SVE POČINJE OD KUĆNOG ODGOJA: Kako početi živjeti na održiv način?

Potrebno je krenuti malim koracima kako biste došli do cilja i umanjili svoj negativan utjecaj na okoliš.

Shutterstock

Kupaonica je jedno od mjesta u kojima je najlakše uvesti nove navike kojima čuvamo okoliš.

Lako je početi koristiti proizvode s prirodnim sastojcima pakirane u ambalažu koja se može reciklirati, poput zubnih pasta i šampona, a takve promjene brzo postaju vidljive. Pritom je važno imati na umu da kada želimo početi živjeti održivije, najprije trebamo iskoristiti ono što već imamo. Postupni prijelaz olakšat će uvođenje novih navika u svakodnevicu.

jysk 

Držači za četkice za zube i višekratni dozatori sapuna od recikliranog stakla ili plastike odličan su početak, osobito ako usto plastične četkice za zube zamijenimo onima od bambusa. Perive blazinice održiva su alternativa jednokratnim pa njima možemo reducirati nakupljanje nepotrebnog otpada.

U početku se čine kao nešto skuplja investicija, veća od cijene pakiranja onih jednokratnih. Uzmemo li u obzir njihovu višekratnu upotrebu u duljem razdoblju, osim što stvaramo manje smeća, njima i štedimo novac. Blazinice od mješavine bambusa i pamuka dolaze u pakiranju od deset komada i perive su na 60 stupnjeva te pogodne za sušenje u sušilici.

Ako vam je potrebno više prostora za pohranu, na zidove lako možete objesiti viseće pletene košare. Takve košare mogu poslužiti za spremanje kozmetike ili ručnika, kao što su primjerice pamučni ručnici obojeni pređom i izrađeni od 30% recikliranog pamuka. Toaletni papir pak možete pohraniti u držač od morske trave.

jysk 

Sve počinje kućnim odgojem

Glumica Reese Witherspoon svakodnevnim navikama pokazuje da se može održivo živjeti. Primjerice, svoje četvero djece naučila je da koriste četkice za zube od bambusa kojima su zamijenili one plastične. Fokus je stavila i na boravak u prirodi pa većinu vremena s klincima provodi u vrtu, na travi, kako bi bili u doticaju sa svim pogodnostima koje donosi takav način života.

Tips & tricks

Bambus u interijerima sve je popularniji jer osim što izgleda vrhunski, u građevinskoj industriji i arhitektonskim projektima apsolutno je održiv izbor. Jači je i izdrživiji materijal od drveta, raste puno brže nego drvo i može se brati svakih tri do sedam godina. Uz to, obrada bambusa zahtijeva manje energije i drugih resursa u usporedbi s drvetom ili čelikom. Nije li to fantastično?

jysk 

Samo prirodno

Velike drvene grede u interijeru, kao i kuće sagrađene u skladu s najnovijim standardima pametne gradnje, osim što ‘dišu’ i daju osjećaj topline, savršen su izbor koji nikada ne izlazi iz mode, posebice kada je riječ o održivosti.