Kako liječiti ubod morskog ježa: Ako imate ove simptome, hitno se javite liječniku jer su jako opasni

Ljetovanje donosi brojne morske radosti, ali i neke morske gadosti. Ako ste ikad stali na morskog ježa vjerojatno ste se suočili s problemom bodlje koja vam je ostala u tijelu, evo kako treba postupiti ako vam se to dogodi kako biste spriječili neželjene posljedice.

Shutterstock

Prva pomoć kod uboda morskog ježa zahtijeva brzo uklanjanje oštrih bodlji. Međutim, uklanjanje bodlji morskog ježa pincetom može uzrokovati njihovo pucanje. Evo što poduzeti ako vam se dogodi takva nezgoda. 

Topli oblozi mogu pomoći kod boli i oteklina, a nesteroidni protuupalni lijekovi također mogu ublažiti bol. U danima nakon ozljede potrebno je održavati ranu čistom i mazati je antibiotskom mašću. Ako je rana crvena ili svrbi, lokalna hidrokortizonska krema može pomoći.

Shutterstock 

Ako ste nagazili na morskog ježa, preporuča se da zahvaćeno mjesto odmah natopite octom koji može pomoći u otapanju bodlji. Ako prvo namakanje octom ne ukloni bodlje, treba nastaviti s octenim oblozima nekoliko puta dnevno dok bodlje ne nestanu.

Znat ćete da su bodlje nestale kada više ne strše iz kože i kada više nema crnih ili sivih točkica na površini kože. Naravno, kod uboda je uvijek poželjno javiti se liječniku, kako ne bi došlo do komplikacija.

Kad potražiti liječničku pomoć?

Alergijska reakcija na ubod morskog ježa ponekad može biti opasna po život. Osobe koje su inače alergične na morske ježince ili druge bodljikaše trebaju odmah otići na hitnu pomoć ako ih ubode morski jež.

Morate odmah posjetiti liječnika ako imate bilo koji od ovih simptoma: 

poteškoće s disanjem

gubitak svijesti, vrtoglavica ili promjene raspoloženja ili ponašanja

iznenadni osip na drugom dijelu tijela od uboda

velika oteklina u blizini mjesta uboda

Shutterstock 

Također, ako sumnjate da vas je ubo otrovni morski jež, odmah potražite liječničku pomoć. Neki od znakova da je ubod morskog ježa možda bio otrovan uključuju:

• vrtoglavicu

• promjene u brzini otkucaja srca

• gubitak svijesti

• mučnina ili povraćanje

• poteškoće s disanjem

Kad se bodlja morskog ježa odlomi ispod kože, može se premjestiti na drugo mjesto u tijelu. Ako se to dogodi, možda će ga trebati kirurški ukloniti. Ako se bodlja može napipati ispod kože, ako je vidljiva ispod kože ili je odlomljena, posjetite liječnika.

Kad je bodlja zarobljena ispod kože ili čak nakon što je bodlja uspješno uklonjena, moguće je razviti infekciju od uboda morskog ježa.

Shutterstock 

Znakovi infekcije uključuju:

• crvene pruge koje izlaze iz rane

• pojačana bol

• toplina na mjestu rane

• intenzivno oticanje

• vrućica

Za liječenje znakova infekcije od uboda morskog ježa, trebate posjetiti liječnika, piše Ordinacija.hr