DIGITALNA DETOKSIKACIJA I ŠTO AKO NE STISNETE 'LIKE': Kako se osloboditi ovisnosti koja nas je poharala?

Nedavno je objavljena knjiga profesora Cala Newporta Digitalni minimalizam koja nam ukazuje na uzorke problema pretjeranog izlaganja pasivnim zabavama i nepoželjnim informacijama. Evo kako si pomoći.

Instagram

Ne, nije moguće potpuno izbjeći uporabu uređaja poput smartfona, laptopa ili čitača. Ipak, s druge nas strane dočekuje slaba koncentracija, nedostatak volje za djelovanje te brojne druge nepogodnosti. Mnogi od nas tijekom su godina, posebice u ove dvije posljednje, zamijetili da su im se digitalne navike drastično „pogoršale“. Tjeskobne vijesti i izolacija (srećom, to je više-manje prestalo) uvukle su nas u beskonačan krug pregledavanja razno raznih feedova. Nedavno je objavljena knjiga profesora Cala Newporta Digitalni minimalizam koja nam ukazuje na uzorke problema pretjeranog izlaganja pasivnim zabavama i nepoželjnim informacijama.

Pitate li se i dalje jeste li spremni za digitalnu detoksikaciju, preporučujemo da si odgovorite na nekoliko pitanja. Uhvatite li sebe kako beskonačno visite po društvenim mrežama i portalima dok vrijeme prolazi, a vaša uznemirenost raste? Osjećate li se iscrpljeno nakon beskonačnih online razgovora i komentara? Brinete li se o objavama na društvenim mrežama više negoli o stvarnome životu?

Dakle, što kažete? Vjerujemo da nikome malo odmaka naštetiti u produktivnom životu, možda čisto kako ne bismo zaboravili da postoji cijeli jedan ogroman i bogat svijet koji je tu bio prije, a bit će i poslije (nadamo se) pojave mobilnih uređaja.

promo 

Cal Newport vrlo precizno izlaže kako smo se doveli u ovu situaciju kao civilizacija, no njegova je poruka pozitivna i optimistična. U trenutku kada doista shvatite da ovaj put ne vodi nikamo, pripremio vam je mnoštvo alata kako biste se oslobodili. Donosimo njih nekoliko, a za cjelovitu sliku svakako preporučujemo čitanje knjige jer djelomična i superbrza rješenja upravo su dio problema te se ne mogu primjenjivati kako bismo ga riješili. Iako razumijemo da ste tekst dosad vrlo pozorno pročitali, napominjemo još jednom: iduće smjernice samo su maleni dio autorova sustava detoksikacije te njihova učinkovitost ovisi o vašoj posvećenosti.

1. Provodite više vremena sami

Osjećate li se usamljeno? Razlog tomu nije što ne komunicirate dovoljno s ljudima već što je ta komunikacija – potaknuta društvenim mrežama – toliko površna da postiže suprotan efekt. Provođenje vremena u samoći kao da je postalo zaboravljena vještina, a k tomu bježimo od nje kao od nečastivog. No, ako ne provodimo dovoljno vremena u miru sa sobom, tada se naš centar pomiče s unutrašnjosti na izvanjsko te više ne znamo tko smo, kako se osjećamo, što želimo i što bismo trebali činiti. Vanjski nas podražaji bacaju okolo kao podivljali vjetar suhi list. Samoća je nešto sasvim drugo od usamljenosti te tu razliku treba utvrditi pod obavezno. Samoća nas hrani (naravno, kao i druga hrana, do određene mjere), a izloženost neprestanim distrakcijama nas usamljuje i, naizgled neočekivano, osiromašuje nam život. Provjerite u praksi o čemu se radi.

2. Nemojte stisnuti 'Sviđa mi se'

Lajkamo ovaj savjet! Ma, evo i srčeka i smajlića, možda i komentarčić poput „Super, slažem se, da, da“! I tako na sekundu imamo osjećaj da smo se s nečim povezali. Pa potvrdili smo nečiju misao, zar ne? To jest neka spona s drugima, ne? Naprotiv, razna lajkanja, komentiranja, trolanja i prepiranja s ekranom stvaraju snažnu iluziju stvarne komunikacije. Naglasak je na riječi „iluzija“. Svi ti male mrvice komunikacijskog kruha ostavljaju nas nezadovoljnima te uvijek gladnima za pravim, bogatim obrokom. Zamijenite lajkanja i komentiranja stvarnim razgovorima bez učešća mobilnih uređaja. Tu se upustite u diskusije, slaganja, neslaganja, smijeh i mrštenje (ako je potrebno). Mini-savjet: neće funkcionirati ako svakih četrnaest sekundi druženja pogledavate u mobitel. Samo kažemo.

3. Vratite se slobodnim aktivnostima

Provođenje slobodnog vremena sve se više svodi na portale, društvene mreže, razne Netflixe koji rastu kako gljive poslije kiše. To su, pak, ukupno gledano, pasivne aktivnosti. One nas, dakle, ne angažiraju duboko već potiču lijenost duha i tijela. Svakako je razumljivo da se nakon naporna radnog dana želite i trebate odmoriti, ali postoji odmor koji hrani i odmor koji izgladnjuje, umara. Pokušate li svoje slobodno vrijeme koristiti na način koji će od vas zahtijevati neki angažman, nasuprot ulijevanju sadržaja u sebe, možda otkrijete da izraz „produktivno“ nije oduvijek bio negativan – takvim su ga učinile radne sredine koje nas tjeraju na bezumno trošenje energije. Stoljećima su brojni umjetnici, graditelji, izumitelji, sportaši – svi aktivni ljudi – isticali da nema većeg zadovoljstva od onoga kad nešto učinimo sami, koristeći svoje sposobnosti, trud i mrvicu kvalitetnog napora.