Blagdanska sezona je na vratima, a svaka proslava uključuje i puno ukusnih zalogaja. Često ni jedno slavlje ne može proći bez mesa ispod peke ili s ražnja, no sigurno vam je poznato da nakon obilnog obroka s pečenjem može doći do probavnih smetnji.
Naravno, to ne znači da se morate odreći omiljenog prazničnog obroka, no bitno je pripaziti koju vrstu mesa jedete i da ne pretjerate. Na što obratiti pozornost objasnila je nutricionistica Jovana Srejić Ferluga tijekom gostovanja u emisiji 'RTS Ordinacija'.
'Svinjetina, koja može sadržavati i više od30 posto masnoće, je najteže probavljiva. Odojak je nešto manje mastan, dok govedina ima oko 20 posto masnoće, slijede pileći batak i karabatak, puretina, govedina, janjetina i jaretina s oko 10 posto masti', kaže nutricionistica Jovana Srejić Ferluga.
'S obzirom na to da se pripremalo na suhoj toplini i da je meso upilo dosta masnoće, ovako pripremljeno meso se probavlja oko pet sati, odnosno toliko će ostati u želucu. Ako smo ga kuhali, bilo bi tri sata', objasnila je nutricionistica.
Kad je riječ o načinu pripreme, nutricionistica kao najproblematičniji izdvaja izravan izvor vatre - loženje drva, ugljena, jer tad mast kaplje na te vruće komade i pod vrlo visokom temperaturom dolazi do transformacije masnoće koja potom vraća se na pečenje.
'Puno su bolje električne varijante, električni roštilji, električne pećnice, negdje gdje masnoća otječe i ne vraća se natrag u obliku pare u samu hranu', objašnjava nutricionistica.
Kolika bi trebala biti porcija pečenja za prosječnu osobu?
'Ovisi što je tko jeo za doručak, ali recimo da su naše potrebe, ako smo zdravi, ako nismo pretjerano fizički aktivni, 0,8 grama po kilogramu tjelesne mase, što za referentnog čovjeka od 80 kilograma znači da znači oko 65 grama proteina i sad kad to prevedemo u pečenje, to znači negdje oko 250, 300 grama pečenja najviše', objasnila je Jovana Srejić Ferluga.
Što se nikako ne smije jesti uz pečenje?
Meso, općenito, ne treba kombinirati s koncentriranim ugljikohidratima – s krumpirom, rižom, tjesteninom.Ne bismo smjeli kombinirati dvije različite vrste proteina, odnosno ne bismo smjeli kombinirati meso s jajima, ili npr. sa sirom.
Nutricionistica navodi da možemo kombinirati dva komada različitog pečenja, a da je u pečenje dobro dodati hren jer će ubrzati probavu.
Pečenje i piće
Kad je riječ o pićima, postoji cijela teorija o tome koje piće ide uz koje pečenje, ali je drugačije s nutricionističkog aspekta.
'Riječ je o određenoj količini alkohola, pa bi bilo dobro, jedno piće, bilo da se odlučimo za dvije čaše vina ili do pola litre piva, to je granica koja bi pozitivno djelovala na nas. Potaknulo bi lučenje probavnih sokova, što želimo, hajdemo, ubrzajmo probavu', precizirala je nutricionistica i dodala da jedno piće može smanjiti količinu kolesterola iz mesa.
'Alkohol je bolje piti nakon što smo pojeli meso jer tada potičemo lučenje tih sokova, kada su nam potrebni', rekla je nutricionistica Jovana Srejić Ferluga.
Također je razjasnila zabludu da masno meso ima puno kolesterola, zapravo je obrnuto.Masno meso ima puno triglicerida i manje kolesterola, a nemasno meso, poput piletine, ima manje triglicerida, ali puno kolesterola.
Toplo ili hladno pečenje?
Biokemijski gledano, nema velike razlike hoće li se pečenka jesti topla ili hladna.
'Vjerujem da barem možemo reći da što manje traje pečenje to je veća sigurnost hrane', rekla je nutricionistica i naglasila da pečenje ne smije biti vruće nego na temperaturi tijela.