Jučer je u Dohi otvoreno Svjetsko prvenstvo u nogometu, a premda su bile pozvane brojne svjetske zvijezde, na svečanosti smo mogli vidjeti samo Morgana Freemana kao naratora i Davida Beckhama u publici.
Razlog?
Prilično kontroverzno, atipično nogometno prvenstvo na koje se gotovo nitko nije odazvao zbog strogih religijskih zakona koji diskriminiraju mnoge skupine društva u toj zemlji. Također, za vrijeme organizacije samog Mundijala, preminulo je na tisuće radnika zbog loših i opasnih uvjeta rada, a otkako je postalo poznato da će upravo Katar biti domaćin prvenstva, počele su priče o korumpiranosti FIFE i kupnji glasova, a nedugo nakon što je Katar izabran za domaćina, s mjesta predsjednika FIFA-e otišao je Sepp Blatter, a s mjesta predsjednika UEFA-e Michel Platini.
Ipak, mnogima je najveći trn u oku kontrovezrno društvo koje bi moglo biti problem i svim navijačima koji se tamo budu nalazili naredne dane.
A iako su gotovo sve poznate face odbile dolazak, bivši nogometaš David Beckham odlučio je javno podržati Katar, a navodno su mu platili preko deset milijuna funti kako bi postao službeni ambasador Svjetskog prvenstva u toj zemlji.
Mnogi smatraju da je time bacio ljagu na svoje ime i da je nepovratno uništio svoj ugled.
Naime, LGBTQ+ populacija u Katru nema mnogo prava, istospolne aktivnosti kažnjive su sa sedam godina zatvora, a pod interpretacijom šerijatskog zakona, mogu voditi i do smrtne kazne. S druge strne, 2002. godine, prije točno 20 godina, Beckham je pozirao za naslovnicu Attitudea, gay magazina i pozom dao poznatu pionirsku izjavu o tada manje shvaćenom 'gay' svijetu da je 'počašćen što nosi tituli gay ikone'.
Udaljenost koju je, očito, Beckham prevalio posljednja dva desetljeća može biti glavni uzrok žestoke reakcije koja mu vrlo vjerojatno slijedi. 'Neke od stvari koje ljudi kao David Beckham moraju naučiti je da su ljudska prava univerzalna i da se o njima ne može pregovarati. Ne sumnjam da će ga LGBTQ+ zajednica u zapadnoj Europi na neki način vidjeti kao izdajicu ili nekoga tko je bio saveznik, a više nije', izjavio je Piara Powar, direktor Farea, antidiskriminacijski skupine.
Svoj je komentar na tu temu dao i Peter Tatchell, borac za ljudska prava. 'Unatoč tome što je Katar seksistička, homofobna i rasistička zemlja, on ju je opisao savršenom. Beckham je nekada bio LGBT+ saveznik i ikona, ali više nije. Uzeo je svojih 30 srebrnjaka. Stavljajući novac ispred načela, pokazao je da ga vodi čista pohleoa', rekao je.
A može li to zaista utjecati na njegov brend?
Naime, ovo nije prvi put da je bivši nogometaš stavio svoje ime u ruke autoritarnog režima. Naime, 2013. je godine postao kineski globalni ambasador za nogomet, u vrijeme kada je tamošnja igra bila ukaljana skandalom s namještanjem utakmica i egzodusom internacionalaca iz Super lige te zemlje.
Tako da unatoč svemu, brend Beckham i dalje raste. Najnoviji računi Beckhamove tvrtke DB Ventures spominju poslove s Adidasom, tvrtkom za videoigre Electronic Arts, markuomsatova Tudor i škotskim viskijem Haig Club. U 2020. godini, tvrtka je ostvarila dobit nakon oporezivanja od 10.5 milijuna funti uz promet od 11.3 milijuna funti.
Podsjetimo, riječ je o čovjeku koji se iz nogometa umirovio 2013. godine, a ostaje nam vidjeti na koji će se način ovaj potez utjecati na njegovu budućnost.