Svi koji se bave fotografijom ili znaju ponešto o tom zanatu, znaju i to da je najteže snimiti dobre fotografije hrane. Kliknete li na Instagramu na profil Okruglica79, bit će vam jasno da Alica Bjeli, inače prevoditeljica engleskog i njemačkog jezika, to radi besprijekorno. Kada je, kako kaže, počela živjeti sama i kuhati, nekako je spontano počela objavljivati vlastite recepte, no ubrzo je shvatila da joj se više od recepata sviđa fotografirati hranu. Hrana je za nju način izražavanja kreativnost, ali i 'alat' pomoću kojeg je od okruglice, kako ju je nazvala jedna prijateljica kad ju je vidjela nakon dugo vremena, postala vitka žena, svjesna da hrana doista mijenja život. S druge, strane, hrana olako završava u smeću - prema posljednjim dostupnim podacima za Hrvatsku, u 2021. bacili smo čak 286 tisuća tona ili 71 kilogram hrane po stanovniku!
Kako bismo pokazali da svatko od nas malim promjenama navika može postati dio zero waste pokreta i živjeti stvarajući minimalno otpada, Alicu i njezinu prijateljicu Tamaru Krajač, zastupnicu kozmetičkog brenda Pandhy's za Hrvatsku, beauty edukatoricu i ženu koja je prva plasirala mineralnu i organsku kozmetiku na hrvatsko tržište, zamolile smo da nam otkriju dio svoje održive rutine. Obje su davno počele razdvajati otpad i zapravo im je normalno da se ništa ne baca. Alica je od mrkve napravila umak koji je često na njezinu uravnoteženom jelovniku, iskoristivši i lišće mrkve za pesto, te kuglof - omiljeni comfort food i desert koji je obvezan na njezinu uskrsnom stolu. Tamara je, pak, podijelila s nama odličnu ideju za zdravi snack ili laganu večeru – lažni sushi, kao i za recept za hidratantnu masku za lice od krastavaca, pokazavši kako se ovo povrće može u cijelosti iskoristiti.
Inače, svjesni da gomila hrane nepotrebno završi u smeću (vrlo često samo zato što nije estetski privlačna!), i u Kauflandu već treću godinu zaredom provode atraktivnu kampanju 'Reci neću hrani u smeću' kojom podižu svijest o ovom problemu te žele i kupce potaknuti na smanjenje otpada od hrane. Naime, svim namirnicama u Kauflandu snižavaju cijene kada im se približi istjeku roka trajanja. Tako snižena roba jasno se označava i vidljivo izlaže u poslovnicama. Iznimka je samo voće i povrće čije cijene ne snižavaju nego ga, zajedno s pekarskim proizvodima, doniraju Hrvatskom Caritasu, Hrvatskom Crvenom križu, pučkim kuhinjama i drugim sličnim ustanovama. Samo u 2022. godine, zahvaljujući donacijskim programima, donirano je čak 322.175 kg voća i povrća te 224.939 komada pekarskih proizvoda. Uskrs koji nam se približava također je prilika da višak šunke, jaja i kruha iskoristimo na pametniji način! Baš kao što je to učinila i Tamara s krastavcem.
"Gulilicom za povrće narezala sam krastavac na trakice koje su mi poslužile kao podloga za sushi. Na njih sam složila sirni namaz i dimljeni losos te sve zarolala. Ostatak krastavca, srčiku, pomiješala sam s kravljim sirom i pomoću štapnog miksera napravila hranjivu masku za lice. Dva puta tjedno nanesite tako pripremljenu masku na čisto lice i držite 20-ak minuta. Odlična je za hidrataciju i protiv flekica na licu. Umjesto krastavaca, možete staviti i ostatke kore od mrkve koja je puna vitamina A pa je odlična protiv starenja kože", pojašnjava Tamara, koja je prije 15-ak godina, dok održivost u nas još nije bila vruća tema, prva u Hrvatskoj na tržištu predstavila organsku kozmetiku proizvedenu u potpunosti po fair trade principima.
I danas svojim radom i brendom Pandhy's koji zastupa, a koji je 100% prirodan i bez ikakvih kemikalija, boja i mirisa, propagira prirodnu njegu lica i tijela. Inače, ljubav prema kozmetici gaji od djetinjstva, još dok je roditeljima, po struci farmaceutima, pomagala miješati i puniti kutijice krema. Danas, među ostalim, kozmetičare educira o beauty trendovima, liftingu lica, masažama, miješanju krema i sl. Kako voli putovati i posjetila je brojne egzotične zemlje poput Gruzije, Maroka, Uzbekistana…, uvjerila se da su standardi ljepote poprilično različiti, ali da je posvuda važna njegovana i mladolika koža.
"Dok je, primjerice, u Uzbekistanu zlatni standard ženske ljepote spojene obrve i zlatni zubi, u zapadnim zemljama u trendu su botoks i fileri. Iako načelno nisam protiv toga, mišljenja sam da prije toga treba poraditi na njezi. Hidratacija, dobra krema, masaža lica, neinvazivni tretman u kozmetičkom salonu… nužni su kako bi se lice dovelo u formu i tek onda na to može doći hijaluron, koji je ustvari dio naše kože", pojašnjava ova beauty ekspertica koja kao anti-age rutinu apostrofira, uz hranjive prirodne maske, temeljito čišćenje lica, primjerice vrlo učinkovitim gua sha kamenom, nanošenje hranjivog ulja (uz obvezne kružne pokrete, tj. masažu), kvalitetan san, povremene tretmane, poput dermapena, izbjegavanje UV zraka te raznovrsnu prehranu.
I Alica, kojoj je fotografiranje hrane hobi, svjesna je da nas određuje upravo ono što jedemo. Uostalom, i sama se borila s viškom kilograma, sve dok radikalno nije promijenila prehranu. Na njezinu jelovniku sada je mahom svježe povrće i voće – sve u zero waste trendu! Tijekom proljeća omiljena namirnica joj je medvjeđi luk koji sama bere u prirodi. Kad je fotografija u pitanju, najefektniji motiv uvijek su joj agrumi, kao i ključan element njezina profila na Instagramu – kuglof.
Kuglof s mrkvom i sirom
Sastojci za biskvit:
4 jaja
225 g šećera
175 g omekšalog maslaca
250 g glatkog brašna
100 g oštrog brašna
3/4 žličice sode bikarbone
1 žličica praška za pecivo
2 žličice cimeta
1 rum šećer
1 vanilin šećer
250 g očišćene i naribane mrkve
150 g krupno nasjeckanih oraha
Punjenje:
200 g krem sira
75 g šećera
1 jaje
Priprema (biskvit): prvo operite, ogulite i naribajte mrkvu. Orahe stavite u vrećicu i usitnite ih batom za meso tako da ostanu krupniji komadi. Razdvojite žumanjke od bjelanjaka. Žumanjke pjenasto umutite sa šećerom, dodajte omekšali maslac, cimet, rum šećer i vanilin šećer te umutite u jednoličnu smjesu. Prosijte obje vrste brašna sa sodom bikarbonom i praškom za pecivo pa dodajte u smjesu. Umutite i na kraju umiješajte očišćenu mrkvu. Umutite čvrst snijeg od bjelanjaka pa ga špatulom umiješajte u tijesto. Tijesto je dosta čvrsto, ali takvo mora biti.
Punjenje: sve sastojke umutite u jednoličnu smjesu.
Kalup za kuglof promjera 23 cm premažite maslacem i pospite oštrim brašnom (ako imate silikonski, to nije potrebno). Pola smjese žlicom rasporedite u kalup. Napravite malu udubinu cijelim promjerom i u nju dodajte punjenje (ono je, za razliku od biskvita, puno mekše, čak tekuće). Pokušajte da punjenje ne dodiruje rubove kalupa (ni vanjske ni unutarnje). Prekrijte drugom polovicom biskvitnog tijesta.
Pecite 80 minuta u prethodno zagrijanoj pećnici na 190 °C. Probajte čačkalicom (štapićem za ražnjić) je li kuglof pečen. Ako kuglof tamni, nakon 30-ak minuta pečenja prekrijte ga aluminijskom folijom.
Izvadite ga iz pećnice, ostaviti nekoliko minuta u kalupu pa prebacite na tanjur.
Ohladite, pospite šećerom u prahu i uživajte.
Tjestenina u umaku od mrkve
Sastojci:
2 žlice maslinova ulja
1 srednja glavica crvenog luka
2 češnja češnjaka
300 g mrkve
250 ml vode
2 žlice pirea od rajčice
1 žličica dimljene paprike
1 žličica soli, po ukusu i više ako vam nije dovoljno slano
žličica sušenog medvjeđeg luka
pola žličice mljevenog papra
ribani sir za posluživanje
200 g tjestenine po želji
Na maslinovom ulju pirjate crveni luk i češnjak. Dodajte mrkvu koju ste ogulili i naribali te podlijevajte vodom dok mrkva ne omekša (ako je potrebno, dodajte još vode). Dodajte začine, pire od rajčice i kada je povrće omekšalo, stavite u blender i usitnite da dobijete jednoličnu smjesu.
Nakon toga skuhajte tjesteninu i prilikom cijeđenja ostavite malo tekućine u kojoj se kuhala. Dodajte tjesteninu u umak, promiješajte i poslužite uz ribani sir.
*Sadržaj nastao u suradnji s Kauflandom.