Rizik je veći nakon 50. godine: Kirurg otkrio koja hrana uništava srce i krvne žile te što je ključno za kolesterol

Njemački kirurg otkriva koju hranu treba izbjegavati za zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Shutterstock

Njemački kirurg Johannes von Borstell napisao je knjigu u kojoj je otkrio najbolje savjete za zdravlje srca – 'Kuc, kuc, srce'. Kako se sprijateljiti s najneumornijim organom i što će se dogoditi ako to ne učinite.

Kao što pretpostavljate, knjiga govori o srcu, krvnim žilama i njihovom zdravlju te o prehrani i radu srca.

1. Masti

Mnogi ljudi vjeruju da su sve masnoće štetne. To je samo djelomično točno. Masti dolaze u različitim kvalitetama, od 'dobrih' masti (koje se nalaze u lanenom ulju) do sasvim 'loših' masti—hidrogeniziranih masti koje se nalaze u margarinu, kokosovom i palminom ulju. Nažalost, većina prerađene hrane sadrži štetne masti. Oni su u velikoj mjeri uključeni u pogoršanje upalnih procesa u tijelu, od kojih jako strada kardiovaskularni sustav.

Shutterstock 

Da biste razumjeli koje su masnoće zdrave, a koje ne, ne morate odvojiti trenutak da pogledate njihovu strukturu.

Mast je molekula glicerola na koju su vezane 3 masne kiseline. Masne kiseline su zasićene i nezasićene.

Prema istraživanjima, nezasićene masti u prehrani smanjuju rizik od razvoja srčanih i krvožilnih bolesti, a zaisćene masti ga povećavaju. Nezasićene masti uključuju omega-3 i omega-6.

Prema istraživanjima, konzumacija omega-3 pozitivno utječe na razinu šećera i masnoća u krvi te krvni tlak. Osim toga, djeluje protuupalno.

Što se tiče omega-6, nije sve tako jasno. Rezultati istraživanja su kontradiktorni. Omega-6 je definitivno bolja od zasićenih masti. Ali brojna istraživanja pokazuju da je omega-6 lošija u suzbijanju upale nego omega-3. Dakle, omega-3 je bolja od omega-6.

Nutricionisti preporučuju održavanje ravnoteže u konzumaciji omega-3 i omega-6: 4 prema 1 u korist omega-6. Nepoželjno je imati više omega-6 nego što je preporučeno.

Shutterstock 

Hidrogenizirane masti i trans masti su još jedna kategorija masti. Djelomično umjetna kategorija. Takve se masti dobivaju industrijskom preradom masti: proizvodnjom margarina i rafiniranog/dezodoriranog ulja. Transmasti nastaju i zagrijavanjem masti (prženje, posebno prženje).

Prema istraživanjima, takve masnoće predstavljaju najveću opasnost za zdravlje.

Von Borstel ne ide previše u detalje o tome gdje i kakve se masti nalaze. Međutim, to mogu biti sljedeće masti:

• hidrogenizirane, trans masti: visoko prerađeni prehrambeni proizvodi - čips, pomfrit, peciva itd.

zasićene: meso domaćih životinja (svinjetina, govedina), mliječni proizvodi, palmino ulje, kokosovo ulje.

Omega-6: biljna ulja, kao što su suncokretovo ulje, maslinovo ulje, sezamovo ulje, pileće i pureće meso, orašasti plodovi.

Omega-3: masna morska riba i plodovi mora, laneno ulje, ulje konoplje, ulje konoplje, ulje repice, divlje meso.

2. Ugljikohidrati

Tijelo treba ugljikohidrate za život. Oni su izuzetno važni.

Ugljikohidrati se dijele na jednostavne i složene

Jednostavno je što je slatko, to je saharoza, glukoza, laktoza, fruktoza itd. Složeni ugljikohidrati nemaju sladak okus, to su škrob, dijetalna vlakna itd.

Ljudsko tijelo radi na glukozi. Razina glukoze održava se na istoj razini. Višak glukoze pohranjuje se kao glikogen (složeni ugljikohidrat). Kada postoji nedostatak glukoze, glikogen se pretvara natrag u glukozu. Time se održava stabilna razina glukoze u krvi.

Shutterstock 

Kako bi smanjilo razinu šećera u krvi, tijelo proizvodi inzulin, hormon koji distribuira glukozu do mjesta obrade. Za povećanje razine šećera u krvi tijelo proizvodi glukagon, hormon koji razgrađuje glikogen u glukozu. Oba hormona proizvodi gušterača.

Kad jedete, složeni ugljikohidrati ne mogu proći kroz stijenke gastrointestinalnog trakta, ali jednostavni ugljikohidrati mogu. Zbog toga tijelo luči enzime koji razgrađuju složene šećere u jednostavne. To je spor proces, tako da razina šećera u krvi polako raste. Ali kada jedemo jednostavne ugljikohidrate (slatki sok, lepinje, kolači, med, čokolade itd.), razina šećera u krvi brzo skoči.

Visoki šećer u krvi je loš.Šećer je jedan od glavnih uzročnika naslaga u krvnim žilama, a time i kardiovaskularnih bolesti. Tako počinju problemi. Čak i ako vaše tijelo radi savršeno i skok šećera je kratkotrajan, to je još uvijek loše za vaše krvne žile, ali i gušteraču. 

Ako se gornja situacija redovito ponavlja, tada:

• u najboljem slučaju, povećat ćete rizik od razvoja ateroskleroze

• u najgorem slučaju će se razviti dijabetes i ateroskleroza

Jednostavni ugljikohidrati: šećer, slatka gazirana pića, bomboni itd. Najbolje ih je zamijeniti dugolančanim složenim ugljikohidratima (ima ih npr. u kruhu od cjelovitih žitarica). Takvi se ugljikohidrati puno sporije razgrađuju na svoje sastavne dijelove, postupno ulaze u krv i opskrbljuju nas dulje vrijeme potrebnom energijom.

3. Fitonutrijenti

Fitonutrijenti su tvari koje se nalaze u biljnoj hrani i nisu strogo potrebni ljudskom tijelu. Međutim, oni imaju niz prekrasnih svojstava koja poboljšavaju kvalitetu života.

Shutterstock 

Tako šipak sadrži polifenole koji snižavaju krvni tlak, češnjak sadrži sulfide koji inhibiraju trombozu, a mahunarke saponine s protuupalnim djelovanjem. A gotovo sve biljke sadrže fitosterole koji snižavaju razinu kolesterola. Ako ne volite jesti sirovu hranu, nema veze, mnoge korisne tvari se još bolje apsorbiraju nakon termičke obrade. Rajčice sadrže antioksidans likopen, a mrkve beta i alfa karoten. Te se tvari bolje apsorbiraju u kombinaciji s masnoćom, što znači da su pirjane rajčice i mrkva bolje nego da se uopće ne prže.

Najbolje je konzumirati sirovo i kuhano povrće u omjeru 50:50. Odnosno, prehrana za zdravo srce ni u kom slučaju ne smije biti jednolična, već upravo suprotno.

4. Kolesterol

Kolesterol je važan čimbenik u razvoju ateroskleroze. Kolesterol je taj koji se taloži u obliku plakova i doprinosi začepljenju krvnih žila. Ali ne možete za sve nevolje kriviti njega. Naprotiv, kolesterol je vrlo važan.

Kolesterol je vitalan za naše tijelo. Točnije, dio je plazma membrane svih stanica. Ako u membrani ima malo kolesterola, ona gubi stabilnost. Osim toga, kolesterol, u kombinaciji s određenim proteinima, pomaže u isporuci signalnih tvari u i iz stanica.

Također igra važnu ulogu u probavi, budući da služi kao prekursor žučnih kiselina koje se proizvode u jetri. Zatim nakratko ulaze u žučni mjehur, a odatle, nakon obilnog obroka, ulaze u tanko crijevo kako bi podržali probavu masti. Ako nema dovoljno žučnih kiselina, onda crijeva nisu u stanju preraditi sve masti. Rezultat je masna stolica, često popraćena bolovima u trbuhu i plinovima.

Shutterstock 

Bez kolesterola život bi nam bio dosadan: tijelo ga treba i za proizvodnju spolnih hormona. Ako sve te činjenice uzmete u obzir, onda se kolesterol više neće činiti toliko štetnim. Jedna od ključnih uloga kolesterola je probava masti. Za obavljanje ove funkcije, kolesterol ulazi u crijevo kroz žučni mjehur, a bliže 'kraju crijeva' apsorbira se zajedno s mastima i vraća u krv.

Kolesterol se sintetizira u jetri i šalje na odredište u određenoj kombinaciji s proteinima. Taj se snop naziva lipoprotein niske gustoće. Skraćeno kao LDL.

Kada kolesterol 'završi' svoj životni ciklus, vraća se u jetru na razgradnju. Isporučuje se u obliku drugog snopa - lipoproteina visoke gustoće (HDL).

LDL se konvencionalno naziva 'loš' kolesterol. A HDL je uvjetno 'dobar'. Kao što razumijete, ovo je isti kolesterol, ali u različitim fazama svog životnog ciklusa. Loše - jer povećava kolesterol u krvi (početak puta). Dobro - jer snižava razinu kolesterola (usmjerava na rastavljanje).

Ako imate visoku razinu LDL-a, trebali biste se posavjetovati s liječnikom. On će propisati liječenje koje će najvjerojatnije uključivati statine (tvari koje smanjuju sintezu kolesterola).

Većinu kolesterola tijelo proizvodi samo. Samo mali dio dolazi s hranom. Stoga se nema smisla bojati životinjske hrane bogate kolesterolom. Ovo je samo kap u moru.

S druge strane, ako imate visoku razinu LDL-a i faktore rizika (pušenje, dijabetes), tada će vam ograničiti konzumaciju životinjske i masne hrane, piše Stil.