Što jesti kad imate dijabetes? Nutricionistica otkriva što će šećer držati pod kontrolom, a što preskočiti

Nutricionistica je detaljno objasnila što treba jesti kad imate dijabetes, ali i dala savjete za prevenciju.

Shutterstock

Dijabetes se često shvaća samo kao povišeni šećer u krvi i pretilost, uz potrebu terapije i smanjenja unosa slatkiša. No, uzrok nije uvijek jednostavan, a pravi problem leži u nepravilnim navikama koje dovode do ove bolesti.

Kad netko spomene šećernu bolest, svima je odmah jasno da ta osoba ima 'jako' visok šećer i uglavnom ima višak kilograma, te da će taj problem riješiti odgovarajućom terapijom, mršavljenjem, 'bušanjem žlice' i izbacivanjem slatkiša. To je donekle i istina, jer se zaboravlja i ne gleda uzrok problema, zašto je došlo do tako visokog šećera, kao i pretilosti, kaže nutricionistica Dijana Radetić.

Shutterstock 

'Glavni uzrok ovog problema su nepravilne navike i nije samo problem sa slatkišima. Da bi čovjek izbjegao dijabetes, čak i kada već ima dijagnozu, mora uspostaviti pravilne prehrambene navike, ako treba smršavjeti, voditi računa o tjelesnoj aktivnosti i bioritmu, gdje je noć za odmor, a dan za rad , te kanaliziranje stresa kroz opuštajuće aktivnosti (čitanje, šetnja, ples ili neki drugi hobi). Sigurna sam da kraj sebe imate barem jednu osobu koja ima povišen šećer na živčanoj bazi', nutricionistica.

Što jesti?

Što se tiče prehrane, treba se bazirati na namirnicama koje su najbliže izvornom obliku. Kad god je moguće, berite ih sezonski i lokalno. U hrani i piću budite umjereni, a namirnice neka budu raznolike. Ono na što treba obratiti posebnu pozornost je da jedete više svježeg sirovog povrća u obliku salate.

Shutterstock 

To bi uključivalo fokusiranje na svježe voće i povrće, orašaste plodove, mahunarke, proizvode od cjelovitih žitarica, nemasno meso, obrane mliječne proizvode i ribu kad god je to moguće', otkrila je.

Što izbjegavati?

Izbjegavajte visoko prerađene prehrambene proizvode, poput peciva, slatkiša i grickalica, brze, pržene i pržene hrane. Ako ipak pojedete neke od ovih, pobrinite se da sljedeći obrok bude bolje isplaniran od navedenih namirnica.

Shutterstock 

'Ništa nije 100% zdravo ili 100% nezdravo. Ključ je u umjerenosti, kako u prehrani tako i u ponašanju. Što to znači? Nemojte preskakati obroke, uz svaki slani obrok pojedite zdjelu salate, brzo hodajte barem pola sata, penjite se stepenicama, kad vas uhvati nervoza dišite duboko i ne čekajte ponoć da idete spavati', ističe ona. .

Također, ne zaboravite jednom godišnje napraviti krvnu sliku i posjetiti liječnika opće prakse', istaknula je za Kurir.