Dame Vivienne Westwood engleska je poslovna žena i modna dizajnerica, a rođena je 8. travnja 1941. godine.
Poznata je po uvođenju novog vala i suvremene punk mode u mainstream industriju. Publicitet je stekla kada je dizajnirala kolekciju odjeće za modnu kuću Malcolma McLarena. Spojili su modu i glazbu kako bi oblikovali punk scenu u Ujedinjenom Kraljevstvu 1970-ih.
Kasnije je najprije otvorila trgovine u Londonu, a potom proširila svoje poslovanje diljem Europe i u neke druge dijelove svijeta. Njezine trgovine prodaju niz jedinstvenih kreacija, a neke od stvari imaju političke ideje i uzroke.
Rođena je u Derbyshireu, a njezini roditelji su Gordon i Dora Swire. Vivienne je išla u gimnaziju Glossop 1958., a kada je imala sedamnaest godina, preselila se u London i studirala na Harrow School of Art. Potom je počela raditi u tvornici, a u međuvremenu je pohađala nastavni tečaj, kako bi podučavala osnovnoškolce. Otprilike u to vrijeme sama je dizajnirala nakit i prodavala ga na štandu koji se nalazi na ulici Portobello.
Godine 1962. upoznala je Dereka Westwooda u Harrowu. Vjenčali su se iste godine i Vivienne je za tu priliku dizajnirala vlastitu vjenčanicu. Godinu dana kasnije rodio im se sin Benjamin Westwood, a par se rastao 1965. godine.
Kasnije se povezala s Malcolmom McLarenom te s njim preselila u stan u Claphamu. Napustila je podučavanje 1971. kada je McLaren donio odluku o otvaranju butika, Let it Rock, na 430 King's Road. Ime trgovine mijenjalo se s vremena na vrijeme, ali to je bilo mjesto gdje je Vivienne počela graditi svoje modno carstvo.
Kreirala je odjeću kakvu je zamislio McLaren, crpeći ideje i inspiraciju od fetišista, biciklista i prostitutki. McLaren je u to vrijeme postao menadžer Sex Pistolsa, punk glazbene grupe. Vivienne Westwood i McLaren stekli su veliku popularnost i pozornost otkako je bend nosio njihov dizajn. Godine 1967. par je dobio sina Josepha Corréa.
Zatim se udala za Andreasa Kronthalera i 2000. godine preselila iz stana u kuću koja je izgrađena 1703. godine, a nekada je bila u vlasništvu majke kapetana Cooka.
Vivienne voli vrtlarstvo i ne zanima je čitanje novina ili gledanje televizije. Duboko je zainteresirana za punk modu. Ova vrsta stila uključivala je opremu za ropstvo, žilete, lance za bicikl, BDSM, ogrlice za pse sa šiljcima i posebnu šminku i kosu.
Ugledni klijenti nosili su njezin dizajn, kao što je princeza Eugenie, koja je nosila kreacije s Vivienneinim potpisom za sve ceremonije na kraljevskom vjenčanju 2011. Prije toga 2009., vojvotkinja od Cornwalla nosila je dizajn odjeće za Royal Ascot. Štoviše, i Gwen Stefani voli stil Vivienne Westwood.
Vivienne Westwood ne samo da je bila inspiracija drugim dizajnerima, već je pokrenula karijere nekih dizajnera na modnu scenu Britanije. Zaposlila je Patricka Coxa 1984. da dizajnira obuću za svoju kolekciju. Rezultat je bio prototip cipela s petom sličnih onima zbog kojih je Naomi Campbell pala na modnoj reviji u Parizu 1993. godine.
Osim ljubavi prema dizajnu, ona je i politička aktivistica. Davala je izjave i vodila kampanje u prilog svojim političkim stavovima. Pokrenula je dizajn majica i odjeće za bebe sa sloganom 'Nisam terorist, molim te, nemoj me uhititi'. Poduzela je još mnogo aktivnosti kako bi prenijela svoje stavove.
Godine 1992. Westwood je nagrađena OBE-om, koji je dobila od kraljice Elizabete II u Buckinghamskoj palači. Na zloglasnoj fotografiji snimljenoj nakon događaja, otkriveno je da Westwood nije nosila donje rublje. 'Čula sam da je ta fotografija zabavila kraljicu', kasnije je rekla.
Ne smijemo zaboraviti i pojavljivanje bajkovite kreacije koju potpisuje Vivienne Westwood u filmu Seks i grad, u ulozi vjenčanice Carrie Bradshaw, a ostala je zapamćena do danas.
Tijekom godina, Westwood je podržavala vrtoglavu raznolikost političkih izbora. Nedavno je podržala Jeremyja Corbyna i Laburističku stranku kao 'svjetionik nade u borbi protiv nastalog krajnje desnog nacionalizma, ksenofobije i rasizma u velikom dijelu demokratskog svijeta'.
U galeriji pogledajte više fotografija Vivienne Westwood.