš volim, onda volim kad sam okružena stvarima koje same pričaju priču. Volim detalje, uspomene, slike izvađene iz albuma i obješene u okvire. Volim ugođaj uz zapaljenu svijeću navečer, bose noge po vunenom tepihu, kavu iz ručno rađene šalice…

Koji su ti omiljeni, a koji najgori trendovi kada je riječ o uređenju interijera?

Stvarno ne pratim trendove, ali ono što zbilja ne volim je kad se kupuje sve iz iste serije i onda dom izgleda kao izložbeni salon, a vlasnik ispituje kako da ‘utopli’ interijer.

Što bi ljudima preporučila - gdje da nađu unikatne komade i detalje za dom, a da ne potroše bogatstvo?

Ako vole starine onda buvljaci i razni oglasi. Obnova starih i naslijeđenih komada. Ako to ipak ne vole uvijek mogu kupovati u nekim dućanima koji imaju simpa jeftine stvari iz Kine. Jednom sam preko stranice Wish naručila jastučnice, leopardaste, za 5 kuna. Evo ih već godinu dana i kao nove su.

Koji su ti najvažniji i najdraži detalji u vlastitom domu?

Tepisi, lusteri i okviri. To kupujem uvijek kao da mi dom ima beskrajno kvadrata. Posebna ljubav je prema orijentalnim tepisima , kristalnim lusterima i zlatnim okvirima. I ako naletim na dobru cijenu uvijek ću kupiti, premda stajalo u kutiji i čekalo svoje mjesto u domu. Mrzim kad me stvari progone: ‘Tea, zašto me nisi kupila?’