Završio najvažniji vinski događaj u Istri

U tri dana kroz porečku sportsku dvoranu Žatika prošlo je više od 10.000 posjetitelja, među kojima je bilo i puno inozemnih gostiju. Svoja vina predstavilo je 80 vinara, a sudjelovalo je još 30-ak ostalih izlagača

Neven Jurjak/Vinistra

U porečkoj dvorani Žatika od petka do nedjelje održana je 28. Vinistra - na 3,5 tisuća četvornih metara izložbenog prostora, ukupno je izlagalo 110 izlagača, od čega 80 vinara. Predstavili su svoje svježe i odležane malvazije, vrhunske terane, ali i druga vina (od internacionalnih, ali i nekih malo poznatih autohtonih sorti poput hrvatice i borgonja), a mogle su se kušati i malvazije iz cijelog svijeta pristigle na natječaj Svijet malvazija. Ovogodišnju Vinistru posjetilo je više od 10.000 posjetitelja, među kojima je bio i veliki broj stranih gostiju.

Neven Jurjak/Vinistra  Paul Balke, ugledni nizozemski novinar i vinski kritičar

Iz godine u godinu posjetitelji su sve educiraniji, poznaju istarsku vinsku scenu i karakteristike istarskih sorti te točno znaju što žele“, ističe Nikola Benvenuti, predsjednik Vinistre.

Ključ uspjeha istarskih vina su ljudi, naši proizvođači. Imamo Bogom danu zemlju i klimatske uvjete, međutim i stari su vajka proizvodili vino, no nisu bili tako dobri podrumari. Uvođenjem novih tehnologija upisali smo se na svjetsku vinsku kartu i zbog toga trebamo biti zahvalni istarskim vinarima. Oni su poput naših sportaša - početkom devedesetih najbolje su promovirali Hrvatsku u svijetu, a zaslužni su i za brendiranje Istre kao poznate destinacije“, proučio je župan Istarske županije Boris Miletić.

Neven Jurjak/Vinistra 

“Istarski vinogradi prostiru se na nešto manje od tri tisuće hektara, Istra je središte vinogradarstva i vinarstva pa se veselim svemu onome što su nam pripremili vinari ova tri dana“, dodao je pak svoje impresije Šime Mršić, Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.

Neven Jurjak/Vinistra  Vinar Gianfranco Kozlović i istarski župan Boris MIletić

U četvrtak, dan uoči otvorenja, dodijeljene su na prigodnoj svečanosti i nagrade 28. Vinistre, kao sjajan uvod u ovu važnu vinski manifestaciju. Među nagrađenima je i Kozlovićeva Santa Lucia iz 2018. koja je titulom Best in Show postala najbolja malvazija na svijetu te ujedno šampion u kategoriji odležanih malvazija. Uz Kozlovića ove je godine šampionsku titulu u kategoriji svježih malvazija osvojila obitelj Dešković iz Kostanjice pored Grožnjana.

Neven Jurjak/Vinistra 

Vinarija Kozlović ima i najbolji mladi teran, dok je u kategoriji zrelih terana najviše bodova osvojio onaj iz 2018. buzetske vinarije Vina Agapito. Slovenska vinarija Vinakoper s vinom Capo d' Istria iz 2018. potvrdila je prošlogodišnju šampionsku titulu u kategoriji najboljih zrelih refoška. Uz sedam platinastih odličja za vina iznad 95 bodova, vinarima su dodijeljene 152 zlatne i 36 srebrnih medalja te još 16 zlatnih odličja proizvođačima jakih i alkoholnih pića, dok su ostali sudionici natjecanja dobili diplome. Oznaku IQ – istarska kvaliteta ove je godine dobilo 25 vinara za malvazije iz berbe 2021. i sedam vinara za teran, berbe 2019.

Neven Jurjak/Vinistra  Sommelier Emil perdec održao je sjajnu radionicu 'The Malvasia Myth'

Osim prilike da kušaju najbolja istarska vina, posjetitelje 28. Vinistre oduševile su i zanimljive radionice. Poseban utisak ostavila je radionica 'The Malvasia Myth' sommeliera i korporativnog voditelja hrane i pića u Plavoj Laguni Emila Perdeca u sklopu koje je predstavio suhu i slatku malvaziju iz grčke Monemvasije, pjenušavu i slatku iz okolice Parme i Piacenze, dok su istarske boje branili šampionska svježa Malvazija Dešković i zlatna, odležana Malvazija Brčić.

Zanimljivo je bilo povući paralelu što malvazija kao sorta može pružiti u različitim terroirima. Mnogi ne znaju da je ova sorta za vrijeme Republike Venecije bila vodeća na Mediteranu i na radionici smo evocirali uspomene na njezinu zlatnu eru. Bilo je zanimljivo čuti iskustva grčkih i talijanskih proizvođača“, istaknuo je Perdec, kojeg je ove godine oduševila organizacija Vinistre.

Visoko se podigla i kvaliteta Vinistrinog ocjenjivanja što je iznimno poticajno za vinare pa su i vina svjetske klase. No najveća vrijednost izložbe je brendiranje Istre kao atraktivne vinske destinacije s odličnim malvazijama i teranima", zaključuje Perdec.

Neven Jurjak/Vinistra 

Vinari s Kvarnera predstavili su se radionicama o autohtonim sortama otoka Krka i 'Pjenušavim Kvarnerom'.

“Više od 90 posto kvarnerskih vinograda koji se prostiru na dvjestotinjak hektara, zasađeno je autohtonim sortama, od čega je najzastupljenija žlahtina. Mnogi ne znaju da je Kvarner treća regija u Hrvatskoj po pjenušcima s posebnim prirodnim potencijalom za ta vina. Na Kvarneru gotovo da nema vinara koji u podrumu nema barem jedan pjenušac“, istaknula je voditeljica radionice Ines Matić Matešković koja je predstavila 11 kvarnerskih pjenušaca.

Privatni album  Domagoj Jakopović Ribafish i Časlav Matijević

Svoje dojmove održanom Vinistrom nije skrivao niti voditelj i gastro bloger Domagoj Jakopović Ribafish, koji je ukratko ovako sažeo zbovanja na 28. izdanju najvažnijeg istarskog vinskog događanja.

“Tamo gdje su dobra vina, puno je pozitivne energije. Izdvajam malvaziju iz Grčke i Španjolske, platinaste i zlatne malvazije i terane poznatih istarskih imena, a tu su i neka ozbiljna vina butik vinarija za koje će se tek čuti. U biti, kako kaže dobri duh Vinistre Emil Perdec, ovdje sve valja“, poručuje Ribafish.

Više fotografija sa 28. Vinistre pogledajte u našoj galeriji.