Samo zato što ste neki proizvod pronašli na policama trgovine sa zdravom hranom ili ga promovira vaš omiljeni fitness influencer to ne znači nužno da je dobar za vas. Jedan od takvih proizvoda, koji je posljednjih godina doživio veliku popularnost, je kokosovo ulje.
Već su ranije studije istaknule mogući negativan utjecaj konzumacije ovog ulja na kolesterol pa liječnici savjetuju oprez prilikom prelaska na ovakve 'zdravije' verzije.
Kardiolog Mohammed Alo na TikToku je podijelio svoje mišljenje o kokosovom ulju.
'Sve što je na sobnoj temperaturi u krutom stanju je zasićena masnoća i podiže razinu LDL (lošeg) kolesterola', rekao je liječnik te dodao da je najbolje izbjegavati ulja koja su bogata zasićenim masnoćama.
LDL je skraćeno od 'lipoprotein niske gustoće' te se naziva 'lošim' kolesterolom jer može uzrokovati nakupljanje plaka u arterijama i naposljetku dovesti do bolesti srca, uključujući srčani i moždani udar.
Prema navodima Harvard Health Publishinga kokosovo ulje sastoji se od 90 posto zasićenih mastišto je viši postotak nego u maslacu (64 posto zasićenih masti) i svinjskoj masti (40 posto zasićenih masti).
Američka udruga za srce (AHA) također navodi da kokosovo ulje ima potencijalno loš utjecaj na kardiovaskularno zdravlje jer podiže razinu LDL kolesterola.
Kokosovo ulje zamijenite zdravijim verzijama: maslinovim, avokadovim ili sezamovim uljem, jer svako od navedenog ima niže razine zasićenih masti od njega, piše Best Life.