UTJECAJ 'DRUGOG PUBERTETA' NA KOŽU: Što žene nerijetko iznenadi u menopauzi?

Razdoblje koje se često naziva drugim pubertetom može početi već u 40-ima, a osim promjena raspoloženja, ostavlja i negativne posljedice na koži koje treba tretirati jedinstvenim formulama.

Shutterstock

Baš kao u pubertetu ili trudnoći, u tijelu se u perimenopauzi i menopauzi događaju velike promjene i nastaje izražen disbalans hormona.

Od gubitka kose, promjene raspoloženja, noćnog znojenja do učestalih urinarnih infekcija, najava menopauze dolazi uz pregršt simptoma koji se počinju javljati već oko 40. godine.

No što žene nerijetko iznenadi? Činjenica da se na koži, baš kao i u tijelu, počinju događati strukturalne promjene koje nerijetko mogu biti i dijametralno suprotne od onoga što ste imali do tada. Koža prije svega postaje suha, izgledom beživotnija i opuštenija, tanja i osjetljivija, a treba joj i više vremena za oporavak jer se stanice sve sporije multipliciraju.

Iako menopauzu proživljavaju baš sve žene koje su imale menstruaciju, i dalje se ne govori dovoljno o posljedicama koje ostavlja ne samo na tijelo, nego i na psihu žene, a pravilna njega kože u menopauzi praktički je nepoznanica. Iako starenje kože počinje već u 20-ima, kada primjećujemo nastanak sitnih bora oko očiju te blagu opuštenost kože oko čeljusti i na obrazima, veći gubitak elastina i kolagena počinje tek u 40-ima, a u menopauzi je na vrhuncu. U prve tri godine menopauze žene izgube 25% kolagena u koži, što dovodi do znatnog opuštanja lica, ali i pojačane suhoće jer kolagen pomaže i zadržati vlagu u koži. No anti-aging nije nužno jedina briga u njezi ovakve kože.

U perimenopauzi muški hormoni polako postaju dominantniji pa pojačano rade i žlijezde, što pridonosi većoj masnoći lica, ali i pojavi neželjene dlakavosti. Ukratko, kombinacijom osjetljivosti i pojačanog lučenja sebuma nerijetko se u menopauzi pojave i hormonalne akne koje je važno pametno liječiti. Koža zapravo zahtijeva rješavanje nekoliko problema istodobno. Imate li problema samo sa suhoćom i osjetljivosti kože, važno je uložiti u hidratantne kreme za regeneraciju s aloe verom, probioticima, vitaminom E, ceramidima, hijaluronskom kiselinom i sličnim sastojcima kako biste koži pomogli da se brže regenerira i bude zaštićena.

Preporučuje se i anti-aging njega u obliku kreme i/ili seruma s peptidima koji izvrsno popunjavaju bore te retinolom, sastojkom koji će potaknuti proizvodnju kolagena, ubrzati obnovu stanicu i ojačati kožu. Retinol je fantastičan i ako imate problema s hormonalnim aknama jer održava pore čistima i regulira lučenje sebuma, uz anti-aging pogodnosti koje su neporecivo važne.

Pripazite da vaša svakodnevna njega sadrži hidratantne i umirujuće maske, tonike ili serume kako biste spriječili dehidraciju, iritacije i crvenilo.