Želite imati blistavu kožu poput Scarlett? Evo što vam je činiti

Dr. Harold Lancer, dermatolog koji savjetuje Beyonce, Victoriju Beckham, Oprah i Kim Kardashian, kaže „ Da bi izgledali mlađe, kožu treba eksfolirati svakodnevno“. No to u nekim slučajevima baš i nije tako. Iako se puno govori o eksfolijaciji, odnosno uklanjanju mrtvih stanica kože, treba paziti da se ne pretjera jer rezultat može biti i oštećenje kože.

Profimedia
Profimedia 

Eksfolijacija se koristi još od vremena starog Egipta. Razlikuje se nekoliko vrsta pilinga - mehanički, kemijski i enzimski. Neke možete sami napraviti kod kuće, dok su drugi rezervirani za kozmetičke salone te dermatološke poliklinike. Važno je birati piling prema tipu kože i vrsti problema.

Piling lica se može raditi i ručno uz pomoć četke ili tkanine za pranje lica. Tu su i kemijski pilinzi koji sadrže granule i slabe količine kiselina. Za početak je potrebno krenuti s malo opreza i istražiti što najviše odgovara vašoj koži.

Ako poželite sami napraviti smjesu za piling kao eksfolijant može se koristiti kava, zobene pahuljice, kukuruzna krupica ili na primjer šećer kojim Kim Kardashian trlja cijelo tijelo. S druge strane Scarlett Johansson koristi obični jabučni ocat za lice. Elle Macpherson također priznaje da obožava pilinge te ih stavlja na lice svaki dan, a Jennifer Lopez se kune u dobrobiti glikolne kiseline, poznate i još kao AHA kiselina.

Profimedia 

AHA kiselina namijenjena je površinskoj eksfolijaciji, dok BHA kiselina, radi eksfolijaciju i unutar pora. Prva podrazumijeva glikolnu odnosno mliječnu kiselinu, dok je druga salicilna kiselina, odnosno po sastavu je srodna aspirinu.
Naša koža svaki dan odbacuje mrtve stanice. Ako je mlada i zdrava mrtve stanice se odbacuju i uklanjaju i nastaju nove. No zbog okolišno zagađenje, viška sebuma, oštećenja zbog sunca ili starenja eksfolijacija se može događati otežano. Rezultat je siva, suha ili ljuskava koža ili začepljene i proširene pore. Moguće posljedice su bore, gubitak čvrstoće te neujednačen ten.

Kako bismo potaknuli eksfolijaciju, služimo se eksfolijantima, odnosno AHA i BHA kemijskim pilinzima koji ljušte kožu. Za razliku od klasičnih mehaničkih pilinga, oni su blaži, djelotvorniji i sigurniji.
Obje kiseline popravljaju opće stanje kože. Budući AHA radi na površini kože prikladna je za normalnu do suhu kožu, kožu oštećenu suncem te onu s vidljivim znakove starenja, kao i za tretiranje hiperpigmentacija i bora. AHA kiselina nije lijek za akne, no oslobađa kožu mrtvih stanica i tako joj pomaže da „diše“.
BHA kiselina s druge strane djeluje protuupalno, stoga je prva pomoć kod crvene, aknaste i masne kože sklone upalama, iritacijama i nečistoćama. Budući da djeluje unutar pora, preporučuje se za čišćenje mitesera i bubuljica. Odlična je protiv mrlja od starih akni i prištića te crvenih ožiljaka, no ne i starih ožiljaka u obliku brazgotina.

Profimedia 

Suha koža nema dobar zaštitni sloj te se mrtve stanice kože lakše skidaju pa se piling preporučuje raditi rjeđe u odnosu na osobe s masnom kožom, koja ima ubrzani proces obnove stanica. Osobe sa suhom kožom trebaju izbjegavati proizvode s puno alkohola jer će je dodatno isušiti, a dobro će doći pilinzi koji sadrže kokos ili shea maslac. Eksfolijante ne treba koristiti više od dva puta tjedno, a nakon njih je obavezno hidriranje.

Masna koža je nešto otpornija pa se piling može koristiti i do pet puta tjedno. Pašu joj proizvodi s AHA i BHA kiselinom. Nakon eksfolijacije obavezno je hidrirati bez obzira na to što je prirodno masna, no nemojte pretjerati. Ako pak pretjerate s isušivanjem kože možete izazvati iritaciju i crvenilo. Na taj način može se dodatno potaknuti tijelo da luči masnoću kao reakciju na pretjerano isušivanje.

Normalna koža se može eksfolirati dva do tri puta tjedno. Kod mješovite kože, odnosno masne T zone i suhih obraza, treba eksfolirati T zonu i nakon toga dobro hidrirati suhe dijelove kože, a masne poštedite većih količina masnoće.
U svakom slučaju za početak je dobro piling isprobati na manjoj površini kože te ga držati kraće vrijeme kako bi vidjeli reakciju kože i dodatno joj prilagodili beauty rutinu.