Podsjetimo se, mišići unutarnje strane bedara nisu nam važni samo iz estetskih razloga (iako se većina žena javlja zbog tog nezadovoljstva) nego i funkcionalno.
Koristimo ih prilikom brojnih kretnji kuka, važni su za stabilizaciju zdjelice, ključni su pri hodu, jednonožnom stavu i slično.
Prošli put smo vam pripremili i pokazali set jednostavnijih vježbi za njihovu aktivaciju i jačanje (https://story.hr/Storybook/a145880/Donosimo-vjezbe-za-zdrave-i-funkcionalne-misice-unutarnje-strane-bedara.html) , a ovoga ćemo puta našu pažnju usmjeriti funkciji aduktora unutar kompleksnijih pokreta pa se pripremite za nešto zahtjevnije vježbe.
“Niti jedan mišić u našem tijelu ne radi sam za sebe. Naši aduktori, odnosno mišići unutarnje strane bedara sudjeluju u brojnim kompleksnim, višezglobnim kretnjama. Takve kretnje zahtijevaju zajedničku koordinaciju dijelova tijela, zglobova i mišića kako bi stvorili kvalitetan i svrsishodan pokret. Stoga možemo reći da kada pravilno koristimo naše tijelo, koristimo obrasce kretanja, a ne zaseban mišić”, objašnjava Sanja Kovačec te nastavlja: “ Kao što sam rekla, aduktori imaju veoma raznovrsnu funkciju u našem kretanju. Osim privlačenja noge prema centralnoj liniji tijela, ti mišići sudjeluju u pokretima ispružanja (ekstenzije), savijanja (fleksije) i unutarnje rotacije natkoljenice u zglobu kuka, a posebno su aktivni u jednonožnom stavu, pa tako i u hodu. Iako ih najčešće treniramo u frontalnoj ravnini (u smjeru lijevo-desno), njihova je funkcija značajna u svim ravninama, a posebno u promjenama smjera kretanja, što je njihova bitna funkcija u sportu. Također, kako bi naši aduktori mogli biti funkcionalni, važno nam je da nisu skraćeni ili prenapeti. Istezanje aduktora smo prikazali u našem videu o mobilnosti, koji vam ujedno može poslužiti kao zagrijavanje prije bilo kojeg treninga.”
Naš današnji trening za aduktore zapravo je ujedno i trening za core ,a osjetit ćete i mišiće stražnjice, nogu i leđa. Nemojte zaboraviti da ne postoji kvalitetan pokret bez pravilnog disanja i aktivacije našeg corea kojim stabiliziramo kralježnicu prilikom kretnji i time sprečavamo potencijalne loše kretnje kojima kompromitiramo ispravno izvođenje pokreta. Slabi, skraćeni ili neaktivni aduktori mogu doprinijeti bolovima u leđima, preponama ili koljenu, a izgled takvih mišića sigurno neće biti ono što želimo. Zategnuta i čvrsta unutarnja bedra možemo postići jedino vježbom.
Kako biste ovaj trening koji smo vam pripremili odradili na ispravan način važno je stabilizirati kralježnicu aktivacijom mišića našeg corea (svi mišići oko kralježnice - https://story.hr/Storybook/a141286/Ispravno-birajte-vjezbe-za-snazan-core.html) prije nego započnete sa svakom vježbom. Kada to napravite spremni ste pratiti Sanjine pokrete i vježbati s njom. Prilikom izvođenja nekih vježbi možete koristiti otpor u obliku bučica il girje, a trebat će vam i štap od metle ili nešto slično. Stavite naglasak na svjesnu aktivaciju mišića unutarnje strane bedara.
Idemo!