Neki se trude izbaciti masti iz prehrane smatrajući ih nezdravima, no to nije posve točno. Masnoće su bitan nutrijent koji je potreban našem tijelu te, iako je točno da neke masnoće nisu dobre za naše zdravlje, postoje i zdrave masnoće koje moramo unositi kako bi naš organizam ispravno funkcionirao.
Kardiolog David Sabgir je za EatingWell objasnio da nam nezasićene masnoće pomažu u snižavanju LDL ('lošeg') kolesterola i triglicerida te da povećavaju HDL kolesterol (dobar).
Koja je razlika između zasićenih i nezasićenih masnoća?
Zasićene masne kiseline su na sobnoj temperature krute, a nezasićene tekuće zbog njihove različite kemijske strukture. Prve će uzrokovati debljanje i podizati kolesterol dok druge to neće činiti.
Nezasićene masnoće pronaći ćemo u mediteranskoj prehrani, u namirnicama poput maslinovog ulja, orašastih plodova, avokada i ribe.
Spomenute dobre masnoće možemo podijeliti na mononezasićene i polinezasićene, u koje spadaju omega-3 i 6 masne kiseline. Pronaći ćemo ih i u ribi, chia sjemenkama, lanenim sjemenkama, orasima, grahu i soji.
Ove masti pomažu u apsorpciji vitamina topivih u mastima A, D, E i K, reguliraju tjelesnu temperaturu, štite organizam i neophodne su za njegov rast i razvoj, piše Živim.