"Prošla vinogradarska godina bila je povoljna, iako su nas iznenadili snijeg i led početkom travnja. Zbog toga je urod bio nešto manji, no zahvaljujući toplom svibnju, ugodnim ljetnim temperaturama te lijepom i suhom vremenu za vrijeme berbe, brali smo grožđe iznimne kvalitete pa će i vina biti iznad svih očekivanja", istaknuo je Nikola Benvenuti, predsjednik Vinistre otvarajući 10. izložbu mladih vina En primeur u zagrebačkom hotelu Esplanade.

En primeur_11.jpg
NEVEN JURJAK Degustaciju je vodio sommelier Emil Perdec

Kvalitetu vina prošlogodišnje berbe potvrdila je i degustacija šest malvazija iz šest različitih vinorodnih područja koju su vodili  sommelier Emil Perdec i dr. Kristijan Damijanić, predavač na porečkom Studiju mediteranske poljoprivrede u sklopu Veleučilišta Rijeka. Općenito, vina su bila zelenkasto-žute tipične za malvaziju. Aromama su dominirali fini zreli voćni breskve, marelice, jabuke pa i tropskog voća poput banane, isprepleteni s cvjetnim mirisima akacije i bazge te cvjetno herbalnim mente i ružmarina. Okusom su bile ugodno svježe, strukturirane i punih tijela te uravnotežene i harmonične. Emil Perdec rekao je da su malvazije netom napunjene u boce pa se svakim danom mijenjaju, ali da se može pretpostaviti da će u konačnici vina biti vrlo dobra.

En primeur_16.jpg
NEVEN JURJAK 

Prema službenoj regionalizaciji vinogradarstva naš najveći poluotok dijeli se na tri vinogorja, Zapadnu, Centralnu i Istočnu Istru, no ekipa Vinistre je uoči predstavljanja mladih vina posebno istaknula i malvazije iz Južne Istre, obalnog dijela između rta Kamenjak i Limskog kanala, Sjeverozapadne oko Umaga te Sjeverne prema Buzetu. Razlikovale su se na kušanju po intenzitetu voćnih ili herbalnih aroma te punoći i svježini, ponajprije mineralnosti.

"Istočna Istra se budi", istaknuo je Perdec. U tom kraju oko Labina puno se ljudi u prošlosti iselilo, a oni koji su došli nisu uzgajali lozu. Sad se pojavljuju novi vinari u Nedešćini, području oko Svete Nedjelje, a na kušanju je bila malvazija iz 2021. tamošnje vinarije Matiška s tipičnim sortnim notama mente i akacije.

En primeur_10.jpg
NEVEN JURJAK 

Južnu je Istru predstavljala malvazija Josipa Bepa Siljana iz Šegotića nedaleko od Duge Uvale, prošlogodišnjeg prvaka Vinistre s Merlotom koji je osvojio veliku zlatnu medalju. Siljanova Malvazija 2021. imala je više voćnih nota, ponajprije jabuke, potom breskve i marelice, ali i agruma te banane. Od herbalnih se isticao ružmarin, a mirisala je malo i na koprivu.

U Zapadnoj Istri palo je puno kiše u kolovozu. Natopila je zemlju pa je grožđe sazrijevalo bez stresa zbog suše. Tamo je crvena zemlja, a Malvazija 2021. vinarije Radovan iz okolice Višnjana imala je izraženiji travnati, može se reći i sauvignonski karakter.

En primeur_01.jpg
NEVEN JURJAK 

Ljetne kiše bilo je i u Sjeverozapadnoj Istri, gdje se miješaju crvena i bijela zemlja. U mladom vinu vinarije Novacco iz Fernetića pokraj Brtonigle, čiji su vinogradi na crvenici, ponovno su se osjećale herbalne note. Slično je vrijeme bilo i u Sjevernoj Istri, a malvazija bujske vinarije Franković u trenutku kušanja pokazala se najboljom od svih šest. Suho, elegantno, trajno i mineralno vino je od grožđa s glasovitog položaja Santa Lucia na bijeloj zemlji. Vrlo je svježa, ponajprije zbog mineralnosti, bila i druga malvazija s bijele zemlje, vinarije Sirotić iz sela Medveja. Sva su vina još bila "nemirna" i u pravoj će formi biti za tri ili četiri tjedna nakon što se smire u boci. Ipak, čini se da su ona s bijele zemlje već sad spremnija za tržište.

marijan arman.jpg
instagram armanmarijanwines Vijest o smrti velikog istarskog vinara Marijana Armana stigla je netom prije početka En primeura 2022.

Na izložbi En primeur poslije kušanja mlada je vina predstavilo pedesetak Istarskih vinarija, dvadesetak iz Sjeverozapadne Hrvatske te nekoliko s Kvarnera. A počela je u tužnom raspoloženju zbog smrti jednog od vodećih istarskih vinara Marijana Armana. Poznat je bio po odličnim vinima od internacionalnih i lokalnih sorata, chardonnayja, sauvignon blanca, cabernet sauvignona i merlota te muškata i terana, a posebno je bio ponosan na Malvaziju Gcru koja je bila prvak Vinistre 2018. godine. Bila je od grožđa iz vinograda koji je posadio još njegov pradjed, a Marijan je svoje nasade razvijao proizvodeći sadnice iz pupova tih loza.

"Ne volimo reći da uzgajamo lozu, nego da se međusobno odgajamo i upoznajemo. Mi ne proizvodimo, mi živimo vino i mislimo da se bavimo najljepšom umjetnošću na svijetu", tim je riječima Marijan Arman predstavljao vinariju i obitelj.