ŠTO NAPRAVITI VEĆ DANAS DA SMANJITE OPADANJE KOSE? Nakon 50. se jasno vide posljedice zanemarivanja

Već od tridesete godine u tijelu svake žene počinju promjene koje drugima možda i nisu toliko očite. Možemo na vrijeme spriječiti stanjivanje kose, gubitak volumena i opadanje te ublažiti kasnije posljedice perimenopauze i menopauze na kosu.

Shutterstock

Promjene koje se s vremenom događaju u našem tijelu spore su, ali sigurne. Možda ste primijetili da se vaša kosa počela mijenjati od 30. godine, ali nakon 50. te promjene postaju sve očitije.

Žene imaju kompliciran hormonski sustav i neke se promjene počinju događati i prije perimenopauze i menopauze. Od 30. godine trebamo početi razmišljati o zdravlju svoje kose i vlasišta jer ćemo se tako dobro pripremiti za sve promjene koje će se dogoditi ulaskom u menopauzu. Kosa je veliki dio našeg ženskog identiteta - pa ćete kasnije biti zahvalni ako se sada za nju pobrinete. Dermatologinja Panta Ruani Schaefer za portal Mind body Green objasnila je koje mjere trebate poduzeti sada kako bi kasnije promjene imale minimalan učinak na vašu kosu.

1. Kosa postaje tanja i gubi volumen

Kako se hormoni počinju mijenjati, mnoge žene primjećuju da im se kosa prorjeđuje. 'Estrogen fluktuira u silaznom trendu, a homologni hormoni rastu', kaže Schaefer. Kada se razina ovih hormona poveća, možete primijetiti da vam se kosa prorijedi.

Shutterstock 

'Povećanje androgena sužava stabljiku dlake, pa je promjer pojedinačne dlake manji', objašnjava ona. Ovi androgeni također inhibiraju rast, pa je moguće da vam kosa prestane na određenoj duljini ili se teže obnovi nakon epizode masovnog gubitka kose (primjerice, na prijelazu godišnjih doba, nakon bolesti i sl.). Te se promjene neće dogoditi preko noći, no mogle bi početi oko 30. godine života, dodaje Schaefer.

2. Ponekad je sjajna i svijetla, a ponekad je frizura noćna mora

Ove promjene volumena i gustoće nemaju točnu početnu točku.

'Iako se menopauza definira kao puna godina bez menstruacije, početak perimenopauze nije jasan za većinu žena', kaže Schaefer. Zato su promjene u strukturi kose postupne i nepredvidive.

Shutterstock 

Budući da će razine estrogena fluktuirati, perimenopauzalni simptomi će dolaziti i nestajati. Stoga, ako primijetite da su pramenovi neko vrijeme tanki, a zatim se vrate u normalu, ne brinite - to je samo nešto povezano s hormonalnim fluktuacijama.

3. Kosa različito reagira na tretmane i hormonalne promjene

Promjene kroz koje će proći vaša kosa ne možete u potpunosti izbjeći, ali se od sada možete usredotočiti na zdravlje svoje kose i vlasišta kako biste ublažili utjecaj tih hormonalnih promjena.

Što možete učiniti da vaša kosa bude zdrava?

Dermatolog vam savjetuje da poduzmete nekoliko koraka koji mogu osigurati bolje zdravlje vaše kose i vlasišta na koje će manje utjecati hormonalne promjene, piše Sensa.rs

• Počnite rano: 'Počnite liječiti probleme kada prvi put primijetite promjenu, jer to može spriječiti razvoj ozbiljnijih dugoročnih stanja poput alopecije', kaže Schaefer. Ako primijetite stanjivanje kose ili gubitak volumena, posavjetujte se s dermatologom kako biste pronašli najbolji način djelovanja.

Shutterstock 

• Upravljajte svojim očekivanjima: Prije nego što prebrzo donosite zaključke, uzmite u obzir da su promjene u gustoći kose normalne. Nemojte se uspoređivati ​​s drugima i budite strpljivi kada isprobavate bilo koji novi tretman.

Usredotočite se na stil života i lokalne tretmane: proizvodi za rast kose mogu biti izuzetno korisni, ali ne možete zanemariti ni utjecaj zdravog načina života.

'Također sada imamo više informacija o povezanosti uma i tijela te o tome kako stres može poremetiti naše mehanizme suočavanja', kaže Schaefer. Istraživanja pokazuju da stres igra vrlo važnu ulogu u gubitku i degradaciji kose. Stoga će vam puno pomoći ako uz proizvode i tretmane za njegu kose u svoju rutinu uvedete neke prakse aktivnog opuštanja.