Danijela Dvornik najčešće se spominje kao supruga neprežaljene legende, Dine Dvornika, ali i kao majka jedne od naših najpopularnijih influencerica Elle Dvornik.
Međutim, da je sama Danijela zanimljiva ljudima dokazuje i činjenica da je na Instagramu, na kojem često otkriva detalje iz privatnog života, ali i neka svoja promišljanja, prati 108 tisuća ljudi.
55-godišnja Danijela svoj je život promijenila iz temelja. Iz Zagreba se odselila na otok Brač gdje si je s ljubavlju i pažnjom uredila kućicu iz snova, često o tome pišući na društvenim mrežama, a ne skriva koliko joj život na otoku godi i koliko uživa u svojoj svakodnevici.
Poznata po tome da hejterima, koji joj povremeno ostavljaju zločeste komentare, zna oštro odbrusiti, ali i po tome da u svom šestom desetljeću izgleda bolje nego ikad. Posljednjih se godina puno piše o njenoj transformaciji, a mi smo se odlučili javiti Danijeli i zamoliti je da nam otkrije što se skriva iza njene promjene.
Koja je tajna vašeg mladolikog izgleda?
Mir u duši, zadovoljstvo življenja i rad na sebi. Kad ostvariš sebe kroz neke želje i planove, kad sam život doživljavaš u svojoj punoći svakodnevno, jednostavno promjeni se i izgled. Naravno vježbam vrlo predano, živim aktivan život i pazim što jedem.
Puno se piše o vašoj fizičkoj transformaciji, od toga da ste se borili s kilogramima do toga da sad imate zavidnu liniju. Kako je počela vaša transformacija, je li postojao neki presudan trenutak?
Budimo iskreni, nisam ja bila toliko debela, samo sam bila lošeg sastava i rasporeda. Kad se ne krećeš, ne vježbaš onda stvaraš naslage, kad još dodamo i ono ‘baš me briga’ i stres koji sam u nekom periodu imala, zaboraviš na sebe. Nakon smrti Dina, odlučila sam se svakim atomom boriti da se vratim u svoju normalu, psihički i fizički. To mi je bilo od esencijalne važnosti. Ja sam inače kao mlada bila vrlo aktivna, plivala sam, skakala u vodu, plesala, aktivno planinarila. To mi je u krvi. I eto, vježbam već 12 godina, zadnjih nekoliko,vrlo intenzivno. Pazim što i kada jedem i pazim na količine. Od vježbanja i dijete 3 mjeseca prije ljeta, nema ništa. Sve se vrati.
Kako izgleda vaša standardna prehrana, što najčešće jedete? Kako balansirate zdravu prehranu i činjenicu da povremeno ‘zgriješite’? Kojoj hrani vam je najteže odoljeti ii mate li zbog toga grižnju savjesti?
Ugljikohidrate jedem ujutro (jogurt,kefir,zobene pahuljice,chia sjemenke s bobičastim voćem, orašasti plodovi, doslovno 7 komada), proteini su iz povrća i grahorica, ribe i piletine, posnog sira i jaja, dosta salata, povratnih juha. Tjestenina i riža su integralni, kruh je proteinski koji sama pečem. Volim ponekad pojesti meso,ali jedem ga sve manje i manje. Teško mi pada na želudac.
Naravno, kad su neke večere ili ručkovi u pitanju, onda se malo počastim. Pojest ću i neki kolač, ali čim se opustim, vaga pokaže veći unos masti na štetu mišića. Kilaža ne trpi, ali odnos masti i mišića trpi. I onda se moram vratiti u balans. Naravno da imam grižnju savjesti i to ogromnu! Jer znam kakav mukotrpan trening odradim da bi izgubila neki broj kalorija, a kako je lako unijeti troduplo više. K tome, morate znati kako se u mojim godinama mišićna masa puno sporije stvara nego kada imate 20 godina. Dakle, trud je velik, a s tim i grižnja savjesti.
Koliko često trenirate i kako izgleda jedan vaš trening? Je li vam bilo teško početi vježbati i što vam je pomoglo da se pokrenete? U čemu najviše uživate kad je riječ o vježbanju?
Treniram 3 puta tjedno s trenerom, Franom, ništa bez njega. On je taj koji podiže ljestvicu i pravi trening zanimljivijim. Sad sam u fazi kada bez treninga ne mogu. Nema nepogode zbog koje se ne bih izvukla iz kreveta i otišla na trening. Jutarnji sam tip. U početku nije bilo lako, naravno. Bar prva tri mjeseca te sve boli i umorna si. Ali navikneš se. Moraš sebe motivirati, moraš biti uporna i dosljedna. I kad ti padne volja, otići. Neodgovorno je da ostavim trenera da me čeka dok ja pronalazim razloge da ne odem. Najviše uživam u osjećaju odrađenog treninga (najbolji osjećaj na svijetu) i to što se dižem iz kreveta kao leptir. To je uspjeh. Jer davnih godina sam se dizala iz kreveta kao da me vlak pregazio. Danas hendlam dvije unučice, sama. Nije lako,lakši je trening.
Ranije ste otkrili da ste bili i na liposukciji, ali i na coolsculptingu. Je li vam bilo teško odlučiti se na te zahvate, jeste li se pokajali ili biste ponovili? Govorili ste da podržavate estetske zahvate, jeste li još uvijek pri tome i planirate li možda u budućnosti još neki zahvat?
Liposukcija je super tretman, ne za skidanje kilaže kako se često misli, nego za skidanje viška masnih stanica i postizanje figure. Coolsculpting je slična metoda, neinvazivna, što znači da trebate potrošiti više vremena za rezultate, ali također super tretman kojeg bih preporučila. Nemam ništa protiv da ljudi sebi priušte nešto od estetskih zahvata ako će im to pomoći da se bolje osjećaju i poprave neke nepravilnosti. Za sada nemam u planu neke estetske zahvate, zadovoljna sam sa sobom i svjesna da starim, ali želim stariti kvalitetno. Naravno, ulažem u svoju kožu i pazim na sebe. Sada postoje kvalitetni dermatološki dubinski tretmani za kožu koje rade specijalizirane poliklinike koje također mogu biti velika pomoć za održavanje.
Pisali ste povremeno o promjeni mindseta. Što je najviše utjecalo na promjenu kod vas i u čemu tu promjenu najviše osjećate?
To je tema o kojoj bi se knjiga dala napisati, a već ih je mnogo i napisano. I to je trening, samo uma. Kao i sve što čistimo, tako treba i glavu očistiti od balasta koji se nakupio . To je proces. Ali je divan proces jer prvi put osjećaš unutarnjeg sebe, onog ‘ja’ koji je bio negdje u nutrini izgubljen pod pritiskom životnih problema. I kad ga oslobodite, to je novo poglavlje života. Nakon dugo vremena konačno vidite svoj život jasno, čisto i bistro. Sve dobije novi smisao. Ali to čišćenje glave treba raditi paralelno s čišćenjem tijela. Fizička aktivnost potiče mozak i naše misli na pozitivan put. Bar je tako bilo u mom slučaju. Sve te spoznaje, koje sada zvuče kao SF, jednostavno dođu kad putevi postanu prohodni u našoj glavi. Neće to doći samo, treba sebe potaknuti na promjene.
Koji su vam omiljeni načini opuštanja? Imate li neke rituale ili proizvode za njegu bez kojih ne možete?
Vožnja biciklom, šetnja uz more, knjiga, dobra serija, kava s prijateljicama, putovanja, kratka i duga… Ne mogu bez C vitamina boostera za lice i bez hidrantne kreme. Bez toga ne izlazim van.
Pogađaju li vas negativni komentari na društvenim mrežama?
Ma danas živimo u takvom vremenu da svatko ima za pravo reći što god želi i pri tom misli da je njegovo mišljenje jedino ispravno. A ponekad je to zapravo jedna toksična komunikacija u kojoj nema pobjednika. To sustavno blaćenje bez argumentacije ne samo mene, nego mnogih drugih, kao da se natječu tko će biti gori u izboru riječi, ostavljam njima, tvorcima mržnje ,da se bore u kaljuži vlastitog blata. Meni je svaki dan neprocjenjivo bitan da bi se trošila u tom negativizmu. Svako ima svoju zabavu.
Za kraj, što biste voljeli da i druge žene znaju, a što ste vi naučili iz svog rada na sebi i iz životnog iskustva? Što bi vama pomoglo/olakšalo život da ste ranije znali?
Žene moraju voljeti sebe i konstantno raditi na sebi , ne zbog drugih nego prvenstveno zbog sebe. Treba voljeti ljude i život, više se smijati i biti otvoren prema svemu. Neke stvari kroz život čitamo i upijamo, ali ne znamo te savjete primijeniti. Ne možemo prepoznati srž tih životnih rečenica. Potrebno je vrijeme, godine. Zato se ne treba bojati starenja jer ono donosi mudrost koje kao mladi, jednostavno nemamo. Ne možemo imati tijelo dvadesetogodišnjakinje i mozak pedesetgodišnjakinje. Možemo se samo truditi biti zdravi, brinuti da starimo kvalitetno i da uživamo u životu i saznanjima koje stječemo.
Kako se Danijela mijenjala kroz godine pogledajte u galeriji: