Gotovo da ne postoji osoba koja na sebi ne bi neki dio tijela htjela promijeniti ili popraviti. Pa čak i one žene koje intenzivno vježbaju, paze na ishranu, pravilan unos tekućine te zaista izgledaju zdravo i besprijekorno, iako smo mi stava da ste sve savršene baš takve kakve jeste i da trebate uživati u svojoj jedinstvenoj ljepoti i pojavi, naći će nešto čime će biti manje zadovoljne.
Sanja Kovačec, vlasnica studija za vježbanje Power House, kaže da joj je većina vježbačica, kroz njenu dugogodišnju profesionalnu praksu isticala da želi promijeniti i učvrstiti unutarnju stranu bedara. Žene često kažu da taj dio noge strukturom kože i čvrstoćom ne prati fizički izgled ostatka njihove noge. “S druge strane, kod sportaša i rekreativnih sportaša sve više možemo čuti o boli u preponama, što nam ukazuje na sličnu problematiku nedovoljno aktivnih i slabih aduktora - mišića unutarnje strane bedara”, objašnjava Sanja.

Zašto je to tako i što nam je činiti? Krenimo redom…

“Aduktori ili mišići unutarnje strane natkoljenice sastoje se od pet mišića čija je najpoznatija funkcija adukcija kuka, odnosno privlačenje noge prema centralnoj liniji ili jedne noge prema drugoj. To su i kretnje koje najčešće treniramo kada govorimo o vježbama za aduktore. Takve izolacijske vježbe su svakako dobre za aktivaciju i jačanje aduktora, no kao i svi drugi mišići u našem tijelu, niti aduktori ne rade neovisni o ostalim mišićima, stoga je njihova funkcija u tijelu daleko kompleksnija od toga”, objašnjava nam Sanja te dodaje: “Funkcionalno gledano, osnovna zadaća aduktora je stabilizacija zdjelice, posebno dok stojimo na jednoj nozi. Također, to su jedni od najvažnijih mišića pri hodu. Ovisno o položaju bedrene kosti, aduktori u normalnom životu češće rade pokrete ekstenzije (ispružanja) i fleksije (svijanja) kuka, nego adukcije (primicanja noge k nozi), zbog čega su najaktivniji mišići pri hodu, dok istovremeno doprinose stabilizaciji zdjelice i sprečavaju njene neželjene pomake.”

Već smo ranije pisali o mišićima koji imaju tendenciju biti premalo ili previše aktivni, pa za aduktore, kao i gluteuse, možemo reći da će uglavnom biti inhibirani (“uspavani”) ili neaktivni kod kretnji u kojima ih trebamo. Ne morate biti veliki stručnjaci da primijetite kako mnogi ljudi hodaju nepravilno, objašnjava Sanja te kao primjer navodi kretnje s velikim otklonima (pomacima) zdjelice u svim ravninama, a što upućuje na neaktivnost aduktora, ali i glutealnih mišića.

O gluteusima smo govorili u prethodnim člancima. Zato je Sanja za vas sada pripremila vježbe za aduktore, odnosno mišiće unutarnje strane natkoljenice, odnosno unutarnje strane vaših bedara. Treba vam stolac, loptica ili deblji jastuk, a neke vježbe možete izvoditi i s utezima/pijeskom na gležnjevima za jači efekt. Redovnim izvođenjem osjetit ćete pojačan tonus i čvrstoću u mišićima.
Ovim vježbama, aduktore ćemo aktivirati, osvijestiti i ojačati kako bi ih kasnije mogli uključiti u razne multi zglobne, svakodnevne pokrete, od kojih je najvažniji hod.

Čitajte nas i sljedeći petak, jer slijedi napredniji dio, odnosno integracija aduktora u kompleksnije pokrete i vježbe!

Pa krenimo...